sobota 23 września 2023

Milenialsi oraz ich preferencje zakupowe na rynku nieruchomości

Milenialsi oraz ich preferencje zakupowe na rynku nieruchomości

Milenialsi oraz ich preferencje zakupowe na rynku nieruchomości

Milenialsi stanowią obecnie najbardziej liczną grupę zainteresowanych zakupem nieruchomości osób w Polsce. Poniżej przedstawimy cechy charakterystyczne dla członków osób tworzących tę grupę i przedstawimy nieruchomości, które głównie znalazły się w ich zainteresowaniu.

Milenialsi – kim oni są?

Milenialsi są rozpopularyzowanym określeniem dla osób z pokolenia Y albo pokolenia 2000, czyli urodzonych w latach 1980-2000. Osoby te już dawno weszły w dorosłe życie i znajdują się w ekonomicznej nomenklaturze i są już siłą roboczą. Osoby te będąc w wieku produkcyjnym, są w stanie pracować czynnie lub biernie zawodowo. Statystyki wskazują, że spory odsetek członków tej grupy społecznej są osoby mające średnie i wyższe wykształcenie, pracujących aktywnie zawodowo i społecznie.

Pokolenie Y kontra rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości różni się od siebie – niby jest jeden, ale rozróżniamy wiele grup klienckich, co generuje jego różnorodność. Nieco inne będą zainteresowania amerykańskich milenialsów, a inne europejskich. Podobnie będzie w przypadku przykładowo niemieckich przedstawicieli generacji Y, ponieważ mogą oni kierować się innymi znacznie względami, niż my w Polsce. Pomimo wszystko da się wskazać jednak parę wspólnych cech dla wszystkich społeczności osób urodzonych do 2000 roku.

Wynajem kontra zakup

Milenialsi znacznie bardziej będą ukierunkowane na poszukiwanie nieruchomości na wynajem niż nieruchomości na sprzedaż. Nie znaczy to w ogóle, że nie są oni zainteresowani nabyciem mieszkania albo domu. Zazwyczaj spore znaczenie tutaj ma wygoda oraz finanse. Wynajmowane przez nich nieruchomości znajdują się z reguły w bardzo atrakcyjnych lokalizacjach, czyli bliżej centrów miast. Możliwe jest wynajęcie również pokoju, co znacząco obniża koszta życia i generuje mobilność, co ułatwia też zmiany miejsca zamieszkania.

Ograniczony budżet

Milenialsi do trzydziestego roku życia, to zazwyczaj osoby niemające odpowiedniego w oczach pracodawców doświadczenia, co sprawia, że mają problemy ze znalezieniem stałej i korzystnie opłacanej pracy. To ma wpływ na ich majątek. Starsi milenialsi, mający powyżej trzydziestu lat, znajdują się osoby mające już stałą pracę i odpowiednią zdolność kredytową, dającą możliwość zakupienia mieszkania. Ogólnie osoby z pokolenia 2000 cechuje nieposzanowanie wartości pieniądza, chęcią do korzystania z kredytów na zakupy albo brakiem skłonności do jakichkolwiek oszczędności.

Własna nieruchomość? Tak! ale…

Jako cechę wspólną milenialsów uznaje się chęć dysponowania własną nieruchomością, co jest dla nich ważniejsze niż małżeństwo czy posiadanie potomstwa. Daje to nam pewność przesunięcia wieku zawieranych małżeństw, a nawet pojawienie się dominacji tejże grupy społecznej w rozlicznych serwisach prezentujących oferty nieruchomości, czy agencjach nieruchomości.

Rozrzutność polskiej generacji Y powoduje, że zainteresowani są oni głównie:

  • mieszkaniami dwu pokojowymi oraz większymi, znajdującymi się w centrach miast oraz będących w przedziale cenowym 400-600 tysięcy złotych,
  • większymi mieszkaniami na obrzeżach miast, nieprzekraczających ceny 250 tysięcy złotych.

Starsi przedstawiciele generacji milenialsów uznaje mieszkania zlokalizowane na obrzeżach miast jako inwestycję, z kolei młodsi chcą mieszkać w nieruchomościach zlokalizowanych w centrach miast oraz „uprawiać” swobodny tryb życia.

Milenialsi oraz ich preferencje zakupowe na rynku nieruchomości

Podobne artykuły:

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź