sobota 23 września 2023

Jak odpowiednio negocjować zakup nieruchomości?

Jak odpowiednio negocjować zakup nieruchomości?

Jak odpowiednio negocjować zakup nieruchomości?

Negocjacje przy zakupie nieruchomości nie należą do łatwych, ponieważ wymagają one wiedzy oraz doświadczenia. Można sobie jednak z tym poradzić samemu. Warto przed rozpoczęciem negocjacji poczytać trochę na ich temat, by dowiedzieć się jak negocjować by nie przepłacić za nieruchomość. W niniejszym artykule dowiesz się, na co zwracać uwagę w czasie negocjacji.

Dobre nastawienie do negocjacji

W metodzie win-win ma się do czynienia z sytuacją, kiedy obie strony biorące udział w negocjacjach osiągają swój cel. W trakcie negocjacji dobrze jest kierować się świadomością potrzeb drugiej strony oraz rozsądkiem. Potrzeby obu negocjujących stron są odpowiednio skorelowane ze sobą. Wszelkie podnoszenie głosu, ataki, silne argumenty, czy lekceważenie drugiej strony, nie pozwoli w osiągnięciu pozytywnych rezultatów. Wbrew pozorom znalezienie podobieństw i wspólnego języka, czy odpowiednie ton rozmowy spowodują, że negocjacje pójdą pomyślnie.

Świadoma negocjacja ceny

W przypadku nieruchomości cena ofertowa nie stanowi ceny transakcyjnej. Świadomości możliwości negocjacji to jedno, drugie z kolei to umiejętność rozpoczęcia procesu negocjacji. Wydawać by się mogło, że jest to trudne, jednak nieruchomości z rynku wtórnego zawsze będą najlepszym polem do negocjacji. Można zapytać sprzedającego „W jakiej cenie jest w stanie sprzedać tę nieruchomość?” – stanowić będzie to odpowiedni punkt wyjścia w negocjacjach.

W przypadku nieruchomości z rynku pierwotnego, warto jest się dowiedzieć, ile mieszkań pozostało na sprzedaż i jak szybko są rezerwowane. W przypadku kiedy sprzedaż stoi w miejscu lub idzie bardzo powoli, negocjacje z deweloperem z pewnością pójdą łatwiej. Kiedy mieszkania szybko się sprzedają, podjęcie negocjacji będzie znacznie trudniejsze.

Znajomość lokalnego rynku

Bardzo ważna jest znajomość lokalnego rynku, zwłaszcza:

  • średniej ceny za m2,
  • różnic pomiędzy średnią ceną mieszkania na parterze i ostatnim poziomie budynku,
  • dostępności miejsc postojowych,
  • dostępności oraz ceny komórki lokatorskiej, czy piwnicy,
  • dostępności do środków komunikacji publicznej, sklepów, arterii komunikacyjnych, szkół, placów zabaw i innych obiektów użyteczności publicznej.

Odpowiednie rozpoznanie lokalnego rynku, dobrze wpłynie na zdolności negocjacyjne. Poprzez odpowiednią argumentację w czasie negocjacji, wady mieszkania można zamienić w zalety. Przykładem może być tutaj np. bliskość peronu kolejowego, który daje możliwość szybkiego przemieszczania się i powrotu do domu, ale również generuje hałas i sporą ilość ludzi. Podając pozytywny argument, można mieć choć jeden negatywny.

Obniżona cena nieruchomości, a dodatkowe profity

Zauważalne w negocjacjach z deweloperem jest to, że jego przedstawiciel często nie może obniżyć ceny poniżej określonego z góry minimum. Można wówczas wykorzystać przy negocjacjach dodatkowe profity, czyli darmowe miejsce parkingowe albo komórkę lokatorską. Niekiedy możliwe jest także wynegocjowanie remontu nieruchomości albo wykończenia jej pod klucz, wedle jednego ze standardów. Na rynku wtórnym dodatkowym profitem może być sprzęt RTV i AGD czy nawet meble. Może być to także porozumienie, by mieszkanie zostało doprowadzone do stanu deweloperskiego, czyli bez płytek, paneli, mebli, czy gruzu. Warto wiedzieć, że pomimo obniżenia całościowej ceny, możliwe jest zaoszczędzenie pieniędzy, jakie i tak trzeba by zainwestować z remont, wykończenie czy zakup nieruchomości.

Trening negocjacji?

Przed udaniem się na negocjacje, przećwicz wszystko ze znajomym – pomoże Ci to być pewnym w negocjacjach. Po każdym spotkaniu negocjacyjnym rób notatki. Zapisz sobie też jakie argumenty trafiły, a które były mniej trafione. W przyszłości da to możliwość bycia bliżej sukcesu negocjacyjnego. Umiejętność tę nabywa się z czasem i wraz z treningiem.

Podobne artykuły:

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź