czwartek 21 Styczeń 2021

Wzrost liczby rezerwacji przez budowanie solidnej strategii

Wzrost liczby rezerwacji przez budowanie solidnej strategii

Wzrost liczby rezerwacji przez budowanie solidnej strategii

Nie sposób było się nie spotkać z reklamą jednego z hoteli. Otóż, nie da się ukryć, iż strategii promocyjnych jest bardzo wiele i tutaj za każdym razem będzie koniecznym zaoferowanie indywidualnych rozwiązań, które będą musiały sprawdzić się, a zwłaszcza wyróżnić oferty z innych.

Klienci chcący promować swój hotel, mogą liczyć na moją pomoc już od dawna. Z obserwacji wiem, iż kilka prawidłowości oraz elementów wspólnych można wyróżnić w ich strategii. Dziś chcę podzielić się swoim doświadczeniem.

Od czego by tu zacząć?

Po pierwsze będzie koniecznym określić profil działalności hotelu. Przeważnie spotykamy się z hotelami o profilu biznesowym albo pobytowym, jednak nie brak jest tak zwanych hoteli mieszanych, czyli biznesowo-pobytowych. Ostatni przypadek daje nam możliwość tworzenia strategii dla tych dwóch grup docelowych.

Hotele pobytowe oraz biznesowe różnią się wszystkim. Należy zatem dość wyraźnie je od siebie oddzielać. Jedynym co je może połączyć na dobre, to fakt, iż potrzebują gości.

Hotel pobytowy musi się skupiać na gościach długoterminowych, nie zaś tych, którzy poszukują noclegu na jedną lub dwie noce. Tutaj wizyty są znacznie dłuższe niż w hotelach biznesowych i bardzo ważną rolę odgrywa również sezon.

Hotele ukierunkowane na biznes oferują pobyty znacznie krótsze. To właśnie tutaj klient bez najmniejszych problemów będzie mógł wracać częściej, przykładowo co kilka tygodniu, ponieważ załatwia interesy w mieście. Pomimo krótkich wizyt w skali roku sumarycznie może to dawać korzyści, ponieważ klient wraca kilku, jak nie kilkunastokrotnie.

Teoria była, czas teraz na praktykę jaką dobrze będzie wziąć zawsze pod uwagę w chwili promowania hotelu.

Stworzyć trzeba pakiety dla klientów

Oferta pakietów, które są kierowane do danego grona odbiorców, czyli pakiet rodzinny z dziećmi, dla małżeństwa w kwiecie wieku lub nowożeńców itd. Owe pakiety będą dawały możliwość pomniejszenia pojedynczej rezerwacji, zaś klient dostanie kompleksową usługę, która będzie dopasowana właśnie do jego potrzeb.

Pokazać udogodnienia

Dla gości ważne jest to, żeby hotel był wyposażony w basen, siłownię, spa, czy kręgielnię. W ten właśnie sposób można sobie uprzyjemnić czas, kiedy nie dopisuje na przykład pogoda. Ważne jest również to by nie było barier architektonicznych dla osób poruszających się na wózkach albo był dostępny pokój dla dzieci.

Należy się zatem zastanowić nad tym, jakie udogodnienia posiada nasz obiekt i postarać się, aby odpowiednio je uwidaczniać. Tak można właśnie pozyskać potencjalnego klienta, który będzie w stanie zapłacić za pełny korzyści pakiet.

Pochwalić się atrakcjami

Należy w sposób wyraźny i ciekawych przedstawić miejsca, w których można znaleźć atrakcje zlokalizowane w pobliżu naszego obiektu. Warto będzie wskazać miejsca, które są często odwiedzane przez turystów. Atrakcjami mogą być różne spływy kajakowe, wspinaczki górskie, jazdy na rowerze i inne, które będzie organizował hotel.

Pamiętać należy także o dworcach, ponieważ dla części z klientów będą one miały duże znaczenie. Warto będzie więc wskazać je na mapie, łącznie z informacją – zwłaszcza ile minut będzie zajmowało dojście z hotelu do danego miejsca.

Nie można zapominać o świętach oraz okazjach

Po zakończonym sezonie, dobrze będzie przygotować ofertę pod kątem świąt – Świąt Wielkiej Nocy, czy Bożego Narodzenia, czasami i Walentynek ora bali karnawałowych. Należy to wszystko zaplanować z co najmniej dwumiesięcznym wyprzedzeniem.

Najbardziej pożądanym okresem jest zima oraz lato, zatem w tym czasie należy postarać się o zapełnienie jak największej liczby rezerwacji. Co jednak może nas zawieźć i nie zaskoczyć?

Należy sprawdzić źródło konwersji

Należy zawsze prowadzić działania na obszarze objętym największym współczynnikiem rezerwacji. Warto będzie się zorientować, które województwa mają go najwyższy i gdzie warto będzie promować hotel. Można w ten sposób znaleźć województwa, które generują jedynie koszta, nie zaś gości. W takim przypadku będzie dobrze zrezygnować z promocji.

Nie promujemy się pod ogólnodostępnymi hasłami

Niestety promowanie pod ogólno dostępnymi hasłami będzie się równało z zerowym efektem. Owszem takie działanie daje nam sporą ilość wejść i szybkie wykorzystanie budżetu, jednak nie przynosi ze sobą żadnej rezerwacji – ani telefonicznej ani online. Są na pewno lepsze sposoby na wydanie posiadanych pieniędzy.

Nie warto się ograniczać jedynie do informacji o ilości gwiazdek

Ważnym jest, aby wszystkie cechy oraz udogodnienia dotyczące naszego hotelu, ale chwalenie się informacją dotyczącą posiadanych gwiazdek to za mało. Nie da się ukryć, iż standard jest dla gości dość istotny przy wyborze miejsca na wypoczynek, jednak nie można założyć, iż będzie to wystarczające.

Poszukuje się tańszych, lecz skutecznych fraz

Wypromowanie hotelu na odpowiednie frazy, będące popularne w wyszukiwarce, będą generowały dość spore koszta i nie zawsze dawały możliwość zwrotu inwestycji. Zawsze dobrze poszukać nieco bardziej niszowych fraz, które pozwolą na pozyskanie klientów.

Promować warto najbardziej rentowe produkty

Większa część hoteli ubiega się o klienta i przedstawia swoje ośrodki opierając się na frazach ogólnych – hotel + miasto. Hotel miejski nie poszerzy swoich dochodów skupiając się jedynie na gościach rezerwujących tylko dobę hotelową.

Należy się zatem skupić na:

– kliencie konferencyjnym, bo można go pozyskać przy okazji lokalizacji obiektu,

– kliencie chcącym zrealizować imprezę okolicznościową: chrzciny, wesele, czy komunię,

– kliencie, jaki będzie chciał skorzystać z oferty specjalnej – sylwester, studniówka, komers, bal karnawałowy.

Podsumowując:

Aby uzyskać pełen sukces należy zwłaszcza zintegrować wszystkie działania. Mało istotne są konkurencyjność oferty, budowa strony www, zadowolenie klientów z pobytu, opinie o hotelu. Będzie należało także pamiętać o przeszkoleniu personelu odbierającego połączenia i udzielającego odpowiedzi na pytania.

Każda wydana w Internecie złotówka powinna być efektywnie. Nie ma rozwiązań, jakie będą się sprawdzały zawsze u wszystkich. Dobrze będzie się dowiedzieć, które frazy generują zapytania i telefony, a nie tylko koszta. Jeżeli nasze rozwiązania są dalekie od tego, to warto będzie je zmienić.

Wzrost liczby rezerwacji przez budowanie solidnej strategii...
  • Strategia
  • Wzrost liczby rezerwacji
Wysyłanie
Ocena
4.66 (os.: 38)

Może Ci się spodobać:

0 opinie

Zostaw odpowiedź