środa 10 sierpnia 2022

Plusy i minusy mieszkania na poddaszu

Plusy i minusy mieszkania na poddaszu

Plusy i minusy mieszkania na poddaszu

Mieszkania na poddaszu znajdują swoich wielbicieli, ale i przeciwników. Sprawdzimy, jakie są wady i zalety mieszkania na poddaszu.

Można mieć więcej za mniej — metraż mieszkania znajdującego się na poddaszu

Rozważania nad mieszkaniem na poddaszu, najlepiej jest rozpocząć od zalet. Mieszkania tego typu są tańsze od pozostałych, ale zależy to ostatecznie, w jaki sposób przeliczony zostanie metraż mieszkania. Z reguły skosy nie wliczają się w powierzchnię mieszkania, więc kupujący otrzymuje resztę jakby w gratisie.

Mieszkania zlokalizowane na poddaszu często są znacznie wyższe niż klasyczne lokale. Dla niektórych może to stanowić problem do ogrzania, ponieważ tej przestrzeni może być naprawdę dość sporo, aczkolwiek możliwości związane z wystrojem oraz funkcjonalnością mogą być znacznie większe. Każde dodatkowe miejsce można wykorzystać w praktycznym celu. Można zamontować u siebie antresolę i dzięki temu zaoszczędzić dużo miejsca. Najlepiej na niej sprawdzi się sypialnia lub zaciszne miejsce do rekreacji, czy pracy.

Mieszkanie na poddaszu stanowi raj dla designerów

Nie możemy odmówić niepowtarzalnego klimatu mieszkaniu zlokalizowanemu na poddaszu. Belki, skosy, podpory — wszystko to nadaje wnętrzu odpowiedniego uroku. Poddasze może być początkowo trudne do aranżacji, jednak stanowi niesamowite pole do popisu w kwestii wystroju.

Brak sąsiadów — spory plus zamieszkiwania na poddaszu

Lokale tego typu położone są na samym szczycie budynku, co wiąże się bezpośrednio z brakiem sąsiadów z góry. Daje to komfort, że żadne hałasy nie będą dochodziły do nas znad mieszkania.

Piękne widoki z okna

Do zalet można zaliczyć również widoki, które się rozpościerają z okna, zwłaszcza w wysokich budynkach. Bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które lubią patrzeć w gwiazdy lub przestrzeń.

Temperatura

Do znaczących wad można zaliczyć problem z regulacją temperatury. Latem mieszkanie będzie się znacząco nagrzewało, z kolei zimą może mieć niższą temperaturę niż w pozostałych częściach budynku. Jest to niestety wada poddaszy, ale można ją rozwiązać dzięki odpowiedniej izolacji.

Dobre wnętrze

Mieszkania na poddaszu posiadają skosy oraz fragmenty stropów. Wiąże się to nieco z trudnościami związanymi z wyposażeniem ich w meble. Przeważnie do takich lokali kupuje się meble pod wymiar, by pasowały. Niestety takie rozwiązania są znacznie droższe od standardowego umeblowania, dostępnego w każdym sklepie meblowym.

Koszt okien do mieszkania zlokalizowanego na poddaszu

Na poddaszu najczęściej znajdują się małe okna, co sprawia, że dostęp do światła dziennego jest niewielki. Dziś, oczywiście, jeżeli obiekt nie znajduje się pod ochroną konserwatora, możliwe jest zamówienie specjalnych okien. Pamiętać trzeba, że może się też pojawić kwestia wilgoci — zacieków przy oknach od deszczu. Uciążliwe może być też uderzanie kropel o szybę w oknie połaciowym.

Czy warto mieszkać na poddaszu?

Trudno stwierdzić. Z pewnością ten typ mieszkania nie będzie dla wszystkich. Dobrze poczują się w nim osoby, które cenią spokój i niecodzienne wnętrza. Nie sprawdzi się ono w przypadku osób starszych, schorowanych i gustujących w prostych rozwiązaniach. Winda, nawet jeśli jest w budynku, to nie zawsze dojeżdża na samo poddasze.

Przed zakupieniem tego typu mieszkania, warto się rozejrzeć, czy będzie on dla nas funkcjonalny. Dobrze będzie, jeśli nachylenie dachu maksymalnie będzie się mieściło do 45 stopni, a ścianka kolankowa miała w najniższym punkcie 90 cm. Kupując na rynku wtórnym można podpytać sprzedających o zalety oraz wady danego mieszkania i koszta związane z jego utrzymaniem. 

 

Podobne artykuły:

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź