poniedziałek 18 października 2021

Negocjowanie cen mieszkań – przydatne porady

Negocjowanie cen mieszkań - przydatne porady

Negocjowanie cen mieszkań – przydatne porady

Chcesz kupić mieszkanie? Jest to ważna decyzja. Powinieneś zatem wiedzieć, w jaki sposób trochę “ponegocjować”, aby też coś na transakcji zyskać. 

Na samym początku musimy wiedzieć, czy chcemy mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego. Jest to o tyle istotne, bowiem występują różnice w przebiegu procesu zakupu. W każdym jednak przypadku, do każdej transakcji musisz być przygotowany, ponieważ możesz wówczas wyjść korzystnie, a sam sprzedający potwierdzi, że ma do czynienia z osobą, która wie czego chce. 

Jak prowadzić negocjacje na rynku pierwotnym? 

Negocjowanie cen na rynku pierwotnym jest z pewnością znacznie trudniejsze, niż na rynku wtórnym. Deweloperzy z reguły zawyżają ceny, aby mieć pole do negocjacji. Podpowiemy Ci zatem kilka rzeczy:

 • określony jasno cel i budżet – zawsze zrób to przed negocjacjami. Powinieneś wiedzieć, jaką posiadasz zdolność kredytową, na jaką ratę możesz sobie pozwolić, czy ewentualnie z czego możesz zrezygnować przy zakupie mieszkania. 
 • dobrze się rozejrzyj – chodzi o przejrzenie cen mieszkań w okolicy planowanego zakupu, jak i w całym kraju. Znajomość mieć ceny za metr kwadratowy, oddania mieszkania do użytku, opinie o sprzedającym czy nawet to, czy jest do dyspozycji np. parking albo piwnica. 
 • as w rękawie – negocjując daną ofertę warto mieć też coś innego na oku, gdyby coś w negocjacjach nie poszło po naszej myśli. Zdarza się tak, że wspomniawszy o innym wybranym jeszcze mieszkaniu, deweloper będzie chciał nas zatrzymać i opuści cenę. 
 • pozytywne nastawienie i nic na siłę – jeśli deweloper nie będzie chciał obniżyć ceny, to może się uda dostać coś gratis – piwnice, miejsce postojowe i inne. 

Jak prowadzić negocjacje na rynku wtórnym?

Rynek wtórny i negocjacje na nim wyglądają podobnie, z tymże wyjątkiem, że tutaj jest łatwiej. Sprzedający z reguły chce jak najszybciej pozbyć się nieruchomości, co oznacza większą skłonność do podjęcia negocjacji. Oto kilka podpowiedzi:

 • rozejrzyj się po okolicy – zakłady przemysłowe, daleko od miasta i inne mogą być czynnikami, które wpłyną na ostateczną wysokość ceny za nieruchomość. Pamiętaj, by takie rzeczy komunikować jednak bardzo delikatnie. 
 • odpowiednie wrażenie – jeśli sprzedający Cię polubi, może być bardziej skłonny do obniżenia ceny. Mieszkania z rynku wtórnego często mają dla właściciela wartość sentymentalną, więc nie obawiaj się pochwalić np. wystroju mieszkania, jeśli Ci się podoba.
 • pozytywne nastawienie – nie zrażaj się porażką. Mieszkań oraz właścicieli, którzy chcą sprzedać swoje mieszkanie i to dość szybki jest wielu, więc nic straconego.

Negocjowanie cen mieszkań – przydatne porady

Przydatne wskazówki na obu rynkach?

 • nie podawaj nigdy ostatecznej ceny – zacznij od jej jednej części i negocjuj partiami, bowiem może się okazać, iż zakupisz mieszkanie znacznie taniej, niż oczekiwałeś. U dewelopera zasada ta dotyczy głównie negocjowania cen za komórkę lokatorską albo cenę miejsca parkingowego. 
 • sprzedający niech pierwszy poda cenę – dzięki temu możesz dostosować swoją cenę do oferenta. Może być tak, że poda niższą cenę, niż się spodziewasz i możliwe, że uda Ci się wynegocjować jeszcze niższą. 
 • wyśrodkuj – negocjuj odpowiednio, czyli tak byś spotkał się ze sprzedającym w środku. Ustępuj jednak wtedy, kiedy nie ma już szans na dalsze negocjacje. 
 • ustal granicę – wiedz ile jesteś w stanie wydać.
 • bądź życzliwy – jeśli negocjacje będą owocne, pogratuluj również drugiej stronie.

Dzięki tym wskazówkom może się okazać, iż zakupisz mieszkanie z korzyściami, które Cię zaskoczą. 

Proszę pamiętaj, że niektóre rady działają w różnych warunkach rynkowych. Jedne lepiej sprawdzają się w czasie hossy, a inne w czasie bessy.

 

Może Ci się spodobać:

0 opinie

Zostaw odpowiedź