Czym jest prospekty informacyjny dewelopera?
Umowa deweloperska zawiera integralną część, jaką jest prospekt. Zawarte są w nim wszystkie istotne informacje o deweloperze i inwestycji. Jest to niezwykle istotny dokument, mający na celu chronić interes Kupującego. Warto na niego zawsze zwrócić uwagę.
Czym dokładnie jest prospekt informacyjny?
Jest to dokument zawierający najważniejsze dane o realizowanej aktualnie inwestycji przez dewelopera. Ma on w załączniku wzór umowy w przypadku domu lub wzoru umowy wraz z rzutem kondygnacji z oznaczonym mieszkaniem. Prospekt wraz z załącznikami stanowią nierozłączną część umowy deweloperskiej – dlatego muszą być one w pełni zgodne.
Prospekt informacyjny wprowadzono, aby chronić interesy i prawa Konsumentów.
Prawo narzuca na dewelopera obowiązek przygotowania oraz dostarczenia prospektu – wynika to z art. 17 u.o.p.n. (ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, tzw. ustawa deweloperska). Art. 2 tejże ustawy traktuje o tym, że deweloper, podając nieprawdziwe informacje lub je zatajając, popełnia przestępstwo, za które grozi grzywna, ograniczenie albo pozbawienie wolności. W takiej sytuacji Nabywca będzie miał możliwość odstąpienia od umowy na podstawie art. 29 ust. 1 pkt 4 u.o.p.n..
Deweloper prospekt informacyjny oraz załącznik powinien dostarczyć na trwałym nośniku informacji, czyli może to być papier, płyta CD albo pendrive. Wszelkie zmiany w prospekcie powinny być udokumentowane i deweloper jest zobowiązany do dostarczenia aneksu do ów prospektu albo do utworzenia nowego dokumentu.
Prospekt informacyjny składa się z części ogólnej oraz indywidualnej.
Ogólna część prospektu informacyjnego
Ta część zawiera dane o samym deweloperze oraz inwestycji. Znajdzie się tam dane kontaktowe dewelopera, informacje o jego prawnej i finansowej sytuacji, jak również dokumentację dotyczącą jego doświadczenia w branży deweloperskiej.
Poza tym w części ogólnej powinny się koniecznie znaleźć dane o inwestycji deweloperskiej oraz o możliwości odstąpienia od umowy. Znajdować się powinny tam:
-
dane dotyczące pozwolenia na budowę,
-
planowany termin rozpoczęcia oraz zakończenia prac,
-
harmonogram budowy,
-
dokładny opis inwestycji, łącznie z ilością budynków oraz ich rozmieszczeniem,
-
dane o gruncie oraz budynku, zwłaszcza dotyczące hipoteki nieruchomości z księgi wieczystej,
-
sposoby odstąpienia od umowy,
-
dane dostępne w publicznych dokumentach dotyczące przewidzianych inwestycji w promieniu jednego kilometra od inwestycji,
-
sposób pomiaru powierzchni lokalu,
-
termin przeniesienia praw własności nieruchomości,
-
dane o środkach zabezpieczających pieniądze i interesy Klienta, czyli gwarancje bankowe oraz rachunki powiernicze,
-
ewentualna waloryzacja cen przez dewelopera.
Indywidualna część prospektu informacyjnego dewelopera
Odnosi się ona do konkretnej nieruchomości i zawiera informacje dotyczące:
-
liczby kondygnacji,
-
liczby miejsc garażowych,
-
ceny za 1m2 powierzchni lokalu,
-
standardu prac wykończeniowych lokalu,
-
standardu prac wykończeniowych części wspólnych i terenu,
-
liczba mieszkań w danym budynku,
-
lokalizacja mieszkania w budynku,
-
rozmieszczenie pomieszczeń w lokalu,
-
dostępność mediów,
-
określenie powierzchni lokalu.
Na co zwłaszcza zwracać uwagę?
Prospekt informacyjny ma na celu ochronę Nabywcy przed ewentualnym oszustwem ze strony dewelopera. Zawsze należy dokładnie przejrzeć wszystkie jego załączniki i przeczytać treść. Na pewno sprawdzić trzeba, czy wszystkie ustalenia i dane nieruchomości się zgadzają. Prospekt także powinien być podpisany przez dewelopera lub jego reprezentanta. Ważne są także odpowiednie daty oraz pieczątka firmowa dewelopera.
Brak Pytań, Komentarzy, Opinii