sobota 28 stycznia 2023

Jak można uzyskać projekt swojego wymarzonego domu?

Jak można uzyskać projekt swojego wymarzonego domu?

Jak można uzyskać projekt swojego wymarzonego domu?

Przysłowie mówi, że mężczyzna powinien między innymi wybudować dom. Twierdzi się też, że pierwszy dom stawia się dla wroga, drugi przyjaciela, a trzeci dopiero dla siebie. Najważniejsze jest mówienie, a do tego też jest niestety bardzo daleka droga, jeśli chodzi o realizację. Co zatem zrobić, kiedy chce się wybudować swój wymarzony dom? Pierwsze co, to należy rozpocząć od projektu i samego zamysłu.

Można wejść w jego posiadanie na trzy sposoby:

  1. Samodzielnie tworząc projekt,
  2. Zlecając projekt architektowi,
  3. Kupując gotowy projekt.
  4. Samodzielny projekt domu.

Można samemu zrobić projekt wymarzonego domu, dysponując komputerem oraz odpowiednim oprogramowaniem projektowym, czy wizualizacyjnym. Pomijając koncepcję, sprzęt oraz umiejętności, dość istotna jest też znajomość przepisów prawa budowlanego oraz ich praktycznego wykorzystania, jako różnych rozwiązań technicznych. Czy to może być trudne? Faktycznie może być dość trudne.

Bardzo często samemu przygotowuje się rysunek poglądowy, nawet analogowo, uwzględniając kierunku geograficzne, układ działki, pomieszczeń (z uwzględnieniem ewentualnych schodów), garaż, komórki i inne. Po opracowaniu szkicu warto pokazać go architektowi, który zrobi z niego wersję elektroniczną, a uwzględnieniem wszelkich niezbędnych poprawek.

Zlecenie architektowi wykonania projektu domu

Zlecenie architektowi projektu od zera jest związane niestety z koniecznością poniesienia sporych nakładów finansowych. Wynika to z czasu, jaki architekt musi włożyć w pracę nad opracowaniem naszej wizji, know-how, czy konieczności poniesienia sporej ilości kosztów poza wynagrodzeniem dla pracowników (utrzymanie lokalu, podatki, ubezpieczenie, konsultacje ze specjalistami, itd.).

Nie każda ekipa budowlana będzie miała możliwość podjęcia się realizacji projektu domu zaprojektowanego na miarę oczekiwań naszych i potrzeb. Zbyt wykwintna wizja domu, może niestety przekroczyć zakres umiejętności oraz wiedzę niejednego z kierowników budowy. Podobnie jest z kwestią użytkowania nieruchomości, ponieważ nie zawsze to, co na papierze, wygląda pięknie po przeniesieniu tego do rzeczywistości.

Zakupienie gotowego już projektu

Najlepszym ponoć i najtańszym rozwiązaniem jest kupienie już gotowego projektu. Nawet jeśli nie spełnia on wszystkich naszych oczekiwań, można zlecić naniesienie poprawek architektowi, który go projektował. To właśnie on najlepiej może też doradzić nam wprowadzenie naszych pomysłów lub ich pominięcie.

Korzystając z tzw. gotowców można być pewnym, że:

  • zestawienie materiału i kosztów budowy będzie zbliżone rzeczywiście ponoszonych kosztów,
  • projekt nie ma jakichkolwiek błędów konstrukcyjnych,
  • projekt może wykonać większość ekip budowlanych.

Podobne artykuły:

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź