Protokół zdawczo-odbiorczy lokalu

Protokół zdawczo-odbiorczy jest zawsze bardzo ważnym dokumentem, który nowy właściciel powinien otrzymać od nas. Co to dokładniej za protokół? Dlaczego jest tak ważny? Co nam daje? Zapraszamy do lektury. 

Protokół zdawczo-odbiorczy kontra wynajem nieruchomości

Protokół ten jest sporządzany, kiedy sprzedaje się lub wynajmuje mieszkanie. Skupmy się najpierw na wynajmie. Do czego jest potrzebny taki dokument? Każdy może sprawdzić stan i wyposażenie mieszkania czy domu. Niestety przy wynajmie bardzo często dochodzi do nadużyć zarówno ze strony właścicieli, jak i lokatorów. Bywa tak, że lokatorzy chcą wmówić właścicielowi, iż powstałe szkody istniały już, zanim Ci się wprowadzili i nie są one wynikiem ich działań. Bywa też tak, że to właściciele kombinują, by wmówić najemcy, że jakieś szkody powstały z jego winy, aby nie musieć zwrócić kaucji. 

Protokół zdawczo-odbiorczy ma sprawić, iż takie sytuacje się nie zdarzą, ponieważ zapisuje się w nim stan mieszkania. Wyposażenie powinno zostać dokładnie opisane i utrwalone na fotografii, a ewentualne zniszczenia wyszczególnione. Protokół ten może posłużyć jako dowód, w jakim stanie mieszkanie było przed wprowadzeniem się najemców, a w jakim pozostaje oddane po zakończeniu się umowy. Protokół ten zabezpiecza interesu obu stron.

Co powinno się znaleźć w protokole zdawczo-odbiorczym w wynajmowanym lokalu?

W protokole powinien się znaleźć opis całego wyposażenia mieszkania, wszystkich elementów mogących ulec ewentualnemu uszkodzeniu oraz informacje o:

  • stanie liczników na dzień wejścia wynajmującego do lokalu,
  • całości wyposażenia lokalu, wraz z dokładnym opisem technicznym,
  • stanie mieszkania – wygląd ścian, sufitów, podłóg oraz mebli,
  • liczbie wydanych pilotów do bram oraz kluczy, 
  • dodatkowych elementach wyposażenia mieszkania, czyli np. oświetleniu, roletach, panelach, okna glazurze itd. 

Zdjęcia jako dokumentacja fotograficzna do protokołu zdawczo-odbiorczego mieszkania

Zdjęcia stanowią niezbędny element każdego protokołu zdawczo-odbiorczego i powinny być zawsze dołączone do niego jako załącznik. Zwłaszcza powinny być sfotografowane wszystkie zniszczenia wpisane do protokołu oraz ogólny stan mieszkania. Najważniejsze to, aby opis i zdjęcia uszkodzenia zawsze były jak najdokładniejsze. Zdjęcia wykonuje się w obecności obu stron umowy. 

Protokół zdawczo-odbiorczy kontra sprzedaż mieszkania

W chwili zbycia nieruchomości również należy wykonać protokół, ponieważ chroni on interesy obu stron – starego i nowego właściciela. Protokół zdