wtorek 3 Sierpień 2021

Rozbiórka budynku, a koszty

Rozbiórka budynku, a koszty

Koszt rozbiórki domu kontra to ile za to zapłacisz

Koszta rozbiórki są tak naprawdę uzależnione od charakteru obiektu, zakresu prac rozbiórkowych oraz wielkości budynku. Ważna jest również specyfika formalności, jakie koniecznym jest wypełnienie przed rozpoczęciem działań. Niekiedy może być tak, iż rozbiórka jest sporym wydatkiem. Przed rozpoczęciem prac, najlepiej wykonać kosztorys szacunkowy, z określeniem konkretnego planu działania. 

Firmę mogącą wykonać dla Ciebie wszystkie prace rozbiórkowe, bez problemu znajdziesz tutaj. 

Jaki jest koszt rozbiórki budynku? Jak wygląda rozbiórka w świetle przepisów?

Pamiętać koniecznie musisz o tym, iż o rozbiórce mówią przepisy Ustawy z dnia 07.07.1994 roku Prawo Budowlane. Określone w nim zostały wszystkie formalności, które należy wykonać przed zaczęciem prac. Szczegółową uwagę warto na to zwrócić, ponieważ typ rozbiórki nieraz ma spore przeniesienie na koszta danego typu prac.

Rozbiórka bez zgłoszenia, czy nawet pozwolenia – związane są z nałożeniem na inwestora znaczących kar pieniężnych. 

Najłatwiej jest zrealizować rozbiórkę obiektu, na który nie trzeba uzyskać pozwolenia. Według obecnego prawa, nie posiadając zezwolenia, da się rozebrać jedynie obiekt postawiony bez pozwolenia. Najprostsze rzeczy nie zawsze są najlepsze, ponieważ czasami koniecznym jest wypełnienie zgłoszenia prac rozbiórkowych.

Tyczy się to każdego obiektu zlokalizowanego minimum 1 metr od granicy działki i nie wyższego niż 8 metrów. Pokazanie zgłoszenia nie jest czymś skomplikowanym. Jedynym co należy zrobić, to odwiedzić Starostwo Powiatowe, by dostarczyć wymagane dokumenty. 

Bardziej problematyczna staje się rozbiórka obiektów powyżej 8 metrów wysokości. Tutaj już należy posiadać pozwolenie na rozebranie budynku. Koniecznym jest wypełnienie sporej ilości dokumentów. Koszta w dodatku zwiększą się przez konieczność zatrudnienia kierownika prac rozbiórkowych. 

Ręczna rozbiórka budynku

Dość czasochłonna i uciążliwa. Pozwala z kolei odzyskać sporą ilość materiału budowlanego, który przez to nie staje się gruzem. W ten sposób pozyskane materiały można sprzedać lub wykorzystać przy budowie nowego obiektu.  Niekiedy firmy rozbiórkowe zechcą podjąć się prac w zamian za opcję pozyskania w ten sposób materiałów. Pozwala to na zaoszczędzenie również i nam. Tutaj jedynie jako minus można potraktować czas rozbiórki.

Ręczna rozbiórka doskonale sprawdza się w przypadku obiektów drewnianych lub dobrze zachowanych. Materiały z budynków podniszczonych niestety nie nadają się do ponownego użytku. W takiej sytuacji ręczne prace staną się długotrwałym i kosztownym zajęciem. Oferty od firm, które zajmują się tym możesz dostać po wypełnieniu tego formularza

Rozbiórka obiektu z użyciem ciężkiego sprzętu

Główną zaletą jest szybkie wykonanie, wręcz w kilka dni. Koszt rozbiórki obiektu zależny jest od typu konstrukcji, wysokości obiektu i grubości ścian. Jednak porównując oferty różnych firm, dojrzysz różnice i to nawet spore. 

Istotne jest tutaj dokonanie mądrego wyboru. Porównaj zatem parę ofert. Oferty w prosty sposób zbierzesz za pośrednictwem serwisu kb.pl. Wypełnij jedynie łatwy formularz i w zamian dostaniesz ciekawe oferty, w odpowiedzi na swoje zlecenie. 

Z chwilą realizacji prac z użyciem ciężkiego sprzętu z pewnością nie odzyskasz jakichkolwiek materiałów budowlanych. Wszystko trafi na wysypisko śmieci. Wiele firm rozbiórkowych samodzielnie wywozi śmieci. Dobrze jeśli ustalisz wszystko przed zaczęciem prac i zawrzyj szczegółową umowę.

Ochroni ona inwestora. Jeżeli nie będziesz posiadał takowej umowy i nie ustalisz faktu, kto ma zająć się wywozem, może się zdarzyć, że cały materiał z rozbiórki zostanie na naszym placu. Koszt wywozu samodzielnego może być kosztowny. Znaczący wpływ odgrywa odległość od wysypiska. Niekiedy może wywóz kosztować do 120zł/m3. 

Koszta rozbiórki domu

Kompleksową wycenę wszystkich kosztów związanych z rozbiórką domu, uda Ci się uzyskać od lokalnych firm budowlanych. Jak to zrobić najszybciej? Skorzystać z usługi kalkulatora budowlanego, który znajdziesz w Internecie. 

Jednostkowe koszta rozbiórki obiektu

Jako podstawę prac rozbiórkowych uznać można precyzyjne wymierzenie rozmiarów obiektu. Jednostką miary jest metr sześcienny kubatury budynku – oznaczany m3k. W jego oparciu ustala się orientacyjną cenę rozbiórki. 

Obiekt drewniany, ceglany albo kamienny – ich rozbiórka wyniesie mniej. Koszt będzie uzależniony od regiony – od 20 do 35 zł za m3k.

Budynek z betonu będzie nieco trudniejszy w rozbiórce od konstrukcji ceglanych, kamiennych, czy drewnianych. Tutaj zapłacimy od 45 do 85 zł za m3k.

Budynek z metalu nie będzie zbyt kosztowny w rozbiórce. Proces jest krótki i kosztuje pomiędzy 60, a 85 zł za m3k. Koszta te można również zmniejszyć. Metal uda się bez problemu sprzedać, co na pewno korzystniej finansowo wyjdzie, niż wywóz tego materiału na wysypisko śmieci.

Budynek z żelbetonu to najtrudniejszy z obiektów do rozbiórki. To on właśnie generuje najwięcej kosztów. Rozbiórka kosztować będzie od 80 do 145 zł za m3k. 

Do tych cen trzeba doliczyć oczywiście koszta wywiezienia odpadów. Cena jest zawsze zależna od oddalenia wysypiska. Jeżeli znajduje się ono do 5km, to cena wahać może się pomiędzy 40, a 90 zł za m3 odpadów. Jeżeli do 15 km, to orientacyjna cena wahać będzie się w przedziale od 80 do 140 zł za m3. 

Przykładowy kosztorys rozbiórki budynku

Zakładając, że budynek wykonano z tradycyjnej cegły, stan jego wskazuje na możliwy odzysk materiałów budowlanych – użyj ciężkiego sprzętu. Budynek mając 7m, przy kubaturze 300m3. 

Wystarczające będzie uzyskanie zezwolenia na rozbiórkę. Kierownik nie będzie tutaj potrzebny, co zmniejsza koszta. Kompleksowa usługa może nas kosztować między 13 500, a 25 500 zł, plus wywóz gruzu. Przy założeniu, że wysypisko znajduje się w odległości do 5km. Po wyburzeniu obiektu będzie około 100 m3 gruzu – koszta mogą być pomiędzy 4 000, a 9 000 zł. 

Przy uśrednieniu cen można przyjąć, że koszt wyburzenia po zsumowaniu za kubaturę 300 m3 może nas kosztować 26 000 zł. Uwzględniając koszta budowy nowego obiektu, może się okazać, że rozbiórka będzie stanowiła nieznaczną część kosztów naszej inwestycji. Może to być sprzeczne wręcz z opinią, że rozbiórka budynku jest tak samo kosztowna, co wniesienie nowego budynku. 

Powyższy kosztorys będzie jedynie poglądowy. Szczegółową wycenę rozbiórki danego obiektu będziesz miał możliwość otrzymania od miejscowych firm budowlanych. 

Jak oceniasz ten wpis?
Wysyłanie
Ocena
4.5 (os.: 12)

Może Ci się spodobać:

0 opinie

Zostaw odpowiedź