środa 29 listopada 2023

Cennik malowania ścian 2021, 2022, 2023? Jaki jest koszt malowania pokoju?

Cennik malowania ścian 2021

Cennik malowania ścian 2021, 2022, 2023? Jaki jest koszt malowania pokoju?

Cennik malowania ścian 2023, malowanie ścian jest jedną z głównych prac odświeżeniowych i wykonywanych w czasie remontu. Koszta zawsze różnią się od województwa oraz stylu malowania. Zrobiliśmy porównanie cen malowania ścian w 2021 roku dla Warszawy, Olsztyna i Katowic.

Malowanie ścian – cena oraz specyfikacja prac

malowanie scian cenyPrace malarskie nie są skomplikowane i może je tak po prawdzie wykonać również kobieta. Niektórzy w związku z tym decydują się na samodzielne malowanie sufitów i ścian. W sieci da się znaleźć wiele poradników, jak dobrze pomalować mieszkanie. Przed rozpoczęciem prac, warto przemyśleć jednak nasze możliwości oraz sam projekt i design ścian. Niekiedy wynajęcie doświadczonego malarza może się okazać bardziej opłacalnym i bezpieczniejszym dla nas wyjściem.

Przed malowaniem zawsze ocenia się stan podłoża. Na nowych ścianach koniecznym okazuje się położenie gruntu, co zapewni równomierne wchłonięcie farby przez ścianę oraz ułatwi dalsze prace malarskie. Pamiętać należy, że grunt oraz docelowa powłoka malarska nakładane mogą być tylko na czystych i zwartych powierzchniach. Cennik malarski zawiera więc zawsze mycie ścian oraz naprawę ubytków. Istotne jest zabezpieczenie folią mebli oraz całego pomieszczenia przed rozpoczęciem malowania. Dzięki temu zaoszczędzimy czas, który musielibyśmy przeznaczyć na sprzątanie.

Po odpowiednim przygotowaniu można rozpocząć właściwe prace. Trzeba być świadomym tego, że cenniki uwzględniają w sobie jakość, więc jeśli chcesz wynająć kogoś ze średniej półki to nie zapłacisz drogo, jednak przy kimś najlepszym już będziesz miał do czynienia z wysokimi kwotami. Z reguły sufit posiada trzy warstwy, do tego możesz wliczyć dodatkowe koszta prac takich jak malowanie grzejników, okien czy rur. Cennik zależy także od typu farb, którymi będzie realizowane malowanie. Żaden cennik nie będzie zawierał wliczonych materiałów.

Cennik malowania ścian 2021

Cennik przygotowania ścian do malowania:

Cennik przygotowania ścian do malowania

Ceny te są jedynie szacunkowymi, opartymi na tych znalezionych w sieci. Nie powinny być uznawane jako podstawa do dalszych analiz czy obliczeń.

Poniżej cennik malowania – pierwsza kolumna to poglądowy cennik malowania ścian i sufitów, gdzie uwzględnione jest malowanie trzech powłok. Trzecia kolumna to koszta malowania drzwi farbami olejnymi, cena podana jest wraz z kosztem nabycia materiału.

koszta malowania drzwi farbami olejnymi

Przedstawione powyżej wyliczenia nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu kodeksu cywilnego. Tym samym nie są podstawą do dalszych obliczeń czy analiz.

Komu zlecić remont mieszkania?

Ogólnie w Warszawie można znaleźć przeszło 4500 firm, Katowicach ponad 800, a Olsztynie prawnie 580.

Dodatkowe usługi przy malowaniu ścian, w cennikach doświadczonych grup malarskich można znaleźć również lakierowanie, akrylowanie, impregnację czy malowanie elewacji zewnętrznych.

Poniżej orientacyjne koszta usług dodatkowych:

orientacyjne koszta usług dodatkowych

Jeżeli chodzi o ceny za metr w danym mieście, to z pewnością wygląda to podobnie.

Malowanie ścian i sufitów średnio kosztuje w:
Warszawa  15,03 zł netto
Olsztyn  14,35 zł netto
Katowice 13,67 zł netto

Jak widać w stolicy zawsze zapłacimy więcej, ale ceny są prawie wszędzie podobne.

Cennik malowania ścian 2022
Cennik malowania ścian 2022

Cennik malowania ścian 2022

Jeżeli chodzi o wpływ inflacji na ceny materiałów budowlanych to jest on na poziomie obecnie około 10%, ponieważ wpłynęła na to również wojna w Ukrainie. Podrożały również same mieszkania oraz usługi malarskie. Pandemia nie wywarła tak znaczącego piętna na cenach, jakie przyszło nam obserwować dziś w wyniku inflacji.

Malowanie ścian cena za 1m2 2022

Cennik usług remontowy 2022: prace malarskie

usuwanie farby: 8-10 zł
naprawa ubytków w ścianach: 12-15 zł
mycie ścian i sufitów: 5 zł
gruntowanie ścian i sufitów: 5 zł
malowanie ścian i sufitów: 16-25 zł
malowanie drzwi, okien: 70-120 zł
mal. grzejników żeliwnych (za żeberko): 20 zł
malowanie rur (za m): 15-25 zł

Cennik malowania ścian 2023
Cennik malowania ścian 2023

Malowanie ścian cena za 1m2 2023

Cennik usług remontowy 2023: prace malarskie

usuwanie farby: 9,98 – 11,20 zł
naprawa ubytków w ścianach: 14,90 – 16,00 zł
mycie ścian i sufitów: 14,30 – 15,50 zł
gruntowanie ścian i sufitów: 5,76 – 6,54 zł
malowanie ścian i sufitów: 17,50 – 21,20 zł
mal. drzwi, okien: 127 – 132 zł
malowanie grzejników żeliwnych (za żeberko): 23,40 – 25,70 zł
malowanie rur (za m): 21,90 – 23,10 zł

Podsumowanie tematu malowania ścian i innych etapów prac

Malowanie ścian to jedna z najczęściej wykonywanych prac remontowych w mieszkaniach i domach.

Ceny usług malarskich są zróżnicowane i zależą od wielu czynników, takich jak rodzaj farby, metoda malowania, powierzchnia do malowania, lokalizacja, doświadczenie wykonawcy i wiele innych. W poniższym artykule porównam cennik malowania ścian w Polsce w latach 2021, 2022 i 2023.

W 2021 roku ceny malowania ścian w Polsce kształtowały się na poziomie średnio 25-30 zł za metr kwadratowy.

W większych miastach, takich jak Warszawa czy Kraków, ceny te były nieco wyższe i wynosiły około 30-35 zł za metr kwadratowy. W przypadku malowania mieszkań o mniejszej powierzchni, ceny te mogły być nieco wyższe ze względu na większą pracochłonność. Ceny usług malarskich były również uzależnione od rodzaju farby, z jakiej korzystał wykonawca. Malowanie ścian farbami lateksowymi było tańsze niż malowanie farbami olejnymi, które wymagają większej precyzji i czasu.

W 2022 roku ceny malowania ścian w Polsce wzrosły.

Średnio koszt usług malarskich wynosił około 30-35 zł za metr kwadratowy. W większych miastach, takich jak Warszawa czy Kraków, ceny te były jeszcze wyższe i wynosiły około 35-40 zł za metr kwadratowy. Wzrost cen usług malarskich wynikał przede wszystkim z podwyżki kosztów materiałów budowlanych, a także zwiększonej konkurencji na rynku usług remontowych. Wykonawcy zaczęli oferować usługi malarskie w niższych cenach, co spowodowało, że bardziej doświadczeni i dobrze oceniani wykonawcy zaczęli podnosić ceny.

W 2023 roku ceny malowania ścian w Polsce utrzymują się na podobnym poziomie jak w roku poprzednim.

Średnio koszt usług malarskich wynosi około 30-35 zł za metr kwadratowy, a w większych miastach, takich jak Warszawa czy Kraków, ceny te wynoszą około 35-40 zł za metr kwadratowy. W tym roku można jednak zauważyć, że rośnie liczba wykonawców oferujących usługi malarskie w niższych cenach. Jednocześnie jednak ceny usług malarskich oferowanych przez bardziej doświadczonych i dobrze ocenianych wykonawców pozostają na wysokim poziomie.

W ramach prac związanych z malowaniem można wyróżnić kilka etapów, które mogą wpłynąć na ostateczny koszt usługi.

W zależności od stanu i rodzaju powierzchni, na której ma zostać wykonane malowanie, może być konieczne wykonanie dodatkowych prac.

Usuwanie farby to jedna z takich prac, która może być potrzebna przed przystąpieniem do malowania. W przypadku, gdy powierzchnia jest już pomalowana, a farba jest stara i nieestetyczna, należy ją usunąć, aby uzyskać dobrą jakość malowania. Usuwanie farby to zadanie czasochłonne i wymagające specjalistycznego sprzętu, dlatego koszt tej usługi jest zazwyczaj wyższy.

Naprawa ubytków w ścianach to kolejny etap prac związanych z malowaniem. Jeśli na ścianie znajdują się nierówności, uszkodzenia lub ubytki, należy je naprawić przed przystąpieniem do malowania. Taka praca wymaga precyzji i umiejętności, dlatego jej koszt może być również wyższy.

Mycie ścian i sufitów to zadanie, które również może wpłynąć na koszt usługi malowania. Jeśli powierzchnia jest brudna, zabrudzenia mogą wpłynąć na jakość malowania. W związku z tym zazwyczaj zaleca się dokładne umycie ścian i sufitów przed przystąpieniem do malowania. Mycie ścian i sufitów to zadanie, które można wykonać samodzielnie lub zlecić specjalistycznym firmom.

Gruntowanie ścian i sufitów to kolejny ważny etap prac związanych z malowaniem. Gruntowanie ma na celu poprawienie przyczepności farby oraz wyrównanie koloru i faktury powierzchni. Koszt gruntowania zależy od wielkości powierzchni, którą trzeba przygotować do malowania.

Malowanie ścian i sufitów to najważniejszy etap prac związanych z malowaniem. Wybór farby, koloru i sposobu malowania wpływa na koszt usługi. Najczęściej wybierane farby to farby lateksowe i akrylowe, które charakteryzują się łatwym nakładaniem, krótkim czasem schnięcia oraz odpornością na uszkodzenia.

Malowanie drzwi i okien to zadanie, które zazwyczaj jest wykonywane przy okazji malowania ścian. Koszt malowania drzwi i okien zależy od ilości i wielkości elementów, które trzeba pomalować.

Malowanie grzejników żeliwnych i rur to prace, które wymagają specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Malowanie grzejników żeliwnych zazwyczaj kosztuje od 15 do 25 złotych za każde żebro, a więc ostateczna cena zależy od liczby żeber na grzejniku. W przypadku malowania rur, cena jest zwykle podawana za metr bieżący i wynosi od 10 do 15 złotych, zależnie od wielkości rury oraz jej stanu.

W przypadku malowania grzejników żeliwnych i rur, ważne jest również gruntowne przygotowanie powierzchni przed samym malowaniem. Jeśli chodzi o grzejniki żeliwne, należy je najpierw zdemontować, a następnie usunąć z nich stare farby i rdzę. Następnie powierzchnia musi zostać dokładnie wyczyszczona, aby farba mogła dobrze przylegać do powierzchni. W przypadku rur, konieczne jest dokładne oczyszczenie ich z rdzy, brudu i innych zanieczyszczeń, a także ich odtłuszczenie. Dopiero po takim przygotowaniu powierzchni można przystąpić do malowania.

Warto pamiętać, że koszt malowania grzejników żeliwnych i rur może różnić się w zależności od regionu Polski oraz od firmy, która wykonuje usługę. Ceny te są uzależnione od wielu czynników, takich jak koszty materiałów, koszty pracy i konkurencja na rynku. Dlatego przed wyborem konkretnej firmy warto zasięgnąć kilku ofert i porównać ich ceny.

Podsumowując, malowanie grzejników żeliwnych i rur to usługi, które wymagają specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Ich koszt zależy od wielu czynników, takich jak liczba żeber na grzejniku, wielkość rury czy stan powierzchni. Jednakże, dobrze wykonana usługa malowania pozwoli cieszyć się odnowionym wyglądem grzejników i rur przez wiele lat.

Podobne artykuły:

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (5)

5 opinie

 1. Wiola Licka

  Artykuł bardzo dobrze przybliża tematykę kosztów malowania ścian. Ciekawe, że ceny różnią się w zależności od miasta, choć różnice nie są drastyczne. Podkreślenie wpływu inflacji i sytuacji geopolitycznych na ceny materiałów budowlanych w 2022 roku jest ważnym aspektem, o którym warto pamiętać planując remont.

  Odpowiedz LUBIĘ NIE lubię
 2. Dobromir

  Cennik malowania ścian pokazuje, jak ważne jest kompleksowe podejście do takich prac. Niekiedy lepiej zainwestować w usługi profesjonalisty, niż ryzykować samodzielne malowanie i napotykanie na niespodziewane trudności. Dobrze, że artykuł zwraca uwagę na dodatkowe prace, takie jak gruntowanie czy naprawa ubytków, które są kluczowe dla uzyskania dobrego efektu końcowego.

  Odpowiedz LUBIĘ NIE lubię
 3. Tolek

  Interesujące, że artykuł zawiera cenniki z różnych lat, co pozwala na porównanie, jak zmieniały się ceny usług malarskich. To pokazuje, że przy planowaniu remontu warto być świadomym aktualnych cen rynkowych, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek finansowych.

  Odpowiedz LUBIĘ NIE lubię
 4. Paulina Wicka

  Artykuł dobrze podkreśla, że koszt malowania nie ogranicza się tylko do samej farby i pracy malarza, ale obejmuje również przygotowanie ścian, naprawy i zabezpieczenie pomieszczenia. To ważna informacja dla osób, które planują remont i chcą mieć pełny obraz potencjalnych kosztów.

  Odpowiedz LUBIĘ NIE lubię
 5. Tomek Dela

  Ciekawe, że w artykule zwrócono uwagę na różnice cenowe w zależności od lokalizacji. Choć różnice nie są ogromne, to jednak mogą być istotne przy większych pracach remontowych. Dobrze, że zawarto orientacyjne ceny, które mogą być pomocne przy wstępnym planowaniu budżetu na remont.

  Odpowiedz LUBIĘ NIE lubię

Zostaw odpowiedź