sobota 23 września 2023

Jak dobrze wynająć własne mieszkanie?

Jak dobrze wynająć własne mieszkanie

Jak wybrać dobrego najemcę?

Jak wiadomo pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Przy oglądaniu mieszkania przez potencjalnego najemcę istotne jest czy oglądający sam coś o sobie opowie. To dobry znak gdy osoba nie ukrywa co robi. Czy się uczy czy może pracuje? Jeśli studiuje to warto wiedzieć na jakiej uczelni. Kolejna istotna informacja to taka, kto będzie opłacał wtedy mieszkanie? Właściciele nieruchomości mogą więc mieć pewne obawy czy student będzie w stanie samodzielnie opłacać mieszkanie, dlatego w takiej sytuacji warto poprosić, by umowę najmu podpisali rodzice studenta.

Jeśli natomiast najemca jest osobą pracującą to dobrze wiedzieć gdzie pracuje.  Następnie warto dowiedzieć się na ile planuje wynajmować mieszkanie.

Najemca który chce zdobyć zaufanie mówi od razu swoje zamiary i przesadnie nie wymiguje się od odpowiedzi. Szczerze mówi o swoich planach i podaje szacunkowy czas najmu.

Gdy już będziemy trochę wiedzieli o naszym potencjalnym najemcy warto zwrócić uwagę na tzw. ogólną komunikację międzyludzką.

Czy obie strony odpowiadają sobie jako najemca i wynajmujący? W końcu komunikacja dwóch stron przy wynajmie jest bardzo ważna.

Gdy kandydat przypadnie nam do gustu należy omówić z nim szczegóły najmu.

Zacząć należy od pytania:

Ile osób będzie mieszkało w mieszkaniu?

Pytanie to jest priorytetem, który należy na samym początku ustalić.
Trzeba jaką informację koniecznie określić w umowie najmu.

Umowa najmu okazjonalnego chroni właściciela przed długotrwałym niepłaceniem czynszu przez najemcę.

Warto w umowie zaznaczyć, żeby najemca zgłaszał na bieżąco usterki oraz aby dbał o czystość w nieruchomości. W protokole można napisać, że odbiór mieszania ma być w takim stanie w jakim najemcy je odbierali. Gdy nie będzie posprzątane to właściciel ma prawo potrącić koszty drobnych napraw i sprzątania.

Warto przed wynajmem zrobić zdjęcia mieszkania i załączyć je do umowy najmu, aby w razie niezbędnych napraw mieć podstawę do ubiegania się o wykorzystanie kaucji na ten cel.

Kaucja wynosi zwyczajowo koszt miesięcznego najmu i jest pobierana od razu przy wprowadzaniu się nowych lokatorów.

Aby właściciel nieruchomości mógł spać spokojnie i nie martwił czy z najemcami nie będzie problemów, najbezpieczniej dla właściciela będzie spisać umowę najmu u notariusza.

Podobne artykuły:

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź