sobota 17 Kwiecień 2021

Portale rezerwacyjne – sprzymierzeniec czy wróg?

Portale rezerwacyjne – sprzymierzeniec czy wróg

Portale rezerwacyjne – sprzymierzeniec czy wróg?

Trzeba będzie odpowiedzieć sobie na wstępie na dwa podstawowe pytania. Czy portale rezerwacyjne są naszymi sprzymierzeńcami, jeżeli chodzi o pozyskiwanie gościa hotelowego? Czy może wręcz przeciwnie, ponieważ zabierają nam potencjalnych klientów i rezerwacje.

Efekt Billboard

Kto pracuje w marketingu w branży hotelarskiej wie i zna doskonale efekt Billboard. Jeżeli jednak nie, to powinien koniecznie się z nim zaznajomić. Jest to rezultat, jaki hotel zareklamowany na najróżniejszych portalach rezerwacyjnych może pozyskać w postaci wzrostu rezerwacji pozyskanych na witrynie głównej obiektu – porównując z sytuacją kiedy to go w tychże portalach nie ma.

Dobrze jest zaznaczyć, iż ilość pozyskanych rezerwacji i tak nie będzie zadowalająca dla hotelarzy. Niektórzy mimo to będą woleli zainwestować w reklamę zamieszczoną na portalu, niż po prostu w swoją witrynę www z jasnym systemem rezerwacji. W okresie 2013 do 2015 wyraźnie można było dostrzec spadek rezerwacji wykonywanych online za pośrednictwem witryn hotelowych o 10%, zaś wzrost o 60% rezerwacji wykonywanych na portalach do tego celu właśnie przeznaczonych. Niestety, z liczbami trudno się rozmawia.

Skąd wywodzi się zatem sukces portali?

Stała popularność portali rezerwacyjnych oraz inwestycje finansowe, jakie pośrednicy przeznaczają na reklamę serwisów zarówno online i offline przekłada się stale na ich sukces finansowy.

Budżet reklamowy stale pod lupą

Środki na rozwój oraz reklamę portali rezerwacyjnych wywodzą się z prowizji od każdej dokonanej rezerwacji. W chwili kiedy gość rezerwuje u pośrednika, hotelarz płaci prowizję za dokonaną transakcję, co może się wydawać się dość rozsądnym rozwiązaniem, jednak dość istotnym jest fakt, iż w sieci pojawiają się reklamy hotelu uwzględniające Brand. Tak po prawdzie skuteczne działanie reklamowe ma miejsce wówczas, kiedy wykorzystuje się frazy konkurencyjne i ogólniejsze.

Wówczas można na pewno mówić o tym, iż hotelarz na tym zarabia. Jeżeli tworzy się promocję oprawszy ją o nazwę hotelu, to nie do końca się to opłaca. Na portal rezerwacyjny bowiem trafia osoba, która wyszukała konkretny hotel w danym miejscu – powinna ona od razu trafiać na stronę główną hotelu, a nie portalu rezerwacyjnego. Podsumowując portal rezerwacyjny zachęca potencjalnych gości do odwiedzenia i dokonania rezerwacji właśnie za pośrednictwem jego. Reklama jest ukazywana tuz nad reklamą, która się uruchamia w systemie Google AdWords przez sam hotel na słowa brandowe.

Jest to jedna z najczęściej stosowanych reklam hotelu w Internecie, ponieważ doprowadza najefektowniejszy ruch na witrynę oraz generuje największą konwersję. Czyli? Bardziej opłacalnym jest prowadzenie działań AdWords na Brand, niż w portalach rezerwacyjnych. Pamiętać jest warto, iż CPC jest zdecydowanie niższy niż prowizje, które pobierają portale rezerwacyjne. W popularnych miejscowościach takich jak Zakopane, Trójmiasto czy Kraków taka prowizja przekracza 20% w tej chwili.

Jak się zatem chronić?

Stanowczo należny zadbać o to, by zabezpieczyć nasz hotel przed portalem oraz niezdrową konkurencją. Jak najprościej? Poprzez zastrzeżenie nazwy własnej hotelu. Wielu hotelarzy poczyniło tak zgłaszając nazwę właśnie do Urzędu Patentowego. Kolejny krok, jaki można zrobić w chwili otrzymania dokumentu mówiącego o tym, iż „nazwa” jest tylko nasza jest wypełnienie formularza udostępnianego przez Google. Należy podać w nim nazwę zastrzeżoną hotelu i ID konta AdWords, gdzie będzie prowadzona kampania. Formularz następnie się wysyła i czeka na decyzję.
Formularz do wypełnienia znajdziecie tutaj.

