sobota 24 września 2022

Czy opłaca się zainwestować w apartamenty condo?

Czy opłaca się zainwestować w apartamenty condo?

Czy opłaca się zainwestować w apartamenty condo?

Apartamenty condo są nowym kierunkiem inwestycyjnym w nieruchomościach. Mogą być to apartamenty w hotelach, czy apartamenty wakacyjne, ponieważ dotyczy to tylko rynku hotelowego i traktowane jest jako połączenie inwestycji i drugiego domu w turystycznym kurorcie.

Definicja nieruchomość condo pochodzi od słowa condominium, czyli „współ” i „panowanie”. Klasycznie oznacza to formę własności, gdzie jednostki prywatne są właścicielami wybranych lokalu w budynku i udziałów w częściach wspólnych. System ten jest znany od starożytności, rozpopularyzował się ponownie po II Wojnie Światowej w Europie Zachodniej. W Polsce jako condominium postrzega się wspólnoty mieszkaniowe.

Condo hotele funkcjonują na tej samej zasadzie co normalne obiekty hotelowe. Wyróżnia je formą własności danego pokoju i modelu zarabiania. Deweloper budujący hotel w turystycznej miejscowości staje się operatorem albo przekazuje zarządzanie nieruchomością firmie zewnętrznej. Zarządca hotelu odpowiedzialny jest za promocję, pozyskiwanie najemców, serwis pokoi, obsługę gości oraz rozliczenie x właścicielem wynajmowanego lokalu.

Zwrot i rozliczenie inwestycji w apartamentach condo

Rozliczenie pomiędzy stronami odbywa się w modelu zwrotu procentowego inwestycji albo w schemacie 50 na 50.

Pierwszy wariant jest gwarantem stałej stopy zwrotu, na jaką nie wpływa obłożenie condohotelu. Pieniądze wypłacone inwestorowi są w cyklach miesięcznych, kwartalnych, półrocznych lub rocznych. W tym modelu rozliczania operator zazwyczaj uzależnia gwarantowany zwrot z inwestycji od zawartej umowy długoterminowej z właścicielem pokoju – 10, 15 lub 30 lat – oraz wypłacany procent od długości umowy. Początkowo niższy procent, w późniejszych jest wyższy.

Drugi wariant rozliczenia wiąże się z obłożeniem samego hotelu. Opłaca się on bardziej właścicielowi condo apartamentu, kiedy condohotel zlokalizowana jest w atrakcyjnej lokalizacji, gdzie obłożenie obiektu jest wysokie przez cały rok. Właściciel pokoju otrzymuje 50% utargu, kiedy jest wynajmowany i nic, jeśli stoi pusty.

Zyski a apartamentu tego typu są niezwykle atrakcyjne. W rozliczeniu procentowym zazwyczaj wahają się od 5,5% do 8% zysku w skali rocznej.

Jaki jest koszt apartamentu w condo hotelu?

Apartament wakacyjny zakupić może osoba prywatna albo prowadząca działalność gospodarczą. Jeśli chodzi o podatki, to dotyczą go dwie stawki VAT-u, zależnie czy apartament jest przeznaczenia użytkowego – 8%, czy mieszkalnego – 23%. O tym będzie decydował jednak miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Ceny apartamentów w condo hotelu zaczynają się od 400 000 zł i mogą dochodzić nawet do 2 500 000 zł, ceny te są zawsze brutto. Od czego zależy cena? Od lokalizacji, wyposażenia, powierzchni, widoku z apartamentu oraz okolicznych atrakcji.

Opcjonalnie można nabyć cały budynek o charakterze użytkowym albo stricte hotelowym. Istnieje możliwość jego samodzielnego prowadzenia albo zlecenia tego zarządcy zewnętrznemu. Obiektów tego typu nie obecnie nie brakuje na rynku.

 

Podobne artykuły:

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź