sobota 24 września 2022

Wynajem mieszkania dla studentów zagranicznych

Wynajem mieszkania dla studentów zagranicznych

Wynajem mieszkania dla studentów zagranicznych

Wynajem mieszkania zagranicznym studentom stanowi jedną z najszybszych form znalezienia najemcy do swojego lokalu. Pomimo wszystkich negatywnych możliwych skutków umowy i wielu obaw, można sprawdzić, o co zadbać w czasie wynajmu studentom, by jak najlepiej zabezpieczyć swoje interesy.

Czy warto wynająć mieszkanie zagranicznym studentom?

Mieszkanie warto jest wynajmować studentom z zagranicy, ponieważ stanowią oni obecnie już coraz większą grupę najemców. Programy wymiany studenckiej sprawiają, że do Polski każdego roku przyjeżdża kilkadziesiąt tysięcy studentów. Co najważniejsze, nie dotyczy to jedynie największych miast takich jak Kraków czy Warszawa, ale też i w mniejszych jak Żywiec czy Białystok.

Studenci przyjeżdżający do Polski na wymianę, dysponują z reguły większym budżetem w porównaniu do naszych studentów. Są oni także przyzwyczajeni do wyższych cen za wynajem mieszkania, przykładowo za pokój w Londynie trzeba dać blisko 600 euro.

Jakie problemy mogą spowodować zagraniczni studenci?

Największym problemem może być okres najmu. Studenci gustują w wynajmie średnioterminowym. Na wymianach spędzają oni bowiem około 5 lub 10 miesięcy, więc na tyle też chcieliby wynająć sobie mieszkanie. Można wynająć studentom zagranicznym mieszkanie na krótszy okres, ustanawiając wyższą cenę za najem. Z pewnością będą oni w stanie więcej zapłacić za dopasowana umowę do ich potrzeb.

Kolejną barierą może być język i bariera kulturowa. Z reguły wszyscy porozumiewają się po angielsku. Jeżeli jako wynajmujący nie znasz żadnego języka obcego, możesz skorzystać z pomocy pośrednika nieruchomości.

O czym należy pamiętać wynajmując mieszkanie studentom zagranicznym?

Najem studentom czy to rodzimym, czy zagranicznym, nie różni się niczym. Jedynym problemem może być, a nie musi bariera kulturowa czy językowa. Chcąc jednak uniknąć wszelkich nieporozumień, już na samym początku, najlepiej jeszcze przed podpisaniem umowy, dobrze jest ustalić kilka ważnych kwestii.

Ubezpieczenie lokalu

Najemcy niestety są różni i nawet przy dobrym pierwszym wrażeniu, warto posiadać odpowiednie zabezpieczenie przed nieprzyjemnymi konsekwencjami szeregu różnych, nieraz nierozważnych, zachowań. Studenci są grupą już dorosłych wprawdzie osób, jednak nadal są młodzi i może się u nich nawet niechcący pojawić nieodpowiedzialność. Ubezpieczenie da wynajmującemu gwarancję, że cokolwiek by się nie stało, to otrzyma nawet zwrot za koszta remontu, jeśli okaże się on niezbędny.

Wyższa kaucja za mieszkanie

Kaucja stanowi kolejne zabezpieczenie finansowe, w razie jakichkolwiek uszkodzeń, czy braku płatności ze strony najemcy. Przy zawarciu umowy najemca wpłaca kaucję, przeważnie jednokrotności lub dwu krotności czynszu. Po zakończonym wynajmie kaucja wraca do najemcy. Jeżeli powstały w czasie wynajmu jakiekolwiek szkody i ich likwidacja wymaga remontu, to nie podlega ona wówczas zwrotowi.

Selekcja kandydatów

Oczywistością jest, iż nie ocenia się człowieka po wyglądzie. W przypadku mieszkań jednak warto oprzeć się na pierwszym wrażeniu. Wiadomo, może być ono złudne, aczkolwiek intuicja jest nam w stanie wiele podpowiedzieć. Warto zadać kilka luźnych pytań w czasie spotkania z potencjalnym najemcą. Jeśli w czasie konwersacji coś nas niepokoi, to po prostu nie bierzmy w dalszym wyborze tej osoby pod uwagę. Unikać należy grupowych castingów i z każdym spotykać się indywidualnie, tak jest komfortowo. Pojedynczo również można łatwiej poznać przyszłego najemcę.

Szczegółowa i dwujęzyczna umowa

Odpowiednia umowa stanowi najważniejszą rzecz, jeżeli chodzi o wynajem. Wszelkie ustalenia należy zawrzeć właśnie w tym dokumencie. W przypadku jakichkolwiek sporów każda strona będzie miała niepodważalny dowód swojej racji. Umowa powinna zawierać m.in.:

  • określenie terminów najmu,
  • określenie terminów, stawek i sposobu i stawek za media,
  • określenie terminów, stawek i sposobu i stawek za wynajem,
  • zapis o kaucji,
  • zapis o przebywania zwierząt w mieszkaniu,
  • zapis o utrzymaniu dobrego stanu mieszkania,
  • zapis o zamieszkiwaniu w mieszkaniu innych osób niż najemca,
  • zapis o palenia w mieszkaniu,
  • umożliwienie właścicielowi w razie potrzeby dostępu do wynajmowanego mieszkania.

Umowę sporządza się zawsze w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednej dla każdej ze stron.

Podobne artykuły:

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź