czwartek 1 grudnia 2022

House Flipping – sposób zarabiania na nieruchomościach po amerykańsku

House Flipping - sposób zarabiania na nieruchomościach po amerykańsku

House Flipping – sposób zarabiania na nieruchomościach po amerykańsku

Czym jest house flipping?

Jest to nazwa pochodząca od rozpopularyzowanego w Stanach Zjednoczonych sposobu zarabiania na nieruchomościach, polegającym na zakupie nieruchomości celem jej dalszej odsprzedaży i to z zyskiem.

Rozróżnić można dwie formy house flippingu:

* wholesaling – świetne okazje do inwestowania, negocjowania oraz nabycia nieruchomości, które następnie sprzedaje się z określonym zyskiem,

* rehabbing – przeprowadzenie renowacji lub generalnego remontu przed odsprzedażą.

Jakie są etapy house flippingu?

Finding

Można uznać, że najłatwiejszym etapem jest poszukiwanie nieruchomości, jednak tak naprawdę jest on najtrudniejszy, ponieważ zależy od odpowiedniego wyboru finalny zysk.

Wybranie odpowiedniej nieruchomości, pomijając już flipping properties, jest trudne. Stosując metodę whilesaling, jako pierwsze poszukuje się dobrej lokalizacji, a przy rehabbing podobnie, ale dodając do tego stan nieruchomości.

Inwestorzy house flippingu, najczęściej interesują się starymi domami albo zagrabionymi kamienicami. Bywa, że decydują się także na zakupienie mieszkania. Im ciekawsza architektura, lepsza lokalizacja oraz ogromny potencjał, tym lepiej. House flippingowi inwestorzy szukają zawsze perełek w stosie przeciętności.

Fixing

Przy metodzie wholesaling ten etap ograniczy się jedynie do home stagingu – oczyszczenia nieruchomości oraz zastosowaniu kilku technik celem poprawienia wizerunku nieruchomości. Inwestorzy z kolei znacznie inaczej wykorzystują fixing, np. w przypadku remontu nieruchomości. Na tym etapie najwięcej może stracić niedoświadczony jeszcze inwestor. Wiąże się to ze złym przekalkulowaniem kosztów remontu, złym przeświadczeniu o posiadanych umiejętnościach remontowych, czy czasem, jaki jest potrzebny na doprowadzenie nieruchomości do stanu pozwalającego na jego odsprzedaż z zyskiem.

Selling

Selling stanowi etap kończący house flipping i jest dość trudny. Pomimo że nieruchomość nabyto po niezwykle okazyjnej cenie i zrobieniu remontu, dość często z trudem znajduje się kupującego na nieruchomość. W tym może pomóc pośrednik nieruchomości.

Pośrednik odpowiednio wyceni nieruchomość i będzie zaangażowany w sprzedaż do samego końca. Każda agencja dysponuje bazą Klientów. Może być tak, że już na samym początku znajdzie się zainteresowany nieruchomością, a jeśli nie to na pewno informacja trafi do grupy docelowej.

Ile się zarabia na house flippingu?

Zależnie jaka była cena zakupu i koszta remontu, można zarobić od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Jakie są wady i zalety house flippingu?

Jak plusy można wymienić:

  •  niewielką konkurencję wśród inwestorów na krajowym rynku nieruchomości,
  • wysoki poziom zwrotu z inwestycji,
  •  możliwość realizacji każdego z etapów flipping properties samodzielnie.

Jako minusy można wymienić:

  • wysokie ryzyko inwestycyjne wiążące się z niedoszacowaniem kosztów remontu,
  • dysponowania odpowiednią kwotą na zakup nieruchomości oraz jej remont.

Podobne artykuły:

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź