Gdzie szukać mieszkań dla seniorów?

Niestety jest tak, że społeczeństwo’ w naszym kraju się starzeje, podobnie jak i w Europie. Osoby będące w starszym wieku, mają znacznie inne potrzeby lokalowe (w porównaniu z młodszą częścią społeczeństwa). Najczęściej obecne miejsce ich zamieszkania nie jest w stanie dać im już odpowiedniego komfortu życia. Jakie więc powinno mieć cechy mieszkanie dla seniora? Gdzie najlepiej szukać dla nich nieruchomości?

Potrzeby seniorów kontra wyposażenie mieszkania

Jako główną cechę mieszkania dla osób w starszym wieku uznaje się ich dostępność. Mieszkanie nie powinno znajdować się na ostatnich piętrach budynków bez windy. Najbardziej pożądany jest parter lub pierwsze piętro z nowoczesną windą.

Mieszkanie powinno być zlokalizowane w spokojnej okolicy. Raczej nie będą oni zadowoleni z mieszkania w centrum miasta, ale bardziej w okolicy z ładnym widokiem, gdzie można wyjść również na spacer. Jako przykład może tutaj nam posłużyć np. Beskid Śląski, gdzie znaleźć można wiele urokliwych miejsc. Połączenie przyrody z łatwym dostępem do sklepów, przychodni i innych miejsc, jest bardzo dobrym rozwiązaniem.

Obniżona sprawność ruchowa często sprawia, że mieszkanie nie powinno przejść kapitalnego remontu, tylko było z tzw. wejścia. Bardzo przydatne będą też na wyposażeniu też urządzenia typu:

  • kuchenka elektryczna, 
  • szafki na odpowiednich wysokościach,
  • prysznic z niskim brodzikiem itd.

Lepszy jest najem czy kupno dla seniora?

Wynajem lub zakup są bardzo często związane stricte z finansami osób starszych. Jeśli senior ma swoje mieszkanie, które nie spełnia jego oczekiwań, to może je sprzedać i sfinansować zakup lokalu w innej okolicy, takie rozwiązanie bardzo często jest najlepszym rozwiązaniem dla osób chcących też zamienić większy metraż na mniejszy.

Nie zawsze osoby starsze będą dysponowały mieszkaniem w wyższym standardzie. Bardzo często są to niestety mieszkania zaniedbane, poniżej wartości nowego mieszkania. Seniorzy nie mają także często odpowiedniej ilości oszczędności. Wszystko to sprawia, że dobrym rozwiązaniem dla takich osób może się okazać wynajem. W jego przypadku nie ma się sporych zobowiązań i można w razie potrzeby zamienić na lepsze, jeżeli trafi się odpowiednia okazja.

Gdzie najlepiej szukać mieszkań dla osób starszych?

Nie ma jakichś oddzielnych kanałów sprzedaży dla osób starszych. Najlepiej szukać na portalach sprzedażowych lub za pośrednictwem agentów nieruchomości. Fachowcy z pewnością znajdą dopasowaną do potrzeb seniora nieruchomość, a jest ich sporo dostępnych na rynku.

 

Prev Dalej
0 opinii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *