poniedziałek 6 grudnia 2021

Komunia w lokalu, czyli wyzwanie dla rodzica, jak i organizatora

komunia w lokalu

Komunia w lokalu:

Czyli wyzwanie dla rodzica, jak i organizatora

W maju wszystko rozkwita, jak i rodzi się chęć do życia. Jest to miesiąc najpiękniejszy w roku – tak uważa wiele osób. Dla wielu jest to także okres szczególny, ponieważ maj jest od lat czasem Komunii Świętych, jak i wiążących się z nią uroczystości. Wielu z Was uważa, że jeszcze jest wiele czasu, jednak tak naprawdę jest go niewiele. Wiele lokali ma dość odległe terminy rezerwacji, a co za tym idzie, najbliższą uroczystość będzie można zaplanować w 2018 roku.

Komunia niczym małe wesele?

Nie da się ukryć, iż obecnie uroczystości komunijne można porównać rangą do wesel. Powoduje to, że są one wyzwaniem nie tylko dla rodziców, lecz również dla właścicieli lokali, w których te są organizowane. Rodzice dla swoich pociech zrobią wszystko i tutaj z pewnością nie będzie nas dziwił fakt, iż odkładane są przez nich środki, właśnie na tę okoliczność. Sporo osób decyduje się też na wzięcie kredytu. Czasy, kiedy komunia była jedynie rodzinną, z reguły skromną, uroczystością już minęły. Dziś dziecko powinno zapamiętać ten dzień do końca życia, więc musi być on wyjątkowy.

Mama może wszystko

Dla tych, dla których mój artykuł nie jest pierwszą lekturą, doskonale wiedzą, iż lubię pisać na podstawie posiadanych doświadczeń. Dziś jest podobnie. Właśnie przede mną szykuje się organizacja drugiego przedsięwzięcia Komunii Świętej.

No właśnie! Skoro będzie to mój drugi raz, to powinno być znacznie prościej, ale niekoniecznie. Miejsce, gdzie organizowałem przyjęcie pierwszego syna, całkowicie nie spełnił moich oczekiwań. Teraz muszę się wcielić w rolę Mamy-Researcherki.

Poszukiwania rozpoczęłam już w czasie wakacji. Tak, inni wyjechali na urlop, ja jednak uwijałam się ze znalezieniem idealnego miejsca, gdzie mogłaby się odbyć Komunia mojej córki. Szybko jednak okazało się, iż znalezienie na 2018 roku wolnego miejsca, graniczy praktycznie z cudem. Właściciele z reguły informowali mnie, iż rezerwacje dokonuje się już na dwa lata przed uroczystością. Ten fakt mnie akurat nieco zaskoczył.

Poszukiwany w trybie pilnym!

Zmieńmy na chwilę punkt widzenia. Zwrócę się do właścicieli restauracji oraz hoteli – czy posiadacie wiedzę o tym, w jaki sposób Wasi klienci szukają miejsca na organizację Komunii? W Internecie udaje się z każdym rokiem znaleźć coraz więcej reklam oraz ogłoszeń. Szukając udało mi się dowiedzieć miedzy innymi o usłudze przygotowania dziecka do egzaminu komunijnego, jak i o tym, iż są osoby, które za odpowiednia opłatą pomogą w organizacjo imprezy okolicznościowej.

Gdzie jest Wally?

Pamiętacie może bajkę – „Gdzie jest Wally?”. Odnoszę wrażanie, iż większość lokali posiadło umiejętność ukrywania się przed klientami, podobnie jak bohater tej bajki.

Czym kierujemy się wybierając lokal? Wieloma czynnikami, na które mają wpływ nasze priorytety oraz oczekiwania, które są na tyle ważne, że nie można ich pominąć. Każdy rodzic planuje wydatki, które mają zostać przeznaczone na tę uroczystość, tak i tutaj Ty jako organizator, będziesz musiał dopasować się do możliwości finansowych klienta.

Musi być i koniec!

Zapytajmy więc o to, „co jest ważne dla Twojego potencjalnego klienta poszukującego lokalu”?

Po pierwsze na pewno będzie to lokalizacja, ponieważ każdemu zależy na tym, by była ona dobra. Najczęściej wpisują oni szukając w sieci, jako słowo klucz, nazwę miasta, w którym chcą by odbyła się uroczystość. Dla wszystkich duże znaczenie ma odległość lokalu od kościoła, aby goście nie musieli daleko się przemieszczać.

Jeżeli uroczystość komunijna będzie się odbywała w Mińsku Mazowieckim, to naprawdę rzadko rodzice zdecydują się na organizację Komunii w Siedlcach. Jak pierwsze weryfikuje się elementy dojazdu, z ewentualnymi utrudnieniami – przykładowo korkami. Ma to być miły i bezstresowy dzień, bez zbędnych problematycznych i nieprzewidzianych sytuacji.

Po drugie dobrze by było, gdyby lokal posiadał ogród. Dla wielu jest to niezwykle istotny fakt, tym bardziej, że majowa pogoda jest bardzo dobra. Jeżeli tak, to kombinacja jawi się idealna – pięknie na zewnątrz oraz wewnątrz. Zieleń wycisza i uspakaja, a poza tym, nikt nie wysiedzi zbyt długo przy stole.

Po trzecie sala stanowi niezwykle ważną kwestię, na którą zwracamy uwagę. Powinna być przestronna oraz najlepiej nie mieć żadnych innych uroczystości, które by się w niej odbywały w wybranym przez nas terminie. Jeżeli zdarzyłoby się, że jakaś uroczystość inna jednak by się odbywała, wówczas warto dopytać o parawany oddzielające rodziny. Element prywatności powinien zostać zachowany. Swoboda niczym na pikniku nie będzie każdemu w tym momencie odpowiadać.

Dość ważne jest również odpowiednie rozmieszczenie gości – tutaj zawsze będzie dobrze dopytać managera lokalu. Jeżeli lokal jest piętrowy, to dobrze będzie dopytać o szczegóły, aby uniknąć jakiegokolwiek zaskoczenia w czasie uroczystości.

Drobne szczegóły będą miały dość kluczowe znaczenie-  przykładowo kolorystyka. Nie będzie przyjemnie przebywać w czasie Komunii w lokalu, gdzie występują mocne, ciemne barwy, ponieważ takie są przeznaczone przeważnie na randki. Tego typu uroczystości, to kolorystyka kojąca i przyjemna.

Po czwarte dość istotne są jasne warunki odnośnie opłacania procentowych albo konkretnych kwot, warto też zadbać o to, aby znalazły się one w umowie przedwstępnej.

Po piąte powinniśmy zadbać o to, aby zaprezentowano nam menu z zeszłego roku oraz dokonać w nim odpowiednich zmian na co najmniej kilka miesięcy, nie zaś na kilka dni przed.

Po szóste dobrze wygląda, jeśli w lokalu znajdują się fotografie z poprzednich uroczystości. Dzięki temu będziemy posiadać podgląd na to, jak bawili się w wybranym lokalu poprzedni goście. Warto jest się tym pochwalić, ponieważ  nie każdy klient jest w stanie sobie wyobrazić jak była organizowana uroczystość w poprzednich latach.

Po siódme, jeżeli wśród gości będzie się znajdowała spora liczba dzieci, to dobrze będzie zadbać o wynajęcie animatora, który zaplanuje w odpowiedni sposób czas dla najmłodszych. Sprawi to, że rodzicie będą mieli możliwości zajęcia się rozmowami między sobą, a tym samym będzie w stanie wyróżnić obiekt na tle konkurencji.

Trafiony zatopiony!

1. Nie da się ukryć, iż najlepszą reklamą jest ta z polecenia, ponieważ dobrze ona do wszystkich, którzy poszukują odpowiedniego lokalu na organizowaną uroczystość. Należy też pamiętać o działaniach reklamowych przez cały rok, a nie jedynie okresowych, ponieważ nie ma się pewności kiedy klient poszukuje odpowiedniego lokalu dla siebie.

2. W materiałach reklamowych należy pokazać wszystkie korzyści, które mogą sprawić, iż klient wybierze właśnie Twój lokal, czyli na przykład czas dojazdu z centrum do obiektu albo że jest animator dla dzieci.

3. Powinna być osoba odpowiedzialna za kontakty z klientami w sprawie uroczystości, która będzie w stanie odpowiedzieć na każde pytanie. Nikt nie lubi czekać długo, aż jego telefon zostanie odebrany.

4. Osoba reprezentująca obiekt powinna być kompetentna, zwłaszcza odnośnie wszystkich punktów Twojej oferty. Powinna łączyć w sobie umiejętności interpersonalne oraz zmysł sprzedażowy.

5. Powinna patrzeć na sprzedaż tak, jakby drugiej szansy już nie było. Nie ma nic gorszego jak osoba, która nie potrafi przekazać potencjalnemu klientowi nic więcej niż informacja o kwocie zaliczki.

6. Warunki rozliczeń zawsze musza być czytelne dla klienta. Chodzi tutaj o zaliczki, przedpłaty itd. Nie ma się czego bać, należy zawsze informować klientów o nich, ponieważ to zabezpiecza zarówno nas, ale i naszego klienta. Dobrze jest się dopytać o to, czy klient woli płacić online czy gotówką. Warto jest też zaproponować formę przypominania o zaliczkowaniu w formie sms’a lub e’maila. Jest to bardzo fajne rozwiązanie, które w tak „gorącym” okresie z pewnością się przyda.

7. Umowa przedwstępna to po prostu zabezpieczenie dla obu stron. Nie zawsze będzie się pamiętało ustalenia sprzed kilku miesięcy i to nie z czystej złośliwości, lecz z upływu czasu oraz natłoku spraw. Stąd też ustalenia powinny zostać spisane – przezorny zawsze ubezpieczony.

8. Powinieneś dopilnować, aby na kilka miesięcy przed uroczystością klient poinformować Cię o tym, ile osób będzie na niej – dorosłych oraz dzieci. To da Ci możliwość orientacji w kalkulacjach związanych z przedsięwzięciem. Jest to też czas na dopytanie, czy zorganizować dla najmłodszych animatora, który umili im czas w odpowiedni sposób.

9. Dobrze będzie, jeśli zaproponujesz przykładowe menu oraz przekaż w czasie rozmowy o ewentualnej możliwości jego modyfikacji, czy też zmiany.

10. Zaproponuj, jeżeli oczywiście posiadasz, możliwość pokazania zdjęć z powszednich uroczystości. Nie należy tutaj zakładać, iż klient był sam na stronie internetowej i się z nimi zapoznał.

11. Warto jest także objaśnij, w jaki sposób wygląda obsługa. Chodzi o to, czy kelnerzy sa dedykowani do danych stolików, czy jest całkiem inny model obsługi oraz w jakich porach są wydawane posiłki, jak i sam tort. Wszystko to ma na celu umożliwienie przebiegu uroczystości zgodnie z planem. Czasami bywało tak, że rodzice ganiali za kelnerami, aby zadbać o dobrą jakość obsługi, a lepiej tego unikać.

Wesele kontra Komunia

Dobrze wiadomo, że prowadzenie obiektów restauracyjnych i hotelowych jest dobrym biznesem, jednak głównie opiera się na organizacji imprez okolicznościowych. Hotele bardziej stawiają na wesela, niechętnie podchodzą zaś do Komunii. Warto będzie zadbać o to, by na stronie pojawiła się dodatkowa zakłada poświęcona jedynie Komunii Świętej. Dla rodzica jego dziecko będzie zawsze najważniejsze, jeśli zaprezentujesz zatem swój obiekt rzetelnie, uczciwie i konkretnie, to cena będzie tutaj na pewno miała drugorzędne znaczenie.

Podobne artykuły:

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź