sobota 17 Kwiecień 2021

W jaki sposób skorzystać ze storytelingu w nowoczesnej turystyce?

W jaki sposób skorzystać ze storytelingu w nowoczesnej turystyce

W jaki sposób skorzystać ze storytelingu w nowoczesnej turystyce?

Storytelling stanowi obecnie niezwykle spopularyzowane narzędzie marketingowe, jakie wykorzystuje się w promowaniu własnego obiektu noclegowego. Nie będziesz w stanie sobie wyobrazić jak ogromną jest moc opowieści. 

Czym jest storytelling?

W tłumaczeniu z angielskiego storytelling oznacza po prostu opowiadanie historii. Jest ono towarzyszem ludzkości od dawien dawna. To zjawisko budowało wspólnotę a poza tym ułatwiło znacznie zapamiętanie długich przekazów gdzie znaczący nacisk kładziono na chronologię historii i wynikowy układ wydarzeń.

Współcześnie storytelling to przedstawienie historii, jednak ma on na celu promocję danej marki, nie zaś sprzedaż usług. Właśnie dlatego twórcy kampanii przedstawiają opowieści, które mają trafić w najczulszy punkt, pozwalając się zidentyfikować klientowi z miejscem oraz zmusić go do działania. 

Jako znakomity przykład storytellingu mogą posłużyć świąteczne reklamy – wygrywa tutaj na pewno w ilości Allegro. Zastanów się dobrze, w jaki sposób przenieść tę praktykę do siebie oraz jak zauroczyć odwiedzających prowadzonym samodzielnie obiektem noclegowym.

W jaki sposób wykorzystać storytelling?

Skuteczność storytellingu polega na odpowiedzeniu sobie na dwa główne pytania. Pierwsze to do kogo będziesz chciał skierować swoją historię. Drugie to co będziesz chciał osiągnąć dzięki swojej historii?

Na drugie pytanie można uzyskać prostą odpowiedź, ponieważ przykładowo liczysz na stworzenie grona zadowolonych i wiernych Tobie klientów. Chcesz by wracali oni do Ciebie oraz masz ochotę na zainteresowanie tych, którzy są jeszcze niezdecydowani. Trudno będzie jednak Ci odpowiedzieć na pierwsze pytanie, ponieważ tutaj koniecznie musisz się zastanowić.

Chodzi tutaj głównie o ukierunkowanie się na jedną z grup docelowych, czyli mówiąc wprost na to kim ma być Twój gość. Twoja opowieść będzie odnosiła sukces wtedy, gdy przekona kogoś. Jak powszechnie wiadomo, nie istnieje uniwersalny środek perswazji, dzięki któremu będzie można dotrzeć do polskiego turysty. 

Zastanów się na tym, jakich gości chcesz mieć u siebie. Musisz wiedzieć, iż w inny sposób należy zaciekawić rodziny z dziećmi, pary albo osoby, które zwracają dużą uwagę na ekologię. Szczerość jest tutaj kluczem do sukcesu, ponieważ Twoja opowieść powinna odzwierciedlać stan faktyczny, inaczej w oczach turystów nie będziesz postrzegany za wiarygodnego.

Opowieść może zostać oparta na następujących wariantach:

Tradycje i wartości – opowieść o miejscu, które się prowadzi stanowi zapoznanie się odwiedzającego z historią obiektu. Powiedz mu jak wszystko się zaczęło, dlaczego właśnie taki charakter działalności oraz co Tobą kierowało. To powinna być opowieść o pensjonacie, apartamencie, hotelu lub domie, w którym przebywają Twoi klienci.

Wyjątkowość – czyli co oferujesz, musi to być koniecznie coś czego nie mają inne obiekty noclegowe, np. pakiet wypoczynkowy, warsztaty albo kulig. Odwiedzający lubią być rozpieszczani i z pewnością pochwalą się tym dalej. 

Wydarzenia – jak w najbliższej okolicy dzieją się ciekawe rzeczy, są organizowane jakieś eventy lub festiwale, to Ty przed nimi, znacznie wcześniej możesz zachęcić turystów do udziału w zabawie. Opowiedz o korzyściach i dlaczego właśnie u Ciebie powinni zarezerwować nocleg.

Okoliczne atrakcje – wyjątkowe miejsca są dla odwiedzających istotne, zwłaszcza bujna przyroda i odpoczynek w pobliżu natury. Jeżeli jest taka Twoja grupa docelowa, to koniecznie opowiedz jej o tym, jak znakomicie jest skorzystać z możliwości odwiedzenia Twojego regionu. Turyści muszą poczuć potrzebę skorzystania z Twojej propozycji. 

Legendy – ciekawe podania historyczne mogą stworzyć niejedną markę, przykładem może być kampania województwa świętokrzyskiego. Tak ten region jest przedstawiony poprzez pryzmat legend. Utworzono również szlak turystyczny dla zainteresowanych tematem osób. 

Jak oceniasz artykuł?
Wysyłanie
Ocena
5 (os.: 6)

0 opinie

Zostaw odpowiedź