piątek 22 września 2023

Otwarta czy wyłączność? Różnice

Otwarta czy wyłączność? Różnic

Otwarta czy wyłączność? Różnice

Umowa z kilkoma biurami, a umowa z jednym biurem

Załóżmy że Twoje mieszkanie jest Twoim dzieckiem. Czy chciałbyś by było pod opieką dziesięciu osób jednocześnie, gdzie żadna z nich nie poniesie odpowiedzialności za opiekę nad nim? Podobnie będzie z nieruchomością. Czym więcej będzie woków niego agentów, tym mniej będzie zadbane, ponieważ nikt nie będzie się poczuwał do konieczności jego sprzedaży. Jeżeli dzieckiem, czyli mieszkaniem, zajmie się jednak osoba, to wszystko spocznie na jej barkach.

Nieodpowiednia promocja ogłoszeń kontra szeroka reklama

Pośrednik posiadający sto ofert do promocji, nie ogarnie ich wszystkich. Wybór z nich trafi na kilka wybranych, a co jeśli nie będzie to Twoja? Agent posiadający Twoje mieszkanie na wyłączność zaopiekuje się nią odpowiednio. Zależeć mu będzie na zbyciu Twojej oferty i postara się, aby trafiła ona do jak najszerszego grona odbiorców.

Znikoma znajomość oferty kontra dobra znajomość oferty

Pośrednik posiadający wiele ofert niestety nie będzie obeznany we wszystkich z nich. Kiedy zadzwoni do niego potencjalny zainteresowany i zapyta o szczegóły, nie będzie wiedział o jaką ofertę chodzi. Pośrednik posiadający umowę na wyłączność dobrze zna zarówno ofertę oraz najmniejszy parametr Twojej nieruchomości oraz dokładnie przedstawi je zainteresowanemu.

Kontakt z kilkoma agentami a kontakt z jednym agentem

Ciągle inny agent będzie z Tobą nawiązywał kontakt i pokazywał Twoje mieszkanie. Nie wszystkim zdążysz opowiedzieć o swoich oczekiwaniach. Kilku nawet nie będziesz pewnie pamiętał, czy nawet znał. Kiedy zechcesz zmienić cenę, to musisz dzwonić do nich wszystkich. Współpracując z jednym pośrednikiem, jesteś w stanie wszystko mu przekazać, zwłaszcza to co istotne. Zawsze jeden agent będzie przedstawiał Twoje mieszkanie, jeśli coś się stanie, to kontaktujesz się jedynie z nim.

Mnóstwo nieskoordynowanych ofert a jedynie konkretne oferty

Kiedy agent posiada dużo ofert, to wykorzystuje je tylko do oglądania. Agent klientowi pokaże mu kilka ofert, a Twoja oferta może posłużyć jedynie jako kontrast dla innej. Musisz pamiętać, że nie będzie mu zależało na tym, by sprzedać Twoje mieszkanie. Chce on sprzedać cokolwiek, więc Twoje jedynie stanowić będzie tylko jedno z wielu w czasie prezentacji.

Posiadający Twoją ofertę na wyłączność pośrednik zawsze będzie dobrze przygotowany do prezentacji. Zanim jednak to zrobi, to oceni wstępnie fakt, czy oferta jest dla danego zainteresowanego. Jeśli tak, to pokaże je w odpowiednim terminie.

Prowizja po drugiej stronie kontra prosta sprzedaż

Kiedy kupujący nie zawrze umowy z pośrednikiem, to nie zobaczy Twojego mieszkania. Będzie on chciał pobrać prowizję od obu stron. Agent chce aby kupujący był też od niego.

W przypadku umowy na wyłączność agent reprezentuje sprzedającego i nie pobiera od kupującego żadnej prowizji. Pokaże z chęcią mieszkanie osobie prywatnej i klientowi konkurencyjnego biura. Obojętne mu jest kto dokona zakupu, ponieważ nie pobiera żadnej prowizji od nabywcy.

Pośrednik jako reprezentant obu stron kontra pośrednik reprezentujący tylko Ciebie

Kiedy pośrednik reprezentuje dwie strony, możesz wiele stracić. Tutaj zawsze druga strona zawsze traci, ponieważ agent mieszkanie będzie pokazywał każdemu, bowiem nie ma pewności, iż ktokolwiek będzie nim zainteresowany.

Reprezentujący Ciebie pośrednik, zawsze zadba o Twój interes, ponieważ będzie chciał dla Ciebie jak najlepiej. Nie będzie dla niego problemem twarda negocjacja z klientem, wie że jeżeli nie sprzeda teraz, to innym razem. Zawsze jednak podchodźmy do tego z umiarem, ponieważ jego decyzje mają mieć zawsze w priorytecie Twoje dobro.

Minimalna współpraca z innymi biurami lub też jej brak kontra współpraca z innymi biurami

Pośrednik pobierający prowizję od obu stron, nie będzie chciał współpracować z innymi biurami. Pewnie domyślasz się co jest powodem.

Pośrednik posiadający umowę na wyłączność będzie chciał jak najszybciej przesłać ofertę do innych biur nieruchomości. Nie weźmie on od kupującego żadnej prowizji i nie będzie mu zależało tylko na prywatnych nabywcach. Prześle ofertę wszędzie, gdzie tylko się da, bowiem żaden inny agent go nie ubiegnie.

Nikłe zaangażowanie kontra pełne zaangażowanie

Agent współpracujący na bazie otwartej umowy słabo się zaangażuje w sprzedaż nieruchomości. Posiadając wiele nieruchomości, Twoja będzie jedną z wielu.

Pośrednik z umową na wyłączność od samego wstępu będzie w pełni zaangażowany. Wykona home staging, powiesi baner, rozreklamuje nieruchomość, czy zrobi zdjęcia. Będzie chciał szybko sprzedać Twoje mieszkanie i zrobi wszystko by tak się stało jak najszybciej.

Chaos kontra porządek

Mnóstwo agentów bazujących na jednej ofercie, to jedynie chaos. Niby wiele się z ofertą działo, jednak odbierając wiele telefonów, nie zyskujesz konkretów. Praktycznie żaden kupujący nie będzie niczym szczególnie zainteresowany. Zapytają jedynie o cenę i przyjdą zobaczyć.

Pośrednik z umową na wyłączność spotka się z kilkoma nabywcami w czasie dni otwartych. Utworzy listę i uporządkuje oglądających, jedynie tylko on będzie pokazywał mieszkanie. Jasność co do zainteresowanych nabywców, jest ważna i kiedy znajdzie się chętny to zawrze z nim umowę, a stąd już niedaleko do notariusza.

Otwarta czy wyłączność? Różnice

Podobne artykuły:

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź