sobota 24 września 2022

Płatne Serwisy, Portale Noclegowe – Ilość ofert noclegowych [6]

porowanie statystyki

Serwisy i Portale noclegowe

Każdy ośrodek wypoczynkowy powinien zadbać o odpowiednią reklamę. Nie mówimy tu tylko o stworzeniu własnej strony internetowej. Potrzeba tu o wiele więcej nakładu pracy. Po pierwsze warto dać o sobie znać na jak największej ilości wyszukiwarek. Pomóc nam w tym mogą serwisy noclegowe.

Możemy tam w łatwy i szybki sposób dodać swój hotel, pensjonat czy inny ośrodek do bazy. Ale sama nazwa nie wystarczy. Warto się odpowiednio zaprezentować. I tutaj właśnie przyda się nam gotowa prezentacja oferty noclegowej. Warto posiadać aktualne zdjęcia naszego obiektu, opis okolicy, itp. Portale noclegowe mogą nam sprawić naprawdę wielką promocję, ale wiele zależy od nas samych.

Wprowadzając nasz obiekt do bazy i dbając o wypełnienie każdego szczegółu możemy szybciej spodziewać się pierwszych zainteresowanych klientów. I właśnie po to jest tworzona prezentacja oferty noclegowej – by zdobyć możliwie jak najwięcej gości.

portale noclegowe w Polsce
portale noclegowe w Polsce

Jak wiadomo konkurencja na rynku jest naprawdę duża. Są kwatery prywatne, ale widać jak z roku na rok przybywają kolejne hotele. Większości z nas jest wzrokowcami, dlatego też warto zadbać o ciekawe zdjęcia naszego obiektu.

Warto wykonać zdjęcia zewnątrz naszego ośrodka. Niekiedy również okolicy. Widoki z pokojów mogą być naprawdę strzałem w dziesiątkę.

Kluczowe są jednak zdjęcia samych pokoi. Nie zapominajmy, że taki standard musi utrzymywać się cały czas, byśmy potem nie musieli czytać negatywnych opinii na temat naszego ośrodka. Gotowa prezentacja oferty noclegowej może się nam przydać w wielu przypadkach, dlatego tez warto ją posiadać.

Wszystkie serwisy/portale noclegowe można samodzielnie sprawdzić pod względem popularności.

Jako właściciel obiektu kierujesz się swoimi kryteriami oceny. Przy wyborze musisz kierować się tym ile obiektów z Twojej okolicy jest w danym serwisie.

Jeżeli jest tam dużo bezpośredniej konkurencji to znaczy, że portal jest warty zainwestowania w abonament. Po sprawdzeniu poszczególnych form reklamy, szybko wyrobisz sobie zdanie czy dana forma promocji jest skuteczna czy nie.

Liczba obiektów w bazie nocowanie.pl wynosi ponad 30 000.

lista1

Osobiście robię to w ten sposób:

Przykładowo: wynajmując kwatery prywatne w Sopocie, głównymi kryteriami są:

 • typ zakwaterowania – kwatery prywatne
 • miejscowość – Sopot

Pierwszą czynnością, którą robię jest wyszukanie odpowiednich haseł w Google:

 • noclegi Sopot, kwatery Sopot, Sopot kwatery prywatne, Sopot noclegi, Sopot kwatery, kwatery prywatne Sopot

SPRAWDZAM TYKO SERWISY NOCLEGOWE Z PIERWSZEJ DZIESIĄTKI!

Nie interesuje mnie druga czy trzecia strona, bo ponad 80% klientów tam nie wchodzi.

Kolejną rzeczą, którą robię to sprawdzenie wszystkich serwisów pod względem popularności mojej okolicy. Widzę ile konkurencji jest i jakie formy reklamy mają wykupione.

Liczba noclegów w miejscowości Sopot w nocowanie.pl wynosi 513

lista2

Z racji swojego obiektu wykluczam serwisy, które bazują na ofertach hotelowych.

Często sprawdzam:

 • czy nasza konkurencja z najbliższej okolicy korzysta z danego portalu
 • skuteczność serwisu noclegowego

Oba zagadnienie już opisaliśmy, powyżej, więc niema sensu powtarzania.

Wybór odpowiednich portali noclegowych nie oznacza, że nasza praca się już zakończyła.

Wręcz przeciwnie to dopiero początek. Musimy na bieżąco kontrolować nasze wydatki oraz skuteczność reklam. Warto sprawdzać skuteczność serwisu systematycznie.

Ja robię to, co miesiąc. Często po sezonie skuteczność drastycznie spada i nie warto wydawać pieniędzy w tym czy innym portalu.

Kilka razy w tygodniu korzystam z https://speedtest.pl/wycena żeby sprawdzić ile osób odwiedza daną stronę. Prowadzę własne statystyki. Wszystkie wyniki zapisuję i dzięki temu mogę szybko określić czy dana strona jest dalej skuteczna i w jakim stopniu.

Dodatkowo systematycznie sprawdzam dane portale, pod względem popularności w Google na interesujące mnie frazy.

Czy można oferować tanie noclegi? Gdzie ich poszukują zainteresowani turyści najczęściej?

Pamiętasz jak wspominałem, że zdjęcia muszą przedstawiać stan faktyczny, jaki Twoi klienci muszą zostać na miejscu? Właśnie! Niska cena to nie wszystko. Jeżeli zachowasz „poziom”, to klienci będą polecali Twój ośrodek. Kto jest najlepsza reklama, jak nie ktoś kto już Cię odwiedził?

Przygotuj się również na dziwaczne wymagania i oczekiwania klientów. Na wielu serwisach można sprawdzić jakie są aktualne stawki i promocje oraz aktualną dostępność pokoi. Warto także jeśli zaoferujesz swoim klientom różne formy płatności do wyboru. Zachęcam też swoich odwiedzających by dodawała zdjęcia w opiniach, bowiem to zachęci bardziej potencjalnych klientów.

W podsumowaniu portalu turystycznego skift.com Królem serwisów noclegowych jest witryna booking.com.

Jak już wspominaliśmy, znalezienie odpowiedniego sposobu promocji, w głównej mierze zależy od tego jaki posiada się do dyspozycji budżet.

Bazy noclegowe już przerabialiśmy i wiemy, że gromadzą one oferty noclegowe wszelkiego typu. Jednak pamiętać należy, iż reklama może być wszędzie. Omówimy media społecznościowe, kampanie mailowe, marketing szeptany i inne.

W lokalnych portalach informacyjnych reklama będzie dobra jedynie, by zainteresować lokalną społeczność. W różnych serwisach typu olx, gumtree, gratka, letino – można dodać za darmo ogłoszenia. Często spotyka się również ogłoszenia na allegro oraz swistaku. Najpopularniejsze jednak stało się ostatnio dodawanie ogłoszeń w serwisach społecznościowych. Jest w stanie się dzięki nim również dotrzeć do milionów potencjalnych klientów. Posiadając na nich swój uzyskasz także stały kontakt ze swoimi klientami. Przedstawisz im też wszystkie aktualne promocje. Możesz reklamę płatną od kliknięć zastosować, gdzie jedno kliknięcie wyniesie Cię jedynie kilkadziesiąt groszy.

Mikroblogi to po prostu internetowe dzienniki. reklamować tutaj możesz się za pomocą hasztagów. Przykładowo na pintereście możesz obrazkiem zaoferować reklamę i zyskać wielu obserwatorów tym samym. Serwisy grupowe oraz możliwość oferowania voucherów jest ciekawą opcją. Prowizje rozliczane są tutaj od voucherów na pobyt noclegowy i są ustalone z góry np. na gruponie. Szeptanka na różnego rodzaju forach także może przynieść Ci wielu zainteresowanych klientów. W mapach internetowych także warto jest się pojawić, ponieważ tutaj klienci również często poszukują noclegu.

Rozwiązań na zareklamowanie swojego ośrodka masz bardzo wiele. Wszystko zależy jednak od Ciebie samego oraz funduszy, które posiadasz.

Pobierz wersje do wydruku PDF

Podobne artykuły:

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (3)

3 opinie

 1. Ania

  Bardzo prefesjonalnie opisane i przeanalizowane portale i serwisy noclegowe. Dziękuję za listy i bazy.

  Odpowiedz LUBIĘ NIE lubię
 2. Witek Zębiński

  To chyba jedyny taki blog w którym mogę zobaczyć statystyki portali i serwisów noclegowych w Polsce. Bardzo dziękuję za włożoną pracę i zgromadzone dane.

  Odpowiedz LUBIĘ NIE lubię
 3. Jarek

  Dziękujemy za informację i wszystkie analizy.

  Odpowiedz LUBIĘ NIE lubię

Zostaw odpowiedź