Zakup nieruchomości z licytacji komorniczej
Na licytacjach komorniczych można spotkać dzieła sztuki, antyki, biżuterię, samochody, maszyny, ale też i nieruchomości. Na czym polega licytacja komornicza? Czy warto zwrócić uwagę na nieruchomości sprzedawane tym kanałem? Czy wiąże się z tym ryzyko?
Czym jest licytacja komornicza i na czym polega?
Licytacja komornicza jest sprzedażą publiczną wykonywaną przez komornika i może dotyczyć nieruchomości lub ruchomości dłużników. Odbywa się zawsze w miejscu i czasie wcześniej wyznaczonym i podanym.
W obwieszczeniu można znaleźć zawsze:
- cechy nieruchomości,
- termin licytacji,
- cenę wywoławczą,
- oszacowanie przez rzeczoznawcę, na podstawie operatu szacunkowego,
- termin na zapoznanie się z dokumentacją dotyczącą postępowania egzekucyjnego oraz udostępnienia nieruchomości do oglądania,
- wysokość sumy, tzw. wadium, ustalonego wcześniej przez rzeczoznawcę.
Uczestniczyć w licytacji może każdy, poza kilkoma ustawowymi wyjątkami. Licytacja przebiega zawsze klarownie. Wygrywa ten, kto zaoferuje najwyższą cenę.
Jak się należy przygotować do licytacji komorniczej
Jeśli chce się brać udział w licytacji, należy się odpowiednio do niej przygotować. Dobrze jest nawiązać kontakt z komornikiem i poznać operat szacunkowy, w jakim znajdują się ceny podobnych nieruchomości znajdujących się w okolicy. Pozwoli to nam ocenić czy opłacalne jest zainwestowanie w nią. Kolejno warto się umówić na oględziny nieruchomości osobiście. Wadium, które trzeba wpłacić, wynosi z reguły 10 procent ceny z operatu szacunkowego.
Obecność w czasie aukcji komorniczej
Pierwsza aukcja opiera się na 3/4 ceny sumy szacunkowej. Przy braku oferentów, komornik na wniosek wierzyciela ogłasza kolejną licytację, gdzie cena wyniesie 2/3 sumy z operatu. Po wygraniu licytacji sąd wydaje postanowienie o przybiciu, komornik wzywa nas do zapłaty. Po spełnieniu warunków oraz uprawomocnieniu się przybicia, sąd wydaje postanowienie o przysądzeniu własności lokalu. W przypadku niepowodzenia, wpłacone wadium zostanie nam zwrócone.
Czy warto jest kupić nieruchomość z licytacji komorniczej?
Kupno mieszkania albo domu na drodze inwestycji komorniczej jest opłacalna pod kątem finansowym. Można zaoszczędzić około 20%, a czasami i więcej. Mogąc zaryzykować i dysponując wolnymi środkami, da się nawet zarobić na takiej licytacji.
Ryzyko! Uwaga!
Mieszkanie na drodze licytacji można kupować nawet przez kilka lat. Wynika to z faktu, iż dłużnik ma prawo zaskarżenia postanowienia sądu, na co ma określony w ustawie czas. Procedury wtedy wydłużają się znacząco. Nieruchomości pochodzące z licytacji, często też wymagają generalnego remontu. Często też nieruchomości te są zamieszkiwane przez osoby, które trzeba eksmitować.
Inne – podobne – rozwiązanie via licytacje komornicze
Można skorzystać z oferty biura nieruchomości, wskazując jakiego typu nieruchomości nas interesują. Bardzo często agenci będą w stanie znaleźć dla nas także mieszkanie lub dom w atrakcyjnej cenie.
0 opinie