wtorek 3 Sierpień 2021

Czym jest mieszkanie rozkładowe?

Czym jest mieszkanie rozkładowe?

Mieszkanie rozkładowe jest jednym ze słów, jakie muszą wystąpić w ofercie – tak żargonem sprzedawców można je określić. Co dokładniej to oznacza? Czego powinien oczekiwać nabywca widząc w opisie, że mieszkanie jest rozkładowe? Podpowiemy.

Wszystkie sformułowania używane na rynku nieruchomości nie posiada jednego wzorca. “Apartament” można tym mianem określać dowolny lokal. Podobnie sytuacja wygląda z rozkładowym mieszkaniem. Można uznać, że pod tym określeniem kryje się ergonomicznie zaprojektowane mieszkanie. I tutaj mamy błąd. 

Mieszkanie rozkładowe – wykładnia

Mieszkanie, gdzie z przedpokoju do każdego z pomieszczeń można wejść. Taka jest definicja według PWN. Miano to nie oddaje ostatecznie jednak poprawności znaczenia tej definicji – jest jedynie jej bliskie. 

Obecnie określić można tak mieszkanie posiadające nieprzechodnie pomieszczenia, czyli na przykład salon, sypialnia, kuchnia itd.. Pod tą definicją nie będą się kryły kawalerki oraz lokale łączące salon z sypialnią lub jadalnią. 

W sieci da się znaleźć niestety mylną definicję. Mówi ona o tym, że mieszkanie rozkładowe ma dwustronnie zlokalizowane okna. Po prawdzie mieszkanie dwustronne może być rozkładowe, jeśli spełnia warunki definicji opisanej powyżej. 

Odpowiedni układ pomieszczeń w lokalu

Dziś wszystkie mieszkania dwupokojowe posiadają nieprzechodnie sypialnie. Można do nich wejść z przedpokoju, co jest rozwiązaniem znacznie bardziej komfortowym, gdyż przechodnie pomieszczenia nie zapewniają odpowiedniej intymności. 

W chwili zastosowania korzystnego planu lokalu, zawsze należy zwrócić uwagę na fakt, iż pojawić się powinien korytarz. Niestety zabiera on powierzchnię i uniemożliwia wykorzystanie jej przy powiększeniu metrażu innych pomieszczeń. 

Amfilady, kamienice i dworki

Rozkładowe mieszkania to, jakby nie było, najnowsze podejście do projektowania lokali. Do lat 40-tych XX wieku, znaczna część mieszkań miała pokoje przechodnie. Te z kolei były popularyzowane od XVI wieku. Korzyści jakie płyną z przechodnich pokoi, to na pewno możliwość zaprojektowania w prosty sposób kwadratu albo prostokąta. Chodziło zachowanie ciągu komunikacyjnego – ślimaka. Tak zaprojektowane mieszkanie umożliwia w maksymalny sposób wykorzystać przestrzeń. Jednak wszystko to odbywa się kosztem mieszkańców. 

W starych kamienicach można spotkać wiele takich rozwiązań. Istnieją tam, gdzie ścian nie można przesunąć lub jest to kosztowne. Mieszkania, w których spotkać można takie pokoje są tańsze. Dodatkowo ceny wielokrotnie są przez nabywców jeszcze negocjowane. Jako argument stosuje się właśnie przechodnie pokoje. 

Pojawiły się one w XVI wieku we Francji. Dokładniej w Wersalu. Występowały tam całe ciągi pokoi połączonych w amfilady. Miało to tworzyć widowisko dla obserwatora. Rozwiązania tego typu stosowano do początku XX wieku.

Jak oceniasz ten wpis?
Wysyłanie
Ocena
4.67 (os.: 6)

Może Ci się spodobać:

0 opinie

Zostaw odpowiedź