Działka do 1 ha. Kto może ją zakupić i dlaczego akurat 1 ha?

Działka do 1 ha. Kto może ją zakupić i dlaczego akurat 1 ha?

  1. Wstęp
  2. Definicja nieruchomości
    • Czym jest nieruchomość?
    • Typy nieruchomości w Polsce
  3. Rodzaje działek w Polsce
    • Działki leśne
    • Działki inwestycyjne
    • Działki siedliskowe
    • Działki rekreacyjne
    • Działki budowlane
    • Działki rolne
  4. Przeznaczenie i charakterystyka działek
    • Jak sprawdzić przeznaczenie działki?
    • Znaczenie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego
  5. Ograniczenia w zakupie działek
    • Przepisy dotyczące różnych typów działek
    • Specyfika gruntów leśnych i siedliskowych
  6. Działka jako inwestycja
    • Charakterystyka działek inwestycyjnych i rekreacyjnych
    • Atrakcyjność działek budowlanych
  7. Ustawowe regulacje dotyczące gruntów rolnych
    • Przepisy dotyczące zakupu gruntów rolnych
    • Rozróżnienie gruntów rolnych i nierolnych
  8. Grunt rolny w świetle prawa
    • Definicja i charakterystyka gruntów rolnych
    • Możliwości wykorzystania gruntów rolnych
  9. Wyjątki od reguły zakupu gruntów rolnych
    • Przypadki, gdy grunt rolny może być nabyty przez nie-rolników
  10. Zakup gruntów rolnych – możliwości i ograniczenia
    • Polityka dotycząca gruntów rolnych w UE
    • Ograniczenia w swobodnym dysponowaniu gruntami rolnymi
  11. Szczegółowe zasady nabycia gruntów rolnych
    • Grunty rolne o powierzchni do 0,3 ha
    • Grunty rolne do 1 ha i rola Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa
    • Zakup gruntów rolnych od osób bliskich
    • Procedury zakupu działek rolnych powyżej 1 ha
  12. Przypadek zakupu gruntu do 1 ha
    • Procedury i ograniczenia przy zakupie 1 ha gruntu rolnego
  13. Podsumowanie

Polacy coraz częściej inwestują w grunty. Dobrze będzie dowiedzieć się czy w polskim prawie znajdują się jakieś ograniczenia, co do powierzchni gruntów oraz jakie są typy działek.

Czym jest nieruchomość?

Jakie typu nieruchomości w naszym kraju możemy spotkać?

Artykuł 46 Kodeksu Cywilnego mówi, że nieruchomość to inaczej część powierzchni ziemskiej, która stanowi odrębny przedmiot własności (budynki, które są trwałe związane z gruntem albo części budynków), jeśli na mocy przepisów szczególnych są one postrzegane jako przedmiot własności wyodrębniony od gruntu. W Polsce oznacza wyróżnić sześć typów działek gruntowych:

  • działki leśne,
  • działki inwestycyjne,
  • działki siedliskowe,
  • działki rekreacyjne,
  • działki budowlane,
  • działki rolne.

Każdy z typów podlega pod odmienne przepisy prawne, dlatego ich charakterystyka jest dość ważna.

Gdzie można sprawdzić przeznaczenie działek?

Najistotniejszym dokumentem, z jakiego zainteresowany inwestor ma możliwość dowiedzenia się o warunkach zagospodarowania i przeznaczenia owego gruntu jest Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, jaki to w formie uchwały zawsze przyjmuje rada gminy. Dokument ten mówi też o sposobach użytkowania gruntów rolnych/leśnych i ich przekształcenia na nierolne/nieleśne. Czyli chcąc wybudować dom jednorodzinny, kup po prostu działkę budowlaną. Może się wydawać, że nikt nam nie ma prawa zabronić zakupu działki rolnej, jednak czy na pewno? Jakie ryzyko ponieść można kupując działkę w ciemno?

Czy można kupić każdą działkę bez ograniczeń?

Pokazana wyżej specyfikacja działek, daje możliwość określenia typu inwestycji, które można zrealizować na niej. Dodatkowo ułatwia nam poruszanie się po przepisach, jakie można znaleźć w osobnych ustawach oraz aktach niższego rzędu odnośnie do każdego z gruntów.

O gruntach leśnych traktuje Ustawa z dnia 29 września 1991 roku o lasach, która mówi o tym, iż obszary leśne mogą być zabudowane jedynie pod kątem wykorzystania budowli w gospodarce leśnej, bezpieczeństwu państwa lub obronności. Niestety grunt leśny nie będzie odpowiednią inwestycją pod przykładowo domek letniskowy. Podobnie jest w przypadku działek siedliskowych, gdzie spełniony musi być bardzo wiele wymogów, by cokolwiek móc na nich postawić.

Działka jako inwestycja?

Działki inwestycyjne są przeznaczone z reguły pod kontem inwestycjno-przemysłowym, dlatego też głównie interesują się nimi inwestorzy chcący postawić na przykład fabrykę lub inną działalność przemysłową. Działki rekreacyjne służą do wypoczynku i można na nich postawić jedynie niewielkie budynki mieszkalne wykorzystywane do czasowego odpoczynku.

Najbardziej jednak pożądane są działki budowlane. To właśnie one najczęściej są przeznaczone w planie zagospodarowania przestrzennego na cele budowlane. Posiadają one odpowiednie wymiary, kształt i dostęp do dróg i całej infrastruktury technicznej.

Grunty rolne są ściśle uregulowane przez polskie ustawodawstwo. Pomimo że są one dość popularne, to nie każdy ma możliwość pozwolenia sobie na zakupienie takiej działki — pomimo że posiada na to środki. Przepisu zawarte w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego mówią o tym, że do 0,3 ha można zakupić nieruchomość rolną bez żadnych warunków, natomiast jeżeli chce się coś większego, to koniecznym staje się spełnienie szeregu innych wymogów.

Co to jest zatem grunt rolny?

Przytoczony Artykuł 46 KC oznacza to, że sposób użytkowania gruntu wynika z przepisów prawnych. Uwzględniając to wszystko, należy zwrócić uwagę na fakt, czy w przyszłości będzie możliwe prowadzenie na danym gruncie działalności rolniczej. Ustawodawca w artykule 2 punkcie 1 ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego mówi o tym, że nieruchomość rolna w rozumieniu Kodeksu Cywilnego jest gruntem rolnym, z wykluczeniem nieruchomości leżących na terenach przeznaczonych w planie zagospodarowania przestrzennego na inne cele, niż pod rolę. Nawet jeżeli grunt dziś nie jest do tego wykorzystywany, to w przyszłości już tak traktowany być może.

Jakie są wyjątki od reguły?

Wyjątkiem są takie, które w planie przestrzennego zagospodarowania są przeznaczone na inne cele niż rolne — zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego na podstawie artykułu 2 punktu 2 ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. W rozumieniu tego takie grunty nie są postrzegane jako nieruchomość rolna, a co za tym idzie, nie podlega ograniczeniom, o których mówi ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego.

Dlaczego grunty rolne są tak chronione? Jakie są możliwości ich zakupy?

Polityka szerzona we wszystkich krajach Wspólnoty Europejskiej mówi, że grunty rolne powinny w jak największym stopniu pozostawać u rolników. Obowiązujące przepisy niestety zwęziły trochę możliwość swobodnego dysponowania gruntem rolnym. Obecnie praktycznie grunty rolne kupić może jedynie rolnik. Są jednak wyjątki, które dają możliwość nabycia tego typu nieruchomości osobom nieprowadzącym działalności rolniczej. Jest to wyszczególnione w ustawie:

  • działki rolne o powierzchni mniejszej niż 0,3 ha,
  • działki rolne do 1 ha z prawem pierwokupu przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa,
  • działki rolne od osoby bliskiej,
  • działki rolne powyżej 1 ha, ale wymagające zgody dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Nabycie gruntu do 1 ha od obcego?

Jeśli chodzi o grunty rolne poniżej 0,3 ha, to można je kupować bez ograniczeń. Jeśli chce się zakupić na przykład 1 ha, należy wystąpić do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, ponieważ to on zawsze ma prawo pierwokupu. Jeżeli KOWR nie wykona, żadnego ruchu lub da odpowiedź, że jest nie zainteresowany, to nieruchomość może kupić osoba nie prowadząca rolniczej działalności gospodarczej. Jeśli liczba posiadanych gruntów przekracza 1 ha, musisz założyć działalność rolniczą.
Zakup 1 ha od bliskiego.

Jeżeli grunt rolny przykładowo chcemy zakupić od bliskiej nam osoby, to KOWR nie ma prawa pierwokupu. Powierzchnia w tej sytuacji może być większa niż 1 ha, ale nie może przekroczyć 300 ha, mówi o tym artykuł 5 ustęp 2 i 3.
Zakup działki powyżej 1 ha.

Jeśli od osoby obcej chce się zakupić powyżej 1 ha, to konieczna jest zgoda Dyrektora Głównego KOWR (wyrażona drodze administracyjnej decyzji). Jeśli uzyska się takową zgodę, to konieczne jest wyrażenie zgody, iż będzie się prowadziło działalność rolniczą przez okres pięciu lat minimum. Dopiero po tym czasie będzie możliwe zbycie grunty i zakończenie prowadzenia działalności rolnej.

Działka do 1 ha. Kto może ją zakupić i dlaczego akurat 1 ha

Podsumowanie

Artykuł ten dostarcza kompleksowego przeglądu regulacji prawnych dotyczących zakupu różnych typów działek w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem gruntów rolnych. Przedstawia nie tylko klasyfikację działek, ale również wyjaśnia, jakie są ograniczenia i możliwości związane z ich zakupem. Omówiono szczegółowo zasady dotyczące nabycia gruntów rolnych, w tym ograniczenia dla nierolników oraz wyjątki od tych regulacji. Podkreślono również znaczenie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego w określaniu przeznaczenia konkretnych działek. Przybliżono także kwestie związane z zakupem działek o różnym przeznaczeniu – od leśnych po inwestycyjne. Artykuł stanowi cenne źródło informacji dla każdego, kto rozważa inwestycję w nieruchomości gruntowe, podkreślając znaczenie dokładnego zrozumienia obowiązujących przepisów prawnych i ich wpływu na potencjalny zakup.

Chcesz sprzedać nieruchomość? Jeśli TAK wejdź na stronę KONTAKT. Szukasz biura nieruchomości? ZOBACZ TUTAJ. Zobacz również kanał na YOUTUBE.  Zapraszam do współpracy. Działka do 1 ha. Kto może ją zakupić i dlaczego akurat 1 ha

4.4/5 - (45 głosów)
Prev Dalej
2 Pytań, Komentarzy, Opinii
  • nie pamietam
    nie pamietam
    maj 5, 2023 z 15:25

    Kto mówi prawdę? Wy piszecie że osoba nie będąca rolnikiem może kupić działkę mniejszą niż 30 arów a gdzie indziej, że do 30 arów.

    Reply
    • Przemysław Zieliński
      maj 7, 2023 z 14:24

      Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego i przepisach związanych z jej stosowaniem, określa, że osoby niebędące rolnikami mogą nabywać grunty rolne o powierzchni do 0,3 ha (czyli 30 arów). W przypadku nieruchomości większych niż 0,3 ha, możliwe jest nabycie ich jedynie przez osoby, które posiadają status rolnika lub dokonanie nabycia z wyłączeniem przekształcenia na cele nierolnicze.

      Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.