Plusy i minusy mieszkań bezczynszowych
Mieszkaniem bezczynszowym określa się nieruchomości, gdzie nie ma comiesięcznego obowiązku regulowania opłat administracyjnych, czyli czynszu na rzecz wspólnoty albo spółdzielni. Mieszkania tego typu stały się popularne w mniejszych obiektach, a dokładniej tam, gdzie zachodzi potrzeba jednogłośnie podejmowania decyzji w kwestiach remontowych, jak i utrzymywania powierzchni wspólnych przez każdego z właścicieli nieruchomości.
Na zakup bezczynszowych mieszkań z reguły są zdecydowane osoby, które są oszczędne lub takie, którym nie przeszkadza konieczność sprzątania części wspólnych w budynku – głównie mycie schodów, koszenie trawy, mycie garażu, czy podłóg na klatce.
Pozory jednak mogą mylić, ponieważ zamieszkiwanie w bezczynszowym lokalu jedynie pozornie jest pozbawione kosztów. Korzystanie z tego typu mieszkania też ma swoje plusy i minusy. Listę najważniejszych i tych najbardziej podstawowych wymieniamy poniżej.
Minusy mieszkań bezczynszowych
Do najczęstszych wad lokali bezczynszowych zaliczyć można:
- brak funduszu remontowego, co w przypadku potrzeby remontu albo naprawy generuje na każdego lokatora niejednokrotnie spory jednorazowo wydatek,
- wszystkie decyzje powinny być podejmowane jednogłośnie przez wszystkich właścicieli mieszkań,
- przy przeprowadzaniu remontu, jeden z mieszkańców jest zobowiązany do zawarcia umowy z wykonawcą,
koszty związane z naprawami są zazwyczaj wyższe jednostkowo, ponieważ ma się do czynienia z mniejszą liczbą mieszkań.
Plusy mieszkań bezczynszowych
Do najczęstszych zalet lokali bezczynszowych zaliczyć można:
- mniejsza liczba sąsiadów, co znacznie zmniejsza możliwość powstawania międzysąsiedzkich konfliktów,
- mniejsze koszta, ograniczone wręcz do minimum, w związku z brakiem ponoszenia co miesiąc opłat administracyjnych, plus za sprzątanie części wspólnych obiektu,
- w teorii w interesie wszystkich lokatorów jest dbałość o jak najdłuższe utrzymanie dobrego stanu nieruchomości, co daje możliwość również zmniejszenia kosztów wiążących się z remontem.
Kupno mieszkania bezczynszowego
Mieszkania bezczynszowe można spotkać na rynku wtórnym oraz pierwotnym. W przypadku mieszkań pochodzących z rynku wtórnego, przed zawarciem umowy kupna-sprzedaży warto zwrócić uwagę głównie na:
- czystość na klatce, schodach, w garażu oraz terenie wokół budynku,
- stan techniczny obiektu – dobrze zlecić profesjonalną ekspertyzę,
- sąsiedztwo – dobrze jest porozmawiać z mieszkańcami sąsiednich lokali i sprawdzić tym samym, jacy oni są, czy czasem nie będą konfliktowi.
W bezczynszowym mieszkaniach zakupionych na rynku pierwotnym z reguły zamieszkują młode osoby, które chcą utrzymać jak najdłuższej najlepszy stan techniczny obiektu. Deweloperzy zawsze dają kilkuletnią rękojmię na budynek, instalacje oraz mury. Daje to możliwość w początkowych latach oszczędność kilku tysięcy złotych rocznie, ponieważ nie muszą płacić oni czynszu i funduszu remontowego.
0 opinie