środa 29 listopada 2023

Kto kupuje nieruchomości w Polsce?

Kto kupuje nieruchomości w Polsce?

Kto kupuje nieruchomości w Polsce?

Rynek nieruchomości w naszym kraju cechuje ostatnimi laty się coraz większym zaangażowaniem deweloperów w budowanie nowych budynków mieszkalnych. Ma to na celu zaspokojenie rosnącego popytu na mieszkania. Kto kupuje nieruchomości w Polsce? Dlaczego jednak zainteresowanie zakupem nieruchomości jest coraz większe? Kto je kupuje? Odpowiedzi na te pytania wymagają szerszej diagnostyki.

Nieruchomości przeznaczone dla cudzoziemców

Z każdym rokiem można zauważyć wzrostu wśród transakcji z kapitałem zagranicznym. W Polsce jak chętniej nieruchomości są nabywane przez Niemców, Brytyjczyków, a ostatnio i Ukraińców. Problemy w niektórych sektorach ze znalezieniem siły roboczej w naszym kraju wiążą się do szukania pracowników wśród obcokrajowców. Szczególnie wśród tych zza wschodniej granicy. Jest względnie łatwo uzyskać pozwolenie na pracę w naszym kraju, a oferta kredytów hipotecznych dla zagranicznych wygląda dość atrakcyjnie. Zazwyczaj rata kredytu niewiele przewyższa ratę najmu, co przekłada się na zakup kawalerki albo stosunkowo niewielkich lokali dwupokojowych. Po latach daje się zauważyć, że następuje również chęć zakupienia większej nieruchomości lub jej zamiany, ponieważ zza granicy przyjeżdża również rodzina.

Potrzeba zatrudnienia pracowników w różnych zawodach i mających różne kwalifikacje, dają pewność, że sprzedaż nieruchomości Ukraińcom dobrze będzie się utrzymywać przez jeszcze co najmniej kilka lat.

Nieruchomości dla inwestorów

Obcokrajowcy, podobnie jak i Polacy również decydują się na zakup nieruchomości w Polsce, w celach inwestycyjnych. Nabycie mieszkania w dużych miastach, np. w Warszawie, bardzo rzadko wiąże się, z tym że mieszkanie ma być przeznaczone jedynie na weekendowy wypad. Częściej jest ono przeznaczone na wynajem dla tych bardziej majętnych wśród Klientów, zwłaszcza programistów, bankierów, menedżerów lub osób na wyższych szczeblach. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się także pomysł mieszkań przeznaczonych pod wynajem dla studentów oraz większych rodzin.

Niektórzy inwestorzy będą zdecydowani na zakupienie mieszkania w miejscowości turystycznej, ponieważ daje to możliwość bezpiecznego ulokowania kapitału oraz wynajmu krótkoterminowego, a ewentualnie nawet opcję spędzenia urlopu we własnym lokalu, bez konieczności jego opłacania. Nisko oprocentowane kredyty inwestycyjne i hipoteczne jeszcze do niedawna sprawiały, iż był na to rozwiązanie istny bum, dziś już trochę zapały się inwestorów ostudziły i jedynie gotówkowi są w stanie sobie na takie rozwiązanie pozwolić.

Nieruchomości dla pojedynczych osób

Niemałą grupę wśród osób kupujących mieszkania w Polsce stanowią single. Zazwyczaj wywodzą się oni z pokolenia Millenialsów. Grupa ta wręcz wyznacza na rynku nieruchomości nowe zasady. Dobrze zarabiają, mają spore doświadczenie i chcą korzystać z najnowszych rozwiązań technicznych, wręcz nie rozstają się ze smartfonami czy tabletami oraz internetem. Stawiają głównie na bezpieczeństwo, komfort użytkowania oraz oszczędności. Deweloperzy muszą się prześcigać w pomysłowość na przedstawienie ofert i wyposażenie mieszkań w nowinki techniczne, które są najczęściej obsługiwane z poziomu telefonu.

Spory odsetek wśród tej grupy stanowią jednostki mające wysoką świadomość ekologiczną. Nieruchomości ekologiczne mające odpowiedni certyfikat, będą dla nich niezwykle pożądanym kąskiem. Mieszkania typu smart, z ładnym widokiem za oknem i lokalizacją w centrum miasta, niekoniecznie im przypadną do gustu.

Nieruchomości dla większych rodzin

Młodzi rodzice lub osoby chcące założyć rodziny stanowią również sporą grupę wśród klientów agencji nieruchomości. Decydują się oni na zakup lokalu mieszkalnego w pobliżu przedszkoli, żłobków, sklepów, szkół oraz przystanków komunikacji miejskiej. Dobrze również jest, kiedy nieopodal znajdują się tereny rekreacyjne, place zabaw, ścieżki rowerowe, a nawet praca. Klienci z tej grupy decydują się na zakup mieszkań trzy, a nawet cztero pokojowych.

Podobne artykuły:

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź