piątek 22 września 2023

Czym są tak naprawdę nieruchomości komercyjne?

Czym są tak naprawdę nieruchomości komercyjne?

Czym są tak naprawdę nieruchomości komercyjne?

Nieruchomości komercyjne, to nieruchomości bezpośrednio powiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wlicza się w nie:

  • magazyny
  • budynki biurowe i przemysłowe,
  • hale produkcyjne,
  • pawilony handlowe,
  • sklepy.

Jakich najlepiej szukać nieruchomości biznesowych?

Wszystko zależy od decyzji inwestora oraz tego, jaką chce obrać decyzję inwestowania. Część inwestorów wybiera jedynie nieruchomości przeznaczone do remontu, inni zdecydują się na mieszkanie w stanie deweloperskim. Wszystko jednak docelowo będzie się zawsze odnosić do kosztów, jakie należy ponieść w odniesieniu do zakupienia samej nieruchomości oraz jej remontu czy przygotowania do wynajmu.

Ważne jest określenie w chwili zakupu nieruchomości wszystkich kosztów związanych z jej remontem oraz wszelkimi wizytacją. Przyjmuje się jako sensowne zakupienie nieruchomości w odległości maksymalnie oddalonej do 100 kilometrów od miejsca zamieszkania. Istotna jest też lokalizacja nieruchomości, ponieważ główną rolę komercyjnie odgrywa dobra lokalizacja i połączenie z drogami krajowymi czy odpowiednie połączenia kolejowe. Warto zdecydować się na większe miejscowości, ponieważ dzięki temu mniejsze i średnie firmy mają większe możliwości rozwoju.

Utwardzona, najlepiej asfaltowa droga, przyłącz wszystkich niezbędnych mediów, modernizacja obiektu oraz odpowiednie przygotowanie do potrzeb najemcy z dużym parkingiem, sprawią, że znacznie łatwiej jest znaleźć najemcę za oczekiwaną kwotę. Brak którejkolwiek z tych rzeczy niestety generuje możliwość negocjacji ceny.

Rozważając zakup hali, obiektu czy lokalu warto jest przeanalizować potrzeby rynku. Obecność w okolicy podobnych tego typu obiektów, może sprawić, że nie otrzyma się oczekiwanej ceny. Dążyć będzie trzeba do bycia bardziej atrakcyjnym niż konkurencja i to niekoniecznie finansowo, a to się wiązać może bezpośrednio z większymi wydatkami na remont, wyposażenie i inne.

Przed zakupem nieruchomości, dobrze jest sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania terenu. Gdzie się go znajdzie? W wydziale urzędu miasta lub urzędu gminy, zależnie od lokalizacji nieruchomości. Tam też przy okazji można sprawdzić, jaka jest wysokość podatku od nieruchomości, ponieważ każda gmina ma inne stawki.

Jakie są plusy inwestowania w nieruchomości komercyjne:

  • wyższe stopy zwrotu, niż na lokatach bankowych czy obligacjach,
  • prostsze jest egzekwowanie należności za wynajem,
  • niższe jest oprocentowanie kredytu inwestycyjnego, niż hipotecznego,
  • większa jest dbałość najemcy o wynajmowaną nieruchomość.

Gdzie można znaleźć ogłoszenia z nieruchomościami komercyjnymi?

Codzienne wygospodarowanie czasu potrzebnego na sprawdzanie ogłoszeń w sieci, gazetach czy lokalnych mediach, ale również ogłoszeń komorniczych dotyczących licytacji komorniczych, jest ważne. Oferty lokalnych pośredników nieruchomości, mogą też zaowocować znalezieniem jakiejś ciekawej nieruchomości. Na rynku jest ich całe mnóstwo.

Podobne artykuły:

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź