wtorek 3 Sierpień 2021

Dom na wsi, czy warto?

Dom na wsi, czy warto

Dom na wsi? Horrendalne kwoty za nieruchomości, które zlokalizowane są w dużych miastach, zachęcają nabywców tylko do tego, by szukali dla siebie alternatyw – domów, mieszkań, działek – w podmiejskich okolicach.

Dobrze obmyślana inwestycja jest w stanie przynieść sporą oszczędność. Chodzi tutaj o zakup w podobnym standardzie. Decydując się na zakup domu na wsi musisz jednak o czymś pamiętać.

Infrastruktura

Dom na wsi najczęściej okazuje się doskonałą zmianą od miejskiego zgiełku. Jeżeli w mieście spełniamy dużo czasu, bo pracujemy zawodowo, studiujemy czy uprawiamy sport. Dobra komunikacja to podstawa. Zanim zakupisz dom lub wybierzesz miejsce pod zabudowę, sprawdź jak z dojazdem, czy są na trasie korki w godzinach szczytu, czy drogi będą przebudowywane lub rozbudowywane. 

Utrudnienia z dojazdem w czasie zimy będą większe niż w mieście i związane z wyższym kosztem amortyzacji i eksploatacji samochodu. 

W przypadku dzieci, sprawna komunikacja jest czymś podstawowym. Muszą dotrzeć one nie tylko do szkoły, ale i na zajęcia dodatkowe, czy spotkania ze znajomymi. Bez samochodu może być to trudne, a mając kilkoro dzieci, przydatne mogą być i dwa. 

Oddalony od miejskiego zgiełku dom, stanowić będzie ciekawą opcję mogących pracować zdalnie i nie muszących dojeżdżać do miasta. 

Remonty i wykończenie

Wybudowanie i wykończenie domu trwa długo. Jeżeli nie chcesz wynajmować i ponosić kosztów związanych z wykończeniem, możesz zamieszkać na parterze, a piętro i poddasze wykończyć w późniejszym czasie. Mając ograniczony budżet, dobrze zaplanować sobie wszystkie najważniejsze prace.

Rozwiązanie to jest bardziej opłacalne finansowo, jednak mieszkając już gdzieś znacznie dłużej będzie się wykonywało prace wykończeniowe. Trudniej jest się za nie zabrać, bowiem ich uciążliwość staje się odczuwalna wówczas dla wszystkich. 

Alternatywę stanowi zakup domu z rynku wtórnego, umożliwi dostosowanie do do posiadanych potrzeb – jednocześnie pochłaniając mniej czasu w odniesieniu do wykończenia stanu deweloperskiego. 

Kupując dom z rynku wtórnego, podejmując współpracę z doświadczonym architektem, łatwo zdecydujesz co można wymienić albo unowocześnić, dzięki czemu nie utracisz pierwotnego charakteru budynku lub mieszkania. Nowoczesne sprzęty bez problemu możesz obudować drewnem albo cegłą, by odpowiednio komponowały się w pozostałym wyposażeniem. 

W chwili remontu domu, masz możliwość skorzystania z pomocy lokalnych specjalistów. Nie zapomnij podpisać umowy, w której dokładnie określisz zakres prac oraz termin ich realizacji. 

Kiedy dom posiada już swoje lata, koniecznie sprawdź stan instalacji wodnej i elektrycznej. Podłączenie może być do miejskiego systemu kanalizacji, szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków. Każde z tych rozwiązań oferuje inne rozwiązania i koszta.

Koszty mediów

Poza standardowymi kosztami dom na wsi generuje również opłaty niezauważalne dla nas, kiedy mieszkamy w bloku. Większą ich część pochłania ogrzewanie budynku oraz wody. Najtaniej się eksploatuje pompę ciepła. Koszta spalania drewna, węgla czy gazu uzależnione są od poziomu sprawności pieca.

Tereny poza miejskie niestety nie zawsze są dobrze uzbrojone. Może się to wiązać z wykonaniem przyłączy. Jeżeli powstaje obok siebie kilka domów na działkach budowlanych, koszta przyłączy wodociągów oraz elektryki okażą się znacznie niższe, jakby robić to samodzielnie dla jednej parceli. Dobrze jest uzgodnić wszystko z nowymi sąsiadami. 

Odbiór odpadów stanowi kolejną sprawę, którą należy rozwiązać. Zawarcie umowy z firmą je wywożącą, trzeba zorganizować samodzielnie. 

Roczny koszt związany ze zużyciem energii elektrycznej uzależniony jest zawsze od urządzeń, które w danym domu się znajdują: automatyka bram, płyty indukcyjne, klimatyzacja, pompa w studni, rekuperator i inne, z pewnością go zwiększą. 

Domy na wsi cieszą się większą popularnością w zakresie energetyki prosumenckiej. Najkorzystniej i najtaniej wychodzi dziś produkowanie energii na własne potrzeby. Rzadko tutaj bywają awarie, związane np. z warunkami atmosferycznymi.

Sprzyja także rozwojowi źródeł odnawialnych energii (fotowoltaiki). Panele zamieniają promienie słoneczne na energię elektryczną. To co jest ponad, trafia do sieci energetycznej i jest do odbioru w terminie późniejszym. Możliwe jest uzyskanie na nie również dotacji. 

Plusem domków jednorodzinnych jest to, iż nie trzeba płacić wszystkiego w czynszu. 

Doświadczenia innych 

Zanim rozpocznie się budowę, warto porozmawiać ze znajomymi albo sąsiadami o tym, jak wyglądał u nich proces. Da Ci to możliwość zwrócenia uwagi na wymiar samego projektu i skupienie się na elementach, które wykonałbyś inaczej. Pomocny z pewnością okaże się również agent nieruchomości posiadający doświadczenie, dzięki któremu możesz mieć na uwadze wszelkie ważne elementy inwestycji.

 

Jak oceniasz ten wpis?
Wysyłanie
Ocena
5 (os.: 5)

Może Ci się spodobać:

0 opinie

Zostaw odpowiedź