czwartek 1 grudnia 2022

Jaki wybrać kredyt hipoteczny na mieszkania albo dom

Jaki wybrać kredyt hipoteczny na mieszkania albo dom. Czym jest zdolność kredytowa?

Jaki wybrać kredyt hipoteczny na mieszkania albo dom. Czym jest zdolność kredytowa?

Kupując mieszkanie albo dom, należy dobrze się zapoznać z warunkami, jakie oferują nam banki oraz tym, co dokładniej potrzeba by takową zawrzeć.

Jak wziąć kredyt hipoteczny? Przeciętny Kowalski zarabia niestety zbyt mało, by pozwolić sobie zakupić dom za gotówkę. To właśnie dlatego większość z nas decydując się na zakup nieruchomości, decyduje się na kredyt. W ubiegłym roku było najwięcej podjętych decyzji kredytowych.

W najnowszym raporcie AMRON-SARFiN możemy przeczyta, że banki udzieliły przeszło 225 tysięcy kredytów hipotecznych, na kwotę przewyższającą 62,6 miliarda złotych.

Wzrosła również średnia pobieranego kredytu. W 2015 roku kupujący zazwyczaj zadłużali się na kwotę 212,5 tysięcy złotych, a w 2019 roku była to już suma 280 tysięcy złotych. Polacy są zadłużeniu na kwotę ponad 443 miliarda złotych z tytułu kredytów hipotecznych. Należy tutaj wspomnieć, iż jest w czym wybierać.

W ubiegłym roku deweloperzy oddali przeszło 207 tysięcy mieszkań do użytku. Jest to przeszło o 12 procent więcej niż w 2018 roku, jeszcze więcej nawet od największego bumu, który był w 1989 roku.

Zdolność kredytowa

O kredyt hipoteczny może się każdy postarać, jednak nie każdy go otrzyma. Od czego zatem zacząć?

Ceny transakcyjne mieszkań wynoszą nawet kilkaset tysięcy. Korzystanie z kredytu jest powszechne nawet wśród osób zamożnych, nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Najważniejsze jest określenie zdolności kredytowej, na podstawie historii kredytowej oraz terminowości spłaty zobowiązań.

Ocenić możemy samodzielnie wstępnie czy będziemy mieli zdolność korzystając z kalkulatorów internetowych. Dowiemy się czy otrzymamy daną kwotę i na wybrany przez nas okres kredytowania. Wyliczona zostanie również kwota raty kredytowej.

Jeśli poznamy to wszystko, przed tym zanim obliczy to dla nas bank, będziemy wiedzieli czego się spodziewać. Bank sprawdza różne czynniki: rodzaj kredytu, wysokość kredytu własnego, okres spłaty, inne kredyty, źródło dochodów, ich wysokość oraz formę zatrudnienia.

Istotne będą także koszta utrzymania gospodarstwa domowego, wiek, stan cywilny, liczna członków rodziny oraz historia współpracy z bankiem.

To jednak my sami musimy sobie odpowiedzieć na pytanie czy będziemy w stanie udźwignąć kredyt hipoteczny. Po pozytywnej analizie, dopiero wówczas decydujmy się na wybranie interesującej nas nieruchomości.

Podobne artykuły:

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź