sobota 24 września 2022

Ile czasu należy poświęcić na zakup domu?

Ile czasu należy poświęcić na zakup domu?

Ile czasu należy poświęcić na zakup domu?

Podjęcie decyzji o zakupie domu jest decyzja na całe życie. Sprawy się z nią wiążące zaliczane są do jednych z najbardziej stresujących. Wielu zastanawia się, dlaczego tak długo trwa cały proces zakupu. Od chwili podjęcia decyzji o zakupie nieruchomości do zakończenia procesu może trwać nawet i kilka miesięcy. Od czego to jest uzależnione? Poniżej znajdziecie odpowiedzi na te i inne pytania.

Od czego zależy, kiedy kupimy nieruchomość?

Czas, jaki należy przeznaczyć na zakup nieruchomości, jest uzależniony od bardzo wielu czynników. Może wynosić zarówno kilka dni, jak i kilka czy kilkanaście miesięcy. W ekstremalnych sytuacjach kilka nawet lat. Nie należy się z pewnością spieszyć, ponieważ powinna być decyzja podjęta po wielu namysłach. Niekiedy może się zdarzyć, że sytuacja zmusi nas do podjęcia decyzji maksymalnie szybko, przykładowo w przypadku zmiany pracy, rozwodu lub powiększenia rodziny.

Warunki finansowe kontra termin zakupu domu

Mając oddzielną sumę do dyspozycji na zakup domu, można zrealizować zakup szybciej, ponieważ nie trzeba czekać na przyznanie kredytu hipotecznego. Zazwyczaj na decyzję kredytową od chwili złożenia wniosku czeka się kilka tygodni lub więcej na podjęcie decyzji. Jako dobry przykład posłużyć może nam epidemia związana z koronawirusem, gdzie banki bardzo chętnie przyznawały kredyty i termin wydania decyzji znacznie się wydłużył.

Jak długo się szuka odpowiedniej dla siebie nieruchomości?

Zanim padnie decyzja o zakupie domu, dobrze jest wiedzieć czego się szuka. Do wyboru jest wiele kombinacji np. szeregowe, wolnostojące, do zamieszkania, do remontu, bliźniaki, w stanie deweloperskim, w stanie surowym, z ogrodem, bez ogrodu i wiele innych. Ważny jest też wybór metrażu domu, lokalizacji oraz rozmiaru działki. Lokalizacja jest bardzo ważna, ponieważ wpływa na egzystencję. Najdłużej zajmuje znalezienie odpowiedniego domu, który nas interesuje. Im bardziej wygórowane ma się oczekiwania, tym dłużej trwają poszukiwania.

Jakie są niezbędne formalności?

Z czasem oczekiwania na dom związane jest też zapoznanie się z dokumentacją i wszelkimi formalnościami. Należy m.in.:

  • sprawdzenie księgi wieczystej i praw własności,
  • projektu wraz ze zmianami,
  • pozwolenia na budowę oraz użytkowanie.

Warto też sprawdzić, czy dalej jest ktoś tam zameldowany, jakie są comiesięczne rachunki, opłaty podatkowe i inne. Można sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego terenu oraz okolicy, w której kupić chce się nieruchomość. Sam zakup i jego finalizacja wiąże się z wizytą u notariusza.

Jak skrócić czas potrzebny na zakup domu?

Można na bieżąco przeglądać oferty dostępne w biurach nieruchomości. Agenci bardzo chętnie pomogą i doradzą w wyborze odpowiedniej nieruchomości. W ten sposób można skrócić czas związany z nabyciem domu.

 

Podobne artykuły:

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź