czwartek 22 Kwiecień 2021

Chcesz wynająć mieszkanie od prywatnej osoby?

Chcesz wynająć mieszkanie od prywatnej osoby

Młodzi ludzie przed zakupnem swojego mieszkania często na początku wynajmują jakieś lokum bądź też pokój. Ale dobra cena i lokalizacja to nie wszystko, dlatego poniżej mamy dla Was przygotowane parę punktów na które należy zwrócić uwagę przy wynajmie dla siebie mieszkania.

Przede wszystkim istotne jest czy właściciel jest osobą sympatyczną i komunikatywną. Ma to ogromne znaczenie, bo w końcu to do niego będziemy się zgłaszać gdy pojawią się jakieś usterki lub problemy z  niedziałającymi urządzeniami w mieszkaniu.

Kolejny aspekt na który należy zwrócić uwagę przy oglądaniu to czy mieszkanie jest posprzątane oraz czy wszystko działa?

Należy dokładne sprawdzić urządzenia elektryczne, otworzyć lodówkę, odkręcić krany, skontrolować czy okno się dobrze otwiera i zamyka. Należy postępować trochę jak przy odbiorze mieszkania.

W kolejnym kroku musimy sprawdzić dokumenty. Możemy poprosić właściciela nieruchomości o podanie księgi wieczystej, którą potem można sprawdzić w Internecie, a w niej znajdziemy informacje do kogo należy mieszkanie, które chcemy wynająć.

Gdy już zdecydujemy się na konkretne mieszanie warto spisać z właścicielem umowę najmu. Jest ona dobra zarówno dla jednej jak i drugiej strony.

W niej określa się różne warunki wynajmu, np.:  kto odpowiada za większe naprawy w mieszkaniu? Kto kupuje  sprzęt AGD gdy dotychczasowy się zepsuje?

W umowie najmu powinny znaleźć się również zdjęcia lokalu, które pokazują jego stan i umeblowanie. Oprócz tego należy spisać liczniki oraz wcześniej wszystko posprawdzać by spisać to w protokole. Jest to istotne wtedy kiedy coś już było zepsute i to nie my odpowiadamy za ten stan. Skrupulatnie należy opisać nawet najmniejsze usterki. Żebyśmy potem nie musieli za nie odpowiadać.

Po dokonaniu wszystkich formalności pozostaje tylko odebranie wszystkich potrzebnych kluczy.

Jak oceniasz artykuł?
Wysyłanie
Ocena
4.8 (os.: 5)

Może Ci się spodobać:

0 opinie

Zostaw odpowiedź