sobota 24 września 2022

Jak odpowiednio wynająć mieszkanie?

Jak odpowiednio wynająć mieszkanie?

Jak odpowiednio wynająć mieszkanie?

Jak i komu wynająć mieszkanie? – to pytanie zadaje wiele rozpoczynających swoją przygodę z wynajmę osób. Wynajem mieszkania nie jest dla każdego czymś oczywistym. Co zrobić by była bezpiecznie przeprowadzona transakcja?

Podaż mieszkań a wynajem

Najlepiej na samym początku jest sprawdzić listę mieszkań, które można znaleźć w danym obszarze, ponieważ to właśnie one będą miały znaczący wpływ na warunki wynajmu oraz jego cenę.

Podaż mieszkań przeznaczonych do wynajmu da się sprawdzić na kilka różnych sposobów. Na portalach lokalnych oraz branżowych można odszukać aktualne statystyki. Można także przeglądać oferty mieszkań, które są publikowane na stronach biur nieruchomości lub portalach ogłoszeniowych. Warto również śledzić ogłoszenia zamieszczane na grupach społecznościowych czy nawet drukowanych w lokalnych gazetkach.

Cena za wynajem

Znaczący wpływ na decyzję przy zawieraniu umowy ma zawsze cena. Przeglądając oferty, zwraca się zawsze uwagę na cenę najmu oraz warunki, na jakie może liczyć najemca.

Pomocna będzie na pewno tabelka w Excelu:

  •  miejscowość – dzielnica,
  •  cena z czynszem oraz opłatami,
  • wysokość kaucji,
  • metraż mieszkania, bez skosów,
  • od kiedy do kiedy możliwy jest wynajem,
  • link do ogłoszenia.

Taka tabelka da nam możliwość sprawdzenia średniej ceny za wynajem oraz zweryfikowania, w jakich dzielnicach mieszkania cieszą się największym zainteresowaniem.

Umowa najmu lokalu

Wynajmując mieszkanie, dobrze jest posiadać swoją umowę na wynajem. Szablonowe umowy dostępne w sieci są bardzo ogólne i niekoniecznie dobrze będą w stanie zabezpieczyć Twój interes. Bardzo często nie znajdziesz w nich zapisów o zwrocie kaucji, karach za zniszczenie mienia oraz trybie i warunkach rozwiązania umowy, czy też eksmisji najmującego.

Kto może Ci pomóc opracować taką umowę? Agencja nieruchomości oraz kancelaria prawna.

Odpowiedni najemca kontra jego poszukiwania

Najpierw ustalić warto jest ile ma się czasu na znalezienie pierwszego najemcy. Jeżeli jest go odpowiednio dużo, to dobrze jest zacząć od opublikowania ogłoszeń na miejscowych forach i portalach ogłoszeniowych. Jeżeli nie posiada się czasu lub cierpliwości, to można skorzystać z oferty miejscowego biura nieruchomości, które wspomoże nas w znalezieniu odpowiedniego najemcy.

 

Podobne artykuły:

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź