piątek 22 września 2023

Rentowność inwestycji w mieszkaniach na wynajem

Rentowność inwestycji w mieszkaniach na wynajem

Rentowność inwestycji w mieszkaniach na wynajem

O fakcie inwestowania w nieruchomości i jego opłacalności w długiej perspektywie, stanowi znany fakt. Można dowiedzieć się i tym więcej. Wielu inwestorów obecnie rozgląda się za opcją zainwestowania w nieruchomości, co jest bardziej rentowne, niż wiele depozytów z niskim oprocentowaniem, często niepokrywającym też inflacji. Nieruchomość bardzo często trafia na wynajem i samo na siebie pracuje. Rozglądając się jednak za domem czy mieszkaniem, warto jest rozeznać się na lokalnym rynku i stosunku ceny najmu do kosztów przeznaczonych na inwestycję.

Inwestorzy z reguły mogą liczyć na 5-6% zwrotu z najmu netto – po odliczeniu podatku, czynszu i założonego przestoju w najmie. Patrząc na ostatnie dane zwrotów z inwestycji, można spokojnie wymienić największe polskie miasta, do których zaliczają się: Warszawa 8%, Katowice 6%, Gdańsk 7%, czy na pomorzu lub Krakowie 4,5%. Wszystko uzależnione jest także od lokalizacji, ponieważ im bliżej centrum, tym droższy jest najem.

Bardzo dużą stopę zwrotu mają też miejscowości nadmorskie i górskie, które są atrakcyjne turystycznie. Nieruchomości w tych miejscowościach bardzo często będą wynajmowane krótkoterminowo, ale też i długoterminowo. Najkorzystniej wychodzą inwestorzy chcący najmować krótkoterminowo, jednak nie każdy decyduje się ze względu na różne czynniki na ten typ najmu. Najważniejsze to zakupić nieruchomość w odpowiedniej dzielnicy i wybrać typ wynajmowania oraz grupę docelową. W razie potrzeby jest też możliwość skorzystania z pomocy agenta nieruchomości.

 

Podobne artykuły:

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź