czwartek 22 Kwiecień 2021

Jak sprawdzić czy mieszkanie technicznie spełnia wszystkie nasze oczekiwania?

Jak sprawdzić czy mieszkanie technicznie spełnia wszystkie nasze oczekiwania

Jak sprawdzić czy mieszkanie technicznie spełnia wszystkie nasze oczekiwania?

Można trafić na mieszkania nawet po remoncie, widać, że na pierwszy rzut oka wszystko jest dobrze, jednak czasem dochodzi do sytuacji, że niektóre podłączenia nie zostaną doprowadzone załóżmy do aneksu. Warto jest zatem odkręcić wszystkie krany i sprawdzić czy funkcjonują poprawnie. Pokaże to nam też jaki jest stan techniczny całej instalacji. Woda niech sobie spływa dłużej, ponieważ dzięki temu dowiesz się jak wygląda spływ, czy coś się przytyka czy jest wszystko w porządku. Pod spodem powinieneś sprawdzić czy woda nie cieknie i wszystko jest szczelne. Kupując lokal ze sprzętem, sprawdź koniecznie również i sam sprzęt, czy jest sprawny, czy tylko służy jako obiekt wizerunkowy.

Jeżeli chodzi o elektrykę, to często spotyka się wymienioną samą skrzynkę rozdzielczą, jednak nie zmienia się kabli. W przypadku wielkiej płyty niestety najczęściej koniecznie należy wymienić całość kabli. Pamiętać koniecznie należy też o fakcie, że jeśli się zdecydujemy na dodanie przykładowo indukcji, to może nam sieć dostępna w mieszkaniu nam tego nie wytrzymać. Tutaj bardzo dobrze byłoby porozmawiać z elektrykiem i poprosić go o sprawdzenie jaki jest przydział mocy na lokum, które chcesz nabyć. Można wystąpić wprawdzie do zakładu energetycznego o zwiększenie przydziału mocy, jednak jest to trochę dłuższa ścieżka.

Mieszkanie latem inaczej się prezentuje niż w zimie. Jeśli zdecydujesz się na zakup lokalu od strony północnej, to może się okazać, że będzie w nim bardzo ciemno i ponuro w mniej słoneczne dni. Mieszkanie nawet w różnych porach dnia prezentuje się inaczej.

Wybierając lokalizację, koniecznie musisz zdecydować się na przejechanie trasy z pracy do domu kilka razy i na różne sposoby – najlepiej też w różnych porach. Inaczej się jedzie komunikacją miejską, inaczej samochodem – niekiedy nawet objazdem będzie szybciej, niż najkrótszą trasą.

Kupując już mieszkanie po remoncie, koniecznie zwróć uwagę na elementy wykończenia, ponieważ jakość odegra tutaj dużą wagę. Korzystając z tego, a mając tanie elementy w wykończeniu, za jakiś czas może się okazać, że remont ponownie koniecznym będzie należało przeprowadzić.

Dostęp do liczników oraz możliwości zakręcenia wody czy dopływu gazu w mieszkaniu jest również dość istotny. Rewizje mają ogromne znaczenie, ponieważ gdyby coś się działo, musisz mieć dostęp do zaworów. Poziomicą sprawdzić można wypoziomowanie podłóg oraz ścian.

Decydując się na mieszkanie do remontu, koniecznie sprawdź stan okien, ponieważ są one najdroższe przy wymianie. Na oknie można znaleźć datę produkcji okna. Drzwi wejściowe również muszą być w przyzwoitym stanie. Wszystko to także ma wpływ na ubezpieczenie mieszkania.

Stan budynku sprawdzaj nie tylko na piętrze, gdzie kupujesz. Wjedź na samą górę, zobacz czy klatki są czyste, czy sąsiedzi dbają o czystość. Zobacz na dole jak się prezentuje klatka. Popytaj sąsiadów kto w lokalu, który chcesz zakupić mieszkał. Czasami są sytuacje, że niekiedy ktoś w mieszkaniu tym mógł umrzeć i poleżeć trochę czasu albo jakaś agencja mogła być prowadzona. Od sąsiadów można się dowiedzieć praktycznie wszystkiego i stanowią oni najlepsze źródło informacji.

Zjeżdżając do piwnicy można sprawdzić stan instalacji oraz murów, czy jest wilgoć, grzyb lub coś jeszcze innego. W budynkach z wielkiej płyty bywa, że pojawiają się jakieś robale, czy insekty. O to też podpytaj koniecznie sąsiadów.

W łazienkach koniecznie muszą być kratki i tutaj koniecznie upewnij się czy jest ciąg w pionie, ponieważ czasami zdarza się, że kratka jest tylko „na pokaz”, a tam nie ma żadnych pionów wentylacyjnych. Jeśli nie będzie wentylacji, będziesz miał problem z wilgocią, grzybem i przeglądem.

Jak oceniasz artykuł?
Wysyłanie
Ocena
4.67 (os.: 3)

Może Ci się spodobać:

0 opinie

Zostaw odpowiedź