Wasz wniosek rozpatrzono pozytywnie? Super! Teraz po wpisaniu do wyszukiwarki nazwy hotelu i miejscowości, wiele wyników będzie kierowało właśnie na Wasza witryn www i tyczyła właśnie Waszego obiektu. Inne reklamy przykładowo konkurencyjnych hotelu chcących zareklamować się pod naszą nazwą zostanie zablokowanych.

Portale skutecznie toczące bitwę o użytkownika

Nie da się ukryć, iż jeden z popularnych portalu został uznany za najskuteczniejszy w sektorze e-commerce pod kątem namawiania do aktywności. Chwalono go za precyzyjność oraz skuteczność. Funkcjonalność portalu pozytywnie wpływa na sprzedaż, co nie powinno dziwić, ponieważ serwis ten jest wiodącym punktem w optymalizacji wszelkich transakcji.

Hotel, a portal rezerwacyjny

Patrząc na strony www hoteli da się zauważyć, iż powtarzają one często te same błędy, co przyczynia się do wzrostu popularności portali rezerwacyjnych, które przedstawiają w jasny  sposób ofertę.

Na witrynach www ma się do czynienia z reguły z:
– brakiem konkretnej oferty dla gości,
– złym, momentami niedziałającym silnikiem rezerwacyjnym, niekiedy nawet niewidocznym,
– brakiem czegokolwiek niekiedy wywierającego interakcję na witrynie (brak Call To Action).

Jeżeli klient napotka te przeszkody, to przejdzie zdecydowanie na witrynę portalu rezerwacyjnego, gdzie:
– w przeciągu jednej chwili dokonać może rezerwacji, a system poinformuje go o podjęciu dobrej decyzji,
– otrzyma zniżkę,
– rezerwacja przebiega szybki i bezproblemowo.

Portale rezerwacyjne nie są mile widzianym źródłem generowania transakcji, przeważnie przez wysokie prowizje, jakie są obliczane w sposób nieproporcjonalny do zapełnionego hotelu gośćmi. Paradoksem jest to, iż dla większości hotelarzy rezerwacja pobytu w głównej mierze jest uzależniona właśnie od miejsca, które zajmuje hotel na wspomnianym właśnie portalu rezerwacyjnym.

Dobrze jest więc poznać wszystkie tajniki i mechanizmy mające wpływ na miejsce hotelu u pośrednika, za co po prawdzie się płaci. Należy działać w taki sposób, by efekt synergii uzyskać ze wszystkich źródeł, gdzie może poszukiwać informacji o hotelu potencjalny gość. Jeżeli zapewni sie mu zadowolenie i odpowiedni komfort to na pewno będzie się to przekładało również na rekomendacje i powrót naszego gościa do hotelu.

Empatia kluczem do sukcesu

Dobrze będzie się teraz wczuć w klienta chcącego zarezerwować pokój w hotelu. Dobrze będzie wejść na witrynę www hotelu i przejść samodzielnie całą ścieżkę rezerwacji. Ważne! Musi być to pełna ścieżka od chwili wejścia na witrynę, po dokonanie samej rezerwacji.

Należy zwrócić uwagę również na:
– przejście poszczególnych kroków – czy jest płynne,
– czy wszystko jest poprawne,
– czy coś zaskakuje lub dezorientuje na ścieżce rezerwacyjnej.

Istotnym jest, aby dojść do momentu, gdzie pojawi się komunikat „Dziękujemy za zarezerwowanie noclegu w naszym obiekcie. Do zobaczenia”. Przejście tej ścieżki umożliwi nam ocenienie czy klienci w prawidłowy sposób mogą dokonać rezerwacji noclegu w naszym obiekcie.

Dzięki temu będą również zostawiać pieniądze od razu u nas. Dobrze będzie sprawdzić również w jaki sposób działa konkurencja przechodząc tą samą ścieżkę.

Jak oceniasz ten wpis?
Wysyłanie
Ocena
4.64 (os.: 44)

Może Ci się spodobać:

0 opinie

Zostaw odpowiedź