piątek 22 września 2023

Wynajem lokalu mieszkalnego ze zwierzętami jest opłacalny?

Wynajem lokalu mieszkalnego ze zwierzętami jest opłacalny?

Wynajem lokalu mieszkalnego ze zwierzętami jest opłacalny?

Właściciele niestety niechętnie wynajmują mieszkania posiadaczom zwierząt. Niby nie powinno to nikogo dziwić, bo mogą narobić szkód w mieszkaniu, ale z drugiej strony pupile są niezwykle urocze. Zobacz, w jaki sposób możesz się zabezpieczyć wynajmując lokal osobom ze zwierzętami.

Wynajem mieszkania kontra czworonożne kłopoty?

Obawy przed wynajmem lokatorom ze zwierzętami nie są bezzasadne. Nawet najgrzeczniejszy pupil może narobić szkód w mieszkaniu. Im wyższy jest standard nieruchomości, tym rzadziej właściciele godzą się na wynajem z czworonogiem. Najczęściej dotyczy to mieszkań po remoncie. Czego obawiają się zatem właściciel? Najczęściej zniszczenia elementów mieszkania, czyli pogryzienia drzwi, zadrapania ścian, zabrudzeń kanapy oraz dywanów, a także innych szkód, które zwierzęta mogą wyrządzić. Najczęściej z problemami spotykają się właściciele dużych psów, ponieważ te potrafią wyrządzić bardzo sporo szkód.

Kolejny problem może powodować nieprzyjemny zapach. Właściciele najczęściej się przyzwyczajają do zapachy swojego pupila, jednak on jest obecny cały czas w mieszkaniu oraz czasami i w budynku. Najczęściej to dotyczy kotów, które mają dość rozpoznawalny zapach i ciężko jest się go pozbyć. Spotkać można się też z ryzykiem, że długo po wyprowadzce w takim lokalu nie będzie mógł zamieszkać alergik.

Największą obawę u właścicieli mieszkania stanowi fakt, czy zwierzę nie będzie zbyt uciążliwe dla sąsiadów. Psy przykładowo mogą — zostając same — piszczeć lub szczekać, drażniąc tym samym sąsiadów. Nocne bieganie kotów czy królika może zakłócać sen sąsiadów z lokalu piętro niżej. Zwierze może również niszczyć przestrzeń wspólna lub być agresywne w stosunku do innych.

Czy warto zgodzić się na zwierzę w mieszkaniu?

Obecnie wielu najemców posiada zwierzaki, statystycznie — nawet połowa Polaków ma psy i koty. Ludzie ci coś muszą wynająć, jednak większość wynajmujących nadal nie wyraża zgody na wynajem z pupilem. Wyrażając zgodę na zwierzaka, można szybciej znaleźć chętnego na najem mieszkania.

Często jest tak, że właściciele pupili dbają bardziej o mieszkanie, niż ci, którzy ich nie mają. Wynika to głównie z faktu, iż wiedza jak trudno jest wynająć mieszkanie ze zwierzakiem. Pilnują oni też bardziej swoje psy i koty, by dodatkowo nie ponosić kosztów związanych z uszkodzeniami przez nie wyrządzonymi. Obecność zwierząt w mieszkaniu wcale nie oznacza, że lokal będzie zaniedbany. Dziś psy się kąpie i chodzi z nimi do groomera. Można powiedzieć wręcz, że bezpieczniej jest wynająć mieszkanie właścicielom zwierząt, niż studentom, czy rodzinom z małymi dziećmi.

Jak zabezpieczyć się przed jakimikolwiek szkodami?

Jeżeli wynajmujący jednak nie wyraża zgody na obecność zwierząt w mieszkaniu, to powinien zawrzeć odpowiedni zapis w umowie oraz poinformować o tym najemcę przed jej zawarciem. W umowie powinien znaleźć się także zapis dotyczący kary za złamanie tego zakazu. Jeśli z kolei zgadza się na pobyt zwierząt w lokalu, to też powinien zawrzeć w umowie kilka stosownych zapisów. Mają one na celu zabezpieczenie jego interesów i stanu lokalu. Można wskazać w umowie zwierzęta, które mogą przebywać w mieszkaniu np. psy, koty, chomiki, czy rybki. Zawsze powinien być spisany protokół zdawczo-odbiorczy wraz z dokumentacją fotograficzną, by potem ewentualnie móc wskazać powstałe uszkodzenia. Wynajmujący może zażądać wyższej kaucji lub wykupienia polisy OC. Dobrym pomysłem jest również poznanie zwierzaka, czy poproszenie najemcy o referencje od poprzednich wynajmujących.

 

Podobne artykuły:

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź