środa 10 sierpnia 2022

Kredyt pod zastaw działki? Na czym dokładniej polega?

Kredyt pod zastaw działki

Kredyt pod zastaw działki? Na czym dokładniej polega?

Jeżeli bank nie udzieli nam kredytu, ponieważ mamy niedostateczną zdolność kredytową, to nasze marzenie o własnym lokum albo samochodzie stanie się bardzo odległe. Sytuację może poprawić posiadana przez nas nieruchomość, będąca zabezpieczeniem kredytu. Możliwość wzięcia kredytu pod zastaw nieruchomości pojawia się ostatnio coraz częściej w ofertach różnych banków. W jaki sposób z niego skorzystać?

Działka jest postrzegana jako dobre zabezpieczenie z punktu widzenia banku. Zastawienie działki stanowić może znakomite rozwiązanie dla tych, którzy nie mają wysokiej zdolności kredytowej. Sprawdź, co musisz zatem wiedzieć nim złożysz wniosek. 

Czy uda się otrzymać kredyt pod zastaw działki?

Nadal zastanawiasz się, czy otrzymasz kredyt mając działkę?Tak! Może nie jest on zbyt popularnym finansowaniem, jednak wiele osób nie mających możliwości spełnienia rygorystycznych wymagań banków, mają dzięki temu możliwość zrealizowania własnych marzeń i planów. 

Nie ważne czy masz działkę budowlaną, rekreacyjną czy rolną, pod zakup mieszkania czy budowę domu spełni ona wymagania banków pod kątem wkładu własnego. Może ona również stanowić zabezpieczenie pod kredyt na cel dowolny. Kredyt gotówkowy, konsolidacyjny czy inny też jest idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy mają niską zdolność kredytową i dla banków są klientami wiążącymi się z dużym ryzykiem.

Na czym polega zaciągnięcie kredytu pod zastaw działki?

Pożyczka pod zastaw działki budowlanej coraz częściej przewija się w ofertach banków i powiązana jest z ustanowieniem zabezpieczenia w postaci hipoteki na dowolnej działce – rekreacyjnej lub budowlanej. 

Mając możliwość zaciągnięcia takiego kredytu, masz przed sobą wiele możliwości. Często bywa tak, że kwota kredytu zaproponowanego przez bank sięga nawet 80 procent wartości samego zabezpieczenia. Nie tracisz tym samym praw do dysponowania ów działką. Z pewnością jest to także rozwiązanie znacznie lepsze niż zaciąganie kredytu gotówkowego. Same jego warunki są znacznie korzystniejsze i dla wielu jest to jedyny sposób, by uzyskać wyższą kwotę kredytu. 

Pożyczka hipoteczna kontra kredyt pod zastaw działki?

Głównie przedmiotem zastawu. Pożyczka hipoteczna jest wpisywana do hipoteki wskazanej nieruchomości, a kredyt pod zastaw działki jest pod zastaw danej działki. Oba te typy wierzytelności stanowią zobowiązania pod zastaw. 

Przeznaczenie gotówki może odbyć się na cel dowolny. Kredytobiorca ma możliwość sfinansowania za ich pośrednictwem zakup mieszkania albo budowę domu, ponieważ zasady oceny oraz przyznawania kredytu są identyczne w obu przypadkach. 

Z kredytu pod zastaw może skorzystać każdy, kto spełnia mniej lub bardziej rygorystyczne oczekiwania banków pod kątem zatrudnienia, czy historii kredytowej. Najważniejsze to być właścicielem lub chociaż współwłaścicielem działki mającej być zabezpieczeniem kredytu. 

Wartość działki musi stanowić około 80% wartości domniemanego kredytu. By oszacować jej wartość, najlepiej skorzystać z pomocy rzeczoznawcy. Oczywiście bank może się opierać na operacie szacunkowym albo też obniżyć wartość działki, jeżeli uzna, że ryzyko kredytowe jest zbyt duże. 

Od czego zależy maksymalna kwota kredytu, o który wnioskujesz?

Działka rolna da Ci znacznie niższą zdolność niż działka budowlana. Kwota pod zastaw działki może być i tak znacznie niższa niż kwota tradycyjnego zabezpieczenia kredytu gotówkowego. Kredyt gotówkowy z kolei zależy od zdolności kredytowej i średnio oscyluje na poziomie około 200 tysięcy. 

Jakie dokumenty złożyć pod zastaw działki?

Podstawą jest dokument potwierdzający, że jest się właścicielem działki z założoną księgą wieczystą. W większości należy przedstawić:

 • akt notarialny potwierdzający zakup działki lub otrzymanie darowizny/spadku,
 • numer działki,
 • odpis z księgi wieczystej,
 • wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,
 • zaświadczenie o warunkach zabudowy,
 • wypis z rejestru gruntów wraz z załączoną mapą ewidencyjną.

Dodatkowo mogą być potrzebne zdjęcia nieruchomości przedstawiające działkę, łączenie z dojazdem oraz okolicą. Procedura dotycząca kredytu pod zastaw działki jest praktycznie taka sama. 

Dlaczego potrzebna jest opinia rzeczoznawcy?

Bank w ten sposób jest w stanie się uchronić przed sytuacją, w której kwota kredytu jest wyższa od faktycznej wartości działki, jaka stanowi zabezpieczenie spłaty zadłużenia. Wycenę powinien wykonać rzeczoznawca majątkowy, wystawiając operat szacunkowy. 

Jak uzyskać kredyt pod zastaw działki?

Procedura powinna wyglądać mniej więcej tak:

 1. Przejrzyj oferty banków.
 2. Zgromadź niezbędne dokumenty.
 3. Oblicz koszty kredytu.
 4. Wybierz bank i ofertę.
 5. Złóż wniosek o kredyt.
 6. Poczekaj na decyzję.
 7. Podpisz umowę.
 8. Poczekaj na wypłatę środków.

Co zrobić, by uzyskać jak najwyższą kwotę kredytu?

Nie jest ważne, czy wnosisz działkę, czy nie. Odpowiednia historia kredytowa oraz sama zdolność są Twoim największym sprzymierzeńcem. Odpowiednie zarobki to Twój punkt wyjściowy. 

Niezależnie, czy chcesz się zdecydować na kredyt pod zastaw działki, kredyt gotówkowy, czy kredyt konsolidacyjny zawsze ważna jest Twoja zdolność.

Zwracaj uwagę na czas kredytowania i wysokość rat, ponieważ te powinny być takie, byś w każdej sytuacji miał możliwość ich udźwignięcia.

Przelicz sobie wszystko i dobrze się zastanów, ile będziesz w stanie miesięcznie spłacać. 

Jaki bank wybrać pod zastaw działki?

Kredyt pod zastaw działki Prowizja Ubezpieczenie Polisa na życie
PKO od 0% do 3,5% kwoty kredytu 0,08% wartości nieruchomości dobrowolna
ING Bank Śląski 1,9% kwoty kredytu dobrowolne dobrowolna
mBank 0% 0,0065% wartości nieruchomości 0,045% bieżącego zadłużenia
Millennium Bank 0% 0,0075% wartości nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie kredytu dobrowolna
Alior Bank 2% dobrowolne dobrowolna
Pekao BP 1,99% kwoty kredytu 0,10% kwoty kredytu – na 1 rok, 0,27% na 3 lata lub 0,43% na 5 lat od 0,3% do 1% kwoty kredytu
Santander Bank Polska 2% 0,09% wartości nieruchomości dobrowolna

Dane z 2020-2021 roku

Maksymalny okres kredytowania zależy od wieku, z reguły wynosi 35 lat. RRSO waha się od 2,33% do 3,55%. By poznać bardziej szczegółowe warianty oferty, wejdź koniecznie na stronę wybranego banku i wypełnij formularz.

Podobne artykuły:

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź