czwartek 23 września 2021

Ekspozycja okien

Ekspozycja okien

Ekspozycja okien jest jednym z najważniejszych elementów, który zwróci uwagę kupującego przy wyborze mieszkania. Odzwierciedla bowiem atrakcyjność mieszkania i jest zawarta w cenie mieszkania.

Poszukując słonecznego mieszkania

Lokalizacja okien posiada swoje odzwierciedlenie w komforcie korzystania z mieszkania oraz posiada znaczący wpływ na nasze samopoczucie. Ponad to – wymóg odpowiedniego nasłonecznienia mieszkanie podlega pod regulacje prawne. Ustawa mówi, że chociaż jedno z okien w ciągu dnia od 21 marca do 21 września, powinno posiadać przez co najmniej trzy godziny słońce.

Ustawienie okien bardzo wpływa na użytkowanie mieszkania

Najlepiej by było, gdyby mieszkanie posiadało okna zlokalizowane na wszystkie strony świata. Takowe zdarzają się bardzo rzadko, o ile nie są to domy wolnostojące. Dlatego decydując się na jakieś mieszkanie należy zapoznać się z umiejscowieniem okien. Nie da się ukryć, że im większe będą okna, tym bardziej mieszkanie jest wówczas nasłonecznione. Znaczenie odgrywają także przeszkody – budynki, słupy, drzewa i inne. Kwestia docieplenia budynku jest również bardzo ważna, bowiem sprawia, że nie ucieka ciepło.

Na wybór zawsze wpływa nasz tryb życia. Jeśli jesteśmy aktywni, to z pewnością będziemy oczekiwali dużej ilości słońca, jeśli woliny mrok, to okna powinny być zlokalizowane na północ. Najlepsza ekspozycja to południowo-zachodni kierunek, ponieważ tutaj uzyska się najoptymalniejszą ilość światła w porze popołudniowej. Mieszkania posiadające w ten sposób zlokalizowane okna są na rynku rozchwytywane. Ekspozycja na zachód jest opcją dobrą, jeśli chodzi o wszystkie z pomieszczeń.

Jaka powinna być ekspozycja okien w danych pomieszczeniach?

Okna południowe – związana jest z naturalnym docieplaniem pomieszczeń. Jest ona stworzona dla osób, które chcą mieć dużo światła słonecznego popołudniu w mieszkaniu. Szczególnie ważne odpowiednie nasłonecznienie ma zimą, ponieważ pomieszczenia będą lepiej nagrzane od pozostałych. Po zastosowaniu odpowiednich okien zyski cieplne będą jeszcze większe. W domach pasywnych stosuje się właśnie duże przeszklenia od południowej strony.

Okna wschodnie – słońce po tej stronie nie nagrzeje tak bardzo pomieszczeń, więc będzie to doskonałe rozwiązanie dla pomieszczeń kuchennych. W ciągu dnia zatrzyma się w nim ciepło z gotowania. Jeżeli ktoś posiada problemy ze wstawaniem, to sypialnia zlokalizowana z tej strony będzie dobrym wyborem. Dużą zaletą będzie fakt, że pomieszczenie przed wieczorną porą spokojnie już się wychłodzi, dzięki czemu komfort snu jest odpowiedni. Ekspozycja z tej strony jest stworzona dla „rannych ptaszków”.

Okna zachodnie – zachodnia ekspozycja okazuje się kłopotliwa dla wielu pomieszczeń, ponieważ nagrzewają się one bardzo szybko. Problem ten jest odczuwalny zwłaszcza w letnie dni, ponieważ słońce długo się utrzymuje, a dnie są gorące. Koniecznym może się okazać montaż rolet zewnętrznych, które choć trochę złagodzą temperaturę. Ekspozycja ta jest najlepsza dla salonu, gdzie nasłonecznienie którego oczekujemy musi być dobre. To w salonie najwięcej odpoczywamy i po pracy się relaksujemy. Najlepiej by było, gdyby ekspozycja była południowo-zachodnia, bowiem słońce byłoby tutaj przez praktycznie cały dzień.

Okna północne – okna zlokalizowane z tej strony mogą skutkować słabym doświetleniem pomieszczeń. Tutaj dobrze sprawdzi się sypialnia. Ekspozycja od północy daje mniejszą ilość światła naturalnego w ciągu dnia. Ciemno w pomieszczeniach będzie tutaj przez cały rok, a zwłaszcza w okresie zimowym. Pomieszczenia tutaj będą również niedogrzane, a na ścianach może pojawić się pleśń. Doskonałe rozwiązanie to urządzić tutaj gabinet, sypialnie lub łazienkę.

 

Jak oceniasz artykuł?
Wysyłanie
Ocena
5 (12 )

Może Ci się spodobać:

0 opinie

Zostaw odpowiedź