wtorek 3 Sierpień 2021

Zima, mróz, a budowa i remont co wtedy?

Zima, mróz, a budowa i remont co wtedy

Chcąc wybudować dom w dobrej, powszechnej technologii, powinieneś poświęcić na to kilka sezonów.

Jak powszechnie się uznaje – wszystkie prace na zimę powinny zostać wstrzymane. Jednak czy na pewno nic z tym nie jesteśmy w stanie zrobić? Mróz oraz opady. Uznaje się je za największe przeszkody stojące na drodze ku zakończeniu prac budowlanych. Niektóre z prac można realizować pomimo złej pogody. 

Nie tylko eksperci, ale również nasza intuicja mówią, iż zima nie będzie dobrym czasem na przeprowadzenie prac budowlanych, a nawet wykończeniowych. Koszta budowy są znacznie wyższa, jeśli jest chłodno. Mniej też można zrobić. Ogólnie to większość działa na niekorzyść niż na korzyść. 

Postęp technologiczny spowodował, że prowadzenie prac budowlanych może się odbywać także w zimie. Nadal dotyczą one wnętrz. Pamiętaj, iż przed zimą koniecznie należy zamknąć budynek, do stanu surowego. Najwięcej prac w tym charakterze odbywa się wiosną. Fundamenty są najważniejsze, jednak przed zimą ściany tak na dobrą sprawę stać już też powinny. 

By nasz dom w stanie surowym mógł sobie postać spokojnie, musimy pamiętać o pewnych warunkach. W stanie zamkniętym budynek powinien stać już jesienią. Aby tak się stało, koniecznie dokończ:

Prace ziemne – zamarznięta ziemia i niskie temperatury działają bardzo niekorzystnie na wykopy – mróz i opady niestety wiążą wodę w gruncie, przez co dopiero co wylane ławy mogą pękać i osiadać. Posiadając wiedzę o tym, iż fundamenty będą otwarte, dobrze jest postawić je poniżej poziomu zamarzania gruntu – zależnie od klimatu 75 do 150 cm. 

Postawienie ścian – kolejna rzecz, z którą też dobrze jest zdarzyć przed zima. Prace tutaj idą szybko, więc większych problemów nie powinno z nimi być. Nieotynkowane ściany spokojnie dadzą radę przez zimę. Pamiętajmy by zabezpieczyć wszystkie zagrożone sektory przez odgórne zalanie. Deski i folia budowlana powinny załatwić sprawę. 

Zadaszenie – ściany już stoją, to czas teraz na zadaszenie. Wilgoć, deszcz to rzeczy uniemożliwiające wyschnięcie budynku. Sama konstrukcja przez to może stać się słabsza. Jeżeli nie zdążysz z pokryciem dachu, zabezpiecz chociaż dotychczasowe etapy. Możesz wykorzystać tutaj membrany dachowe albo droższe poszycia. 

Lepszy stan surowy otwarty, czy zamknięty? 

Otwarty – tak będzie sugerowało wielu specjalistów. Zostawiony na dłuższy czas dom w stanie otwartym, dobrze się przewietrzy i przeschnie, przez co wszystko dobrze zawiąże. Z innej strony patrząc – stan zamknięty da możliwość realizowania prac w zimie. 

Już na samym początku należy określić czy zimą będzie się chciało wstrzymać z pracami i przedłużyć czas budowy czy dokończyć budowę na świeżo. Zawsze jednak pamiętaj bywać na budowie, bowiem to da Ci podgląd na to co się tam dzieje. 

Co możliwe jest więc do wykonania? 

Ściany już stoją, ale prace nadal są dopiero w stadium początkowym, dobrze będzie jeśli intensywnie spędzisz zimę – murowanie lub wykańczanie. Jedyny warunek to zamknięcie stanu surowego, ponieważ pracę wewnątrz można prowadzić jedynie w temperaturze od 8 stopni Celsjusza. Niejednokrotnie przydaje się także prowizoryczne ogrzewanie. 

Chcąc pracować w zimie pamiętaj o kosztach wiążących się z ogrzewaniem budynku i jego wentylacją. Stosowanie otwartego ognia w pomieszczeniach jest surowo zabronione. 

Zima – jak zaplanować prace remontowe i budowlane? 

Jeśli sprostasz poniższemu wyzwaniu, to możesz rozplanować pracę na okres zimy. Z uwagi na potrzebę realizacji prac w budynku skup się na:

  • Murowaniu ścian działowych – unikaj jednak zapraw wapiennych, bowiem mają one spore ilości wody. Stosuj mieszanki z dobrej jakości cementem lub dodatkami, które przyspieszają wiązanie. 
  • Wylewki wewnętrzne – wiążą się w temperaturze od 5 stopni Celsjusza, więc wykonaj je na początku zimy. Sama procedura działania jest podobna do tej opisanej powyżej. 
  • Ocieplenia wewnętrzne – styropian lub wełna mineralna, jednak tą drugą trzeba zabezpieczać przed wilgocią. Kleje i zaprawy w niskich temperaturach również wolniej wiążą, na co też potrzeba czasu. 
  • Montaż instalacji – jak najbardziej można tutaj zrealizować projekt grzewczy i sanitarny. Zimą wielu specjalistów będzie w stanie również przeznaczyć więcej czasu na wykonanie Twojego zlecenia, ponieważ jest ich zwyczajnie mniej niż w sezonie. 
  • Malowanie – jeśli zdarzy się parę cieplejszych dni, możesz zająć się malowaniem, chociażby pojedynczego pomieszczenia. Stała temperatura malowanej powierzchni powinna wynosić 5 stopni Celsjusza. Konieczne jest też odpowiednie wietrzenie, a same gładzie oraz tynki da się stosować najwcześniej trzy miesiące po oddaniu obiektu do stanu surowego. Stała temperatura w środku powinna być powyżej 10 stopni Celsjusza. Jeżeli na zewnątrz jest temperatura poniżej 5 stopni Celsjusza, to wstrzymaj się z robotami, ponieważ inaczej tynki będą schły nierównomiernie. 

Czy zimą dobrze jest robić remont? 

Zimą możesz właśnie wykonać większą część prac remontowych. Tynkowanie, malowanie, czy kładzenie płytek wymaga jedynie stałej temperatury w środku budynku. Wiele osób właśnie wybiera ten czas na remont, ponieważ jest dostępnych więcej fachowców. Ceny samych materiałów są również znacznie niższe. Jedynym minusem jest to, że czasami praca w tym okresie wiąże się z realizacją zleceń w zimnie.

 

Jak oceniasz ten wpis?
Wysyłanie
Ocena
4.83 (os.: 6)

Może Ci się spodobać:

0 opinie

Zostaw odpowiedź