niedziela 29 stycznia 2023

Kiedy nieruchomości będą najtańsze?

Kiedy nieruchomości będą najtańsze?

Kiedy nieruchomości będą najtańsze?

Ceny nieruchomości spadają? notariusze mają mało pracy, ludzie rezygnują z ekip remontowych, kredyty hipoteczne stoją, inwestorzy czekają, kupują głównie obcokrajowcy, inflacja zwyżkuje, stopy pewnie będą rosnąć, a co za tym idzie otwiera to drogę do niestety wielu windykacji, a co za tym idzie można sobie to wyobrazić, gdzie może to prowadzić…

tanie nieruchomosci
tanie nieruchomosci

Zasada, czyli “kupuj, gdy leje się krew” – przypisywana jest Warrenowi Buffettowi, który jednak powiedział coś o podobnym stylu, mianowicie: “bój się, gdy inni są chciwi, i bądź chciwy, gdy inni się boją”, co również trafiło do kanonu głównie ale nie tylko giełdowych powiedzeń. O tym mówił już legendarny bankier i inwestor Nathan Rothschild, żyjący na przełomie XVIII i XIX w.

Swoją fortunę zawdzięczał on kontrariańskiemu podejściu do rynku (takiemu, które zakładało podejmowanie decyzji przeciwnych do ogólnych nastrojów inwestorów i trendów).

Przykładem mogą być masowe zakupy na giełdzie w Londynie, jakich Rotschild dokonywał w 1815 r. tuż przed Bitwą pod Waterloo, kiedy na rynku szalała panika, a spadki sięgały kilkudziesięciu procent. Jak wiemy, jedna z najważniejszych bitew w historii Europy, będąca jednocześnie ostatnim starciem Napoleona, zakończyła się porażką Francji, co doprowadziło do wybuchu euforii na londyńskiej giełdzie i wzrostów, na których Rotschild stworzył część swojej legendarnej fortuny, kupując aktywa po mocno zaniżonych cenach.

Każdy, kto chce sprzedać nieruchomość pyta – kiedy będzie taniej?

Nikt nie chce przepłacać, bo aby zakupić nieruchomość, trzeba dysponować odpowiednią ilością gotówki lub mieć zdolność kredytową (w tym czasie mocno ograniczoną). Czy znajdzie się dobry termin, by kupić działkę, dom lub mieszkanie. Odpowiedź na to pytanie niestety nie jest jednoznaczna, ale pewne rzeczy można zauważyć w otoczeniu, w statystykach, w branży.

Tak bym napisał kiedyś…

Patrząc na doświadczenie agentów nieruchomości, duże zainteresowanie działkami jest wiosną i latem, w przeciwieństwie do zimy i jesieni. W okresie deszczowym i zimowym, grunt trudno jest dojrzeć pod błotnistą czy śnieżną pokrywą, co znacząco utrudnia oglądanie nieruchomości. Naturalne naświetlenie, sprawia że działka prezentuje swoją przyjazną atmosferę do podejmowania decyzji o jej nabyciu lub też nie. Decydując się na zakup nieruchomości od października do marca, da się więcej wynegocjować, niż w pozostałych miesiącach.

W przypadku mieszkań i domów, już nie do końca można tutaj stwierdzić, kiedy ceny znacząco spadają. Ceny nieruchomości mieszkalnych uzależnione są od bardzo wielu czynników, co powoduje, że trudno jest znaleźć logiczne uzasadnienie, dlaczego w danym okresie następuje np. obniżka cen. Nieruchomości atrakcyjne cenowo bardzo szybko znajdą nowego właściciela…

Kiedy nieruchomości będą najtańsze?

22.11.2022, patrząc co dzieje się dzisiaj, bądźmy dobrej myśli, aby ominęła nas wojna…

Podobne artykuły:

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź