piątek 22 września 2023

Jak samemu sprzedać nieruchomość?

Jak samemu sprzedać nieruchomość

Jak samemu sprzedać nieruchomość?

Nie da się ukryć, iż najszybciej możesz sprzedać mieszkanie podejmując współpracę z biurem nieruchomości. Pamiętaj jednak by wybrać dobre biuro, ponieważ pojedynczy agent nie będzie posiadał dostępów do dużej liczby kupujących. Jeśli zainteresowana osoba skontaktowałaby się z biurem, to agent nakierował by ją na Twoją nieruchomość. Teraz skupmy się na czymś innym, bo przecież Ty tego nie chcesz, wolisz sprzedać samemu.

Ważne: Ustalenie odpowiedniej ceny

Z tym będzie zawsze największy problem, gdyż sam nie masz rozeznania na rynku. Nie wiesz w jakich cenach idą mieszkania. Możliwe, że nasłuchałeś się od sąsiadów albo znajomych, że identyczne mieszkanie sprzedali w takiej kwocie – tutaj nie ważne kiedy to było – albo kierujesz się cenami z portali internetowych. Niestety ceny tam znajdziesz zawyżone. Zanim się zorientujesz, że wystawione w sieci oferty „wiszą” już tam rok, jedynie są odświeżane, to ów zawyżoną cenę weźmiesz już za wzór dla swojej oferty.

Chcąc dowiedzieć się jaka jest przybliżona wartość Twojej nieruchomości, powinieneś się poradzić znajomego notariusza albo jakiegoś pośrednika. Oni z pewnością będą znali ceny transakcyjne, a nie jedynie ofertowe.

Płatna i intensywna promocja ogłoszenia na portalach

Z automatu wprowadzona do systemu w biurach oferta jest rozsyłana do kilkudziesięciu portali, z jakimi biuro to współpracuje. Ty niestety nie posiadasz takiego systemu, przez co musisz wszystko zamieszczać ręcznie sam. Wiedz, że większość popularnych portali jest płatna. Bezpłatnie jedynie możesz dodać ogłoszenia na www.gumtree.pl.

Dodanie ogłoszenia na wielu portalach to nie wszystko. Istotna będzie odpowiednia promocja, reklama oraz podbijanie ofert. Tak to biuro zrobiłoby to za Ciebie, ale wolisz się męczyć sam. Koniecznie dbaj o to, by Twoja oferta była na pierwszych stronach. Statystyki mówią, że większa część użytkowników przegląda jedynie pierwsze trzy strony. Nie masz się co dziwić, że z każdym dniem zainteresowanie Twoim ogłoszeniem będzie słabsze. Pewnie przesunęło się dalej i potencjalni kupujący pomiędzy innymi ogłoszeniami go już nie będą zauważali.

Przygotuj mieszkanie do prezentacji

Najważniejsze to posprzątać mieszkanie. Nie ma nic gorszego jak bałagan, kurz czy inne niespodzianki czekające na kupującego. Przed prezentacją przewietrz koniecznie mieszkanie. Jeśli w widocznych miejscach znajdują się jakieś przedmioty osobiste np. biżuteria, pamiątki czy zdjęcia – zadbaj by je schować. Wartość mieszkania można próbować podnieść również poprzez zastosowanie różnych zdolności, np. poczęstowanie gości upieczonym ciastem.

Profesjonalne zdjęcie

Najczęściej błędem jest wykonanie zdjęć przy słabym oświetleniu – wieczorem lub w nocy. Zdjęcia pamiętaj robić zawsze w trakcie dnia. Sprawi to, że będą one jasne i każdy detal będzie widoczny. Użyj do tego dobrej jakości aparatu, z szerokokątnym obiektywem, obejmując tym samym całe pomieszczenie.

Profesjonalny opis oferty

W opisie zawsze powinny znaleźć się najważniejsze informacje o Twojej nieruchomości. Użyj odpowiednich i ciekawych sformułowań. Nie umieszczaj istotnych informacji o tym, co kupujący znajdzie już na zdjęciach. Istotnym aspektem jest podanie numeru telefonu oraz adresu mailowego.

Bądź dyspozycyjny

Prezentacja mieszkania powinna się zawsze odbywać w terminach dogodnych dla potencjalnych nabywców. Jeśli przyszłoby Ci do głowy przełożenie spotkania, możesz tym zrazić kupującego, który pewnie pomyśli, że nie zależy Ci na sprzedaży. Dobrze być elastycznym i starać się dopasować do terminów, które proponują potencjalni nabywcy.

Prezentacja

Pamiętaj by przed prezentacją włączyć wszystkie światła w prezentowanym mieszkaniu, ponieważ dzięki temu będziesz miał możliwość podniesienia wartości swojej nieruchomości. Zapraszając gości do środka zawsze podaj rękę (w roku 2020 i sytuacji związanej z COVIDEM, trzeba wyczuć kupującego) i zachęć do nie zdejmowania butów. Nie chodź cały czas za potencjalnym nabywcą, gdyż możesz go tym skrępować. Lepiej niech usiądzie gdzie chce. Niech poczuje się jak u siebie – od tego już tylko krok do zakupu.

Jeżeli posiadasz w domu zwierzęta lub dziecko, nie pozwól na to by były one w chwili prezentacji najważniejsze. Jeśli komuś podoba się dane pomieszczenie, to koniecznie zaproś go do jego ponownego zobaczenia. W wielu przypadkach możliwość nawiązania rozmowy o wspólnych zainteresowaniach sprawia, że zmniejsza się pomiędzy Tobą a kupującym dystans.

Negocjacja ceny

Nigdy nie pokazuj zbulwersowania, nawet jeśli zaproponowana cena przez kupującego jest Twoim zdaniem niedorzeczna. Masz zawsze możliwość przedstawienia swojej oferty z uwzględnieniem pewnych ustępstw. Natomiast jeśli wiesz, że transakcja będzie szybka, to możesz zgodzić się na obniżenie oferty. Nie odpowiadaj jednak od razu.

Dobrze jest się zastanowić nad każdą propozycją. Ostateczne zdanie pozostaw jednak kupującemu. Niekiedy spory problem sprawia wysoka kwota zadatku. Przemyśl dokładnie tę kwotę, zanim podasz ją do wiadomości kupującego.

Transakcja

Umowę przedwstępną podpisuj u notariusza. Najlepiej wybierz takiego, który weźmie od Ciebie 50% taksy notarialnej przy umowie przedwstępnej, a drugie 50% przy końcowej. Kupujący musi odprowadzić PCC, dlatego też nie dokładaj im większych kosztów związanych z notariuszem. Miej przygotowane wszystkie potrzebne dokumenty. Przekaż mieszkanie jak najszybciej i ciesz się udaną transakcją. 

Jak samemu sprzedać nieruchomość? Jeśli jednak zmienisz decyzję zapraszam do kontaktu.

Podobne artykuły:

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź