poniedziałek 6 grudnia 2021

Co robić aby sprzedawać – marketing dla hoteli

Co robić aby sprzedawać - marketing dla hoteli

Co robić aby sprzedawać – marketing dla hoteli

Doświadczenie kilkuletnie daje możliwość poznania sporej gamy hoteli oraz oferty każdego z nich. Są one dość zróżnicowane. Poznać można również potrzeby klientów indywidualnych oraz firm, którzy to szukają hotelu pobytowego, czy też biznesowego.

Pozyskanie klienta jest dużym wyzwaniem, które często jest związane z poniesieniem dużych kosztów. Ważna jest również świadomość tego, jak wiele środków tracą hotelarze w ostatniej chwili. Należy zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów, jakie da się można dopasować tak, by internauta wysyłając zapytanie albo dzwoniąc był lojalnym klientem. Poniżej można się dowiedzieć, w jaki sposób można zaoszczędzić kilka tysięcy złotych i wykorzystać wszelkie pytania klientów.
W marketingu hotelowym ważne jest dbanie o klient.

1. Należy zadbać o responsywną wersję witryny www

Nastała era mobilna i coraz częściej korzystamy z telefonów, zostawiając netbooki w domowym zaciszu. Usługi hotelarskie są realizowane poza miejscem stałego zamieszkania, co dość często daje możliwość korzystania z urządzeń przenośnych – smartfonów oraz tabletów. Responsywna wersja witryny www jest dziś rekomendowana i wymagana, ponieważ skutecznie trzeba prowadzić efektywne działania.

Parę ostatnich miesięcy to wiele zmian w Google, które patrzy przychylny okiem i ocenia witryny dopasowane do przeglądania na urządzeniach mobilnych. Da się więc zauważyć, że wersję RWD da się znaleźć ją wyżej w wynikach organicznych.

Nie masz strony www w wersji mobilnej? Poczuj się zatem jak klient, weź swój telefon i przejrzyj ją.
Poczułeś się zniechęcony? Stale musiałeś przesuwać witrynę i miałeś problemy z kliknięciem w odpowiednią zakładkę? Tak! Twój potencjalny klient właśnie zdecydował się na opuszczenie Twojej strony oraz przeszedł na stronę innego obiektu hotelowego. Sprawdź też w Google Analytics ile procent generują urządzenia mobilne ruchu.

2. Postawić należy na system rezerwacji

Podstawą dobrego zarządzania jest implementacja systemu rezerwacji, jaki pracuje przez 24 godziny przez 7 dni w tygodniu. Pozwoli on nowemu klientowi na intuicyjne:
– zarezerwowane sobie pokoju,
– sprawdzenie dostępności wolnych terminów, zobaczenie ceny,
– zapoznanie się z jakimiś dodatkowymi atrakcjami,
– otrzymanie informacji o nowościach w naszym hotelu. Na pewno świadomość ciągnie za sobą posiadanie takiego narzędzia.

Hotele pobytowe mają większą ilość połączeń na recepcji o 50%, ponieważ nocy klient chce dopytać o możliwość negocjacji cen – skupiają one gości długoterminowych. Hotele miejskie zaś koncentrują się na klientach krótkoterminowych. Łącząc system rezerwacji czasami udało się wyeliminować ilość połączeń kierowanych na recepcję z zapytaniem o wolne terminy nawet do 70%. Jest to bardzo ważne wskazanie, ponieważ daje pogląd na to, jakich urządzeń mobilnych nie należny pomijać.

Warto jest dopytać pracowników recepcji o to, jakiego rodzaju połączenia pojawiają się najczęściej. Da to możliwość sprawdzenia czy taki system będzie odpowiedni dla naszego obiektu.

3. Formularz kontaktowy

Formularz powinien być minimalistyczny, ponieważ im mniej zawiera pól, tym bardziej jest zadowolony odbiorca. Zbyt wiele informacji często zraża odbiorcę.

4. Na pytania odpowiadamy błyskawicznie

Staramy się na bieżąco sprawdzać skrzynkę mailową, gdzie kierowane są formularze kontaktowe. Dobrze będzie posiadać kogoś, kto będzie odpowiadał na nasze zapytania stale, więc powinna być to osoba oddelegowana. Ewentualnie dobrze jest mieć też kogoś, kto po niej te obowiązki może przejąć. Jeśli ktoś do nas przesyła zapytanie, to prawdopodobnie też przesłał je również i do konkurencji. W takim przypadku decyduje to, kto pierwszy odpowie na takie zapytanie – będzie liderem w oczach klienta.

Klient nie powinien czekać na odpowiedź dłużej jak 24h, bo później nie będzie chciał być naszym klientem. Poczuje się zaniedbany i pominięty. Zapytania z reguły kończą się rezerwacjami, pod warunkiem, że użytkownik otrzyma odpowiedź na swoje zapytanie jeszcze tego samego dnia, najlepiej do maksymalnie 2 godzin.

5. Przypominaj o sobie, by nie stracić klientów

Bardzo często zdarzają się połączenia nieodebrane, więc warto będzie zadbać o to, aby pracownicy oddzwaniali do naszych potencjalnych klientów, ponieważ pokaże to im, że hotelowi zależy na każdym kliencie i tym samym my zadbamy by nasze pieniądze nam nie uciekały. By odpowiednio zarządzać, dobrze będzie wyznaczyć właśnie do tego jakąś osobę. Jeżeli kilku pracowników będzie się miało zajmować różnymi czynnościami, może się stać ostatecznie tak, iż gdzieś im w końcu coś umknie.

Dobrze będzie się zatem zorientować jak często pojawiają się połączenia nieodebrane, które nie zostały obdzwonione. Zadanie to będzie znacznie ułatwiała odpowiednia centrala telefoniczna.

6. Poznanie potrzeb klienta

Na skrzynkę mailową trafia zapytanie w sprawie organizacji wesela. Można tutaj odpowiedź wysłać z cennikami, a można również odpowiedzieć klientowi w sposób indywidualny. Warto będzie dopytać klienta o to, na czym mu najbardziej zależy i odpowiednio dopasować ofertę do jego potrzeb.

Należy pokazać klientowi, że jest dla nas ważny. Wysłanie cennika to jedno, warto będzie się jeszcze skontaktować z klientem. Warto będzie również zaoferować potencjalnemu klientowi również wizytę w hotelu i bezpośrednią rozmowę. W taki sposób powinno się właśnie podchodzić do klientów, którzy chcą zorganizować u nas większe wydarzenia, np. wesela lub konferencje.

7. Inwestycja w szkolenia sprzedażowe

Nie każdy będzie się od razu sprawdzał w obsłudze klienta. Nie jest wystarczającym przedstawienie się i zaprezentowanie informacji o ofercie. Do każdego klienta należy podchodzić indywidualnie, najlepiej zaoferować mu kontakt osobisty. Warto byłoby również posłuchać kilku rozmów prowadzonych przez naszych pracowników oraz sprawdzić jaki procent wszystkich rozmów kończy się rezerwacją. Warto byłoby czymś również zmobilizować swoich pracowników, przykładowo jakąś premią.

Należy pamiętać o tym, iż marketing hoteli wymaga kompleksowego podejścia oraz bezpośredniego działania.

Podobne artykuły:

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź