środa 29 listopada 2023

Co można zaliczyć do wkładu własnego?

Co można zaliczyć do wkładu własnego?

Co można zaliczyć do wkładu własnego?

Z chwilą wprowadzenia 20-procentowego wkładu własnego, każdy zadaje sobie pytanie, co może nim być, w jaki sposób wszystko udokumentować lub jak i czy się da go ominąć? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te i inne pytania.

Od kiedy obowiązuje 20-procentowy wkład własny?

Od dłuższego czasu trwa trend łagodzenia kryteriów przyznawania kredytów hipotecznych przez instytucje finansowe. Z drugiej strony rosła wielkość minimalnego wkładu własnego, który należy wnieść w chwili nabywania nieruchomości na kredyt. Wiązała się ona bezpośrednio z Rekomendacją S Komisji Nadzoru Finansowego. Przyjęto, że od stycznia 2014 roku minimalny wkład własny będzie się zwiększał co roku o 5 %. Od stycznia 2015 roku obowiązywał wkład 10-procentowy, a od 2016 15-procentowy. Od 2017 roku jest to już 20%.

Wkładem własnym są środki z oszczędności własnych, za które można kupić nieruchomość biorąc kredyt hipoteczny. Odpowiednią sumę trzeba mieć już przed złożeniem wniosku kredytowego, wtedy pozostałą część finansuje bank.

Czym może być wkład własny?

Wkładem własnym są w głównej mierze fizycznie istniejące pieniądze. Co może jeszcze być wkładem własnym? Czy można go ominąć jakoś w przypadku kredytu hipotecznego?

Wkład własny kontra IKE oraz IKZE?

Jeśli gromadzisz środki w ramach IKE lub IKZE, możesz wykorzystać je jako wkład własny na poczet kredytu hipotecznego, ponieważ banki akceptują tego typu oszczędności.

Wkład własny kontra książeczka mieszkaniowa?

Ustawa z dnia 30 listopada 1995 r. o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnej oraz refundacji bankom wypłacanych premii gwarancyjnych – Dz. U. z 2013 r., poz. 763, daje możliwość na korzystanie z premii gwarancyjnych posiadaczom książeczek mieszkaniowych założonych przed dniem 23 października 1990 roku. Ważna dla tych osób będzie informacja o konieczności spełnienia kilku wymogów, do których m.in. zalicza się wniosek o likwidację książeczki mieszkaniowej złożony w odpowiednim terminie.

Wkład własny kontra pożyczka z zakładu pracy?

Firmowe rozwiązania w postaci kas zapomogowo-pożyczkowych, może być dla osób starających się o zakup mieszkania dobrym rozwiązaniem. Pożyczka z zakładu pracy na cele mieszkaniowe nie ewidencjonuje się w BIK-u, a co za tym idzie, nie obniżają one zdolności kredytowej. Niestety jednak nie każdy pracodawca prowadzi tego typu kasy i zazwyczaj spotyka się je w dużych spółkach prywatnych oraz firmach z sektora państwowego.

Własny wkład kontra własna nieruchomość

Mając nieruchomości już na własność, pozbawioną jakichkolwiek zobowiązań, można wykorzystać ten fakt przy negocjacjach z bankiem. Większość banków akceptuje mieszkania, działki, domy, garaże, ogródki działkowe, hale i inne. Zwłaszcza wkładem własnym może być działka pod zabudowę domu, w przypadku udzielanego kredytu hipotecznego.

Wkład własny kontra poniesione już wydatki?

Wniesiony zadatek deweloperowi lub właścicielowi mieszkania lub wydatek poniesiony na uzbrojenie działki czy fundamenty, mogą zostać zaakceptowane przez bank jako wkład własny. Podobnie jest z materiałami budowlanymi już zakupionymi i zgromadzonymi na placu budowy. Jeśli rzeczywiście wszystko będzie się miało możliwość udokumentowania zawartymi już umowami, fakturami czy paragonami.

Wkład własny kontra kredyt współdzielony

Można pominąć wkład własny, korzystając z kredytu współdzielonego, przykładowo z rodzicami. Wkładem może być nieruchomość współkredytobiorcy, jednak w takim przypadku kredyt będzie z pewnością udzielony na krótszy okres oraz dodatkowe zabezpieczenia, przykładowo ubezpieczenia. Bank przed wydaniem decyzji wyceni zastawioną nieruchomość współkredytobiorcy i przeanalizuje jej wartość – nie zawsze musi się zgodzić na jej uwzględnienie jako wkładu własnego.

Otrzymanie korzystnego kredytu hipotecznego na zakupienie nieruchomości nie należy do łatwych rzeczy, ale warto próbować.

 

Podobne artykuły:

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź