sobota 17 Kwiecień 2021

Wykorzystanie potencjału regionu w turystyce kulinarnej

Wykorzystanie potencjału regionu w turystyce kulinarnej

Wykorzystanie potencjału regionu w turystyce kulinarnej

Turystyka kulinarna stanowi trend, rozwijający się z roku na rok coraz bardziej zyskując popularność wśród podróżników. Nie da się zauważyć, iż zmienia się kierunek, ponieważ jeszcze nie tak całkiem dawno wybierane kierunki zagraniczne, dziś głównie zainteresowaniem cieszy się polska. Wykorzystaj to przygotowując swoją ofertę noclegowa pod nowy typ gości.

Co warto wiedzieć o turystyce kulinarnej?

W sposób jednoznaczny będzie trudno określić, czym jest turystyka kulinarna. Jest to z pewnością nowy sposób podróżowania poszukiwany przez jednostki potrzebujący urozmaicenia. Nie jest już wystarczające odwiedzanie muzeów, zwiedzanie zabytków, chodzenie po górach, czy leżenie na plaży. Znacznie ważniejsze jest dogłębnie spojrzenie na dane miejsce, czerpanie radości z pobytu tam, ucieczka od codziennego biegu życia.

W większości na wiele z tych potrzeb odpowiada turystyka kulinarna. Daje możliwość zwolnienia i wyluzowania się. Znakomicie się wpisuje to w ideę slow travel umożliwiając delektowanie się nowymi smakami, poznawanie nowych ludzi, miejsc, historii oraz regionu. Turyści poznają wyjątkowe potrawy oraz regionalne produkty, ale jednocześnie również kulturę, przyrodę, zabytki odwiedzane okolicy.

Turystyka kulinarna w Polsce rozwija się odprężenie już od jakiegoś czasu i możemy wskazać tutaj kilka wartych odwiedzenia przez turystów obszarów:

  • udział w festiwalach – praktycznie każde miasto posiada w swojej ofercie imprezy, które są związane z jedzeniem. Przykładowo Lublin we wrześniu zaprasza na Europejski Festiwal Smaku, a w Poznaniu można uczestniczyć w Ogólnopolskim Festiwalu Dobrego Smaku.
  • szlaki kulinarne – wzbudzają bardzo duże zainteresowanie turystów. Skupiają one hotele, restauracje, winnice, agroturystykę oraz punkty wyboru regionalnych specjałów, dając możliwość degustacji.
  • warsztaty kulinarne – zainteresowanie turystów wzbudzają podobne propozycje, ponieważ lubią oni kosztować smaków, ale co najważniejsze, również ich doświadczać.

Programy telewizyjne rozpopularyzowały dość znacznie taki sposób podróżowania. Turyści wybierają regiony i kraje, w których znani kucharze lubią zabierać widzów w najróżniejsze regiony kraju. Przekonujące opowieści, przepiękne widoki oraz obietnicą przeżycia przygody kulinarnej wpływają na porzucenie przez turystów utartych już szlaków podróżniczych. Dużą rolę odegrali tutaj także blogerzy, którzy wpłynęły na osoby młode, które poszukiwały inspiracji podróżniczych przeglądając sieć.

W jaki sposób ugryźć turystykę kulinarną?

Jak wykorzystać tę modę, aby przyciągnąć do własnego obiektu noclegowego turystów, poszukujących podróżując po Polsce niepowtarzalnych smaków. Opcji jest wiele, a pomysły te masz możliwość wykorzystania będąc właścicielem również i miejskich apartamentów.

  • sprawdź, w jakim terminie w Twoim regionie odbywa się festiwal albo jakaś impreza kulinarna. Takie wydarzenia dzieją się z reguły w dni weekendowe, zatem osoby które są zainteresowane nimi z pewnością będą poszukiwały noclegów. Zrób wszystko, aby zatrzymali się właśnie u Ciebie.
  • o ile Twój obiekt znajduje się na szlaku kulinarnym, możesz poszukać w przewodnikach kolportowanych przez organ nim zarządzający. Będzie to dla Ciebie dodatkowa forma promocji.
  • podajesz w swoim obiekcie wyżywienie opierając się na regionalnych przepisach? Koniecznie powinieneś to zaznaczyć w swojej ofercie. Warto będzie jak dołączysz także do stowarzyszenia skupiające takich przedsiębiorców, czyli im więcej osób usłyszy o Tobie, tym lepiej.
  • rozpocznij współpracę z lokalnymi wytwórcami. Możliwość przygotowania bardziej rozbudowanej oferty wspomaga działanie w ramach klastra, który będzie realną konkurencją dla przedsiębiorców działających w pojedynkę.
Jak oceniasz artykuł?
Wysyłanie
Ocena
5 (os.: 5)

0 opinie

Zostaw odpowiedź