sobota 23 września 2023

Wybrałeś mieszkanie i co dalej?

Wybrałeś mieszkanie i co dalej

Wybrałeś mieszkanie i co dalej?

Koniecznie musisz sprawdzić, czy dana nieruchomość posiada księgę wieczystą i czy jest akt notarialny. Mogą być umowy dożywocia, darowizny i wiele różnych form zakupu. Najlepiej dowiedzieć się, w jaki sposób sprzedający wszedł w posiadanie tej nieruchomości. Czasem może się zdarzyć na przykład sytuacja, że są jacyś współwłaściciele na danej nieruchomości, a sprzedaje jedna osoba.

Teraz koniecznie zadać należy sobie pytanie czy chce się wejść w posiadanie całej nieruchomości, czy jedynie jej części. Wtedy warto porozmawiać ze wszystkimi jej właścicielami, czy są zainteresowani sprzedażą.

Ważne też jest ustalenie powodu sprzedaży. Może się okazać, że ktoś sprzedaje, ponieważ posiada długi. W takiej sytuacji może się zdarzyć, że będą przychodzili windykatorzy lub komornicy.

Zdarzają się również sytuacje, że ktoś chce sprzedać mieszkanie, by zakupić inne i tutaj koniecznie trzeba się zastanowić, bowiem może być sytuacja, że środki które na zakup nowej nieruchomości w jakiś sposób się rozpłyną i sprzedający pozostanie w naszym mieszkaniu. Istotny jest także fakt, czy grunty pod budynkiem są uregulowane. Czy w razie potrzeby będzie możliwość założenia księgi wieczystej.

Występując sytuacje, że jest możliwość założenia księgi wieczystej, jednak właściciele lokalu nie widzieli takiej potrzeby. Jeśli jest księga, to zobacz czy w trzecim dziale nie ma jakiś rozpoczętych postępowań, w czwartym dziale są hipoteki i jakieś pożyczki.

Czasami się zdarza, iż w mieszkaniu jest ktoś zameldowany, do dnia zakupu przez Ciebie mieszkania wszyscy powinni być wymeldowani. Niekiedy się zdarza, że mieszkanie będzie chciał sprzedać wynajmujący, ponieważ zbiera załóżmy na jakiś wyjazd i ma nieczyste intencje dlatego chce niski zadatek.

Działalność gospodarcza także może być zarejestrowana w danym lokalu. Niekiedy mogą być trudności z jej wyrejestrowaniem. Czasem sprzedający może zalegać z opłatami czynszu, czy za media. Wszystko to koniecznie należy sprawdzić, ponieważ inaczej można mieć po drodze różne przeboje i niespodzianki.

Podsumowując

Jeśli zdecydujesz się na zakup konkretnego mieszkania np.: u dewelopera, należałoby podjąć kolejne kroki:

 1. Rezerwacja mieszkania (podpisanie umowy rezerwacyjnej)
 2. Analiza dokumentów – analizujemy dokumenty przedstawione przez dewelopera:
  – umowa deweloperska
  – prospekt informacyjny
  – kopię aktualny odpisu z KRS
  – aktualną Księgę Wieczystą
  – kopię pozwolenia na budowę i ważne, aby zawierała ona klauzulę ostateczności
  – sprawozdanie finansowe
  – projekt architektoniczno-budowlany (bardzo ważny dokument opisujący specyfikę inwestycji, budynku i samego mieszkania)
 3. Zdolność finansowa – sprawdzić w oparciu o dany produkt i formę spłaty harmonogramu do dewelopera.
  Etap ten jest niezmiernie ważny ponieważ doradca finansowy pomoże nam ostatecznie podjąć decyzję jaką ofertę wybrać i czy stać nas na wybrane mieszkanie.
  Decydując się na zakup mieszkania wybór odpowiedniej oferty kredytowej ma kluczowe znaczenie, bowiem większość z nas zapożycza się na około 20-40 lat. Doradca finansowy znając nasze możliwości finansowe, cenę nieruchomości, nasze zobowiązania pomaga nam wybrać najlepsze oferty bankowe jakie są dostępne w danym momencie na rynku.
 4. Mając już pełną informację odnośnie możliwości finansowych, zapoznawszy się z dokumentami możemy przystąpić do dalszych negocjacji z deweloperem. Negocjacje mogą dotyczyć różnych kwestii:
  – ceny mieszkania,
  – zapisów w umowie,
  – harmonogramu płatności.
 5. Ostateczna cena – dopiero wówczas mając potwierdzoną cenę wybrany bank kredytujący spokojnie możemy przystąpić do realizacji zakupu mieszkania, a więc do zawarcia umowy deweloperskiej w formie aktu notarialnego.
 6. Umowa deweloperska – zaczynamy kompletowanie dokumentów do kredytu:
  – umowę o pracę,
  – zaświadczenie o zarobkach,
  PIT,
  – dokumentacją po stronie dewelopera na ogół zajmuje się jego doradca, jeśli nie korzystamy z jego pomocy musimy przygotować następujące dokumenty: pozwolenie na budowę, KRS, Księgę wieczystą, Oświadczenie Inwestora Zastępczego, promesę na bezciężarowe wyodrębnienie lokalu jeśli deweloper ma kredyt,
 7. Decyzja banku – kolejny etap to oczekiwanie na werdykt banku, czyli decyzję kredytową i umowę kredytową.
 8. Umowa kredytowa – jest ostatnią czynnością w procesie zakupu mieszkania.  Ostateczny moment to wezwania po odbiór kluczy i podpisanie aktu przeniesienia własności.

Podobne artykuły:

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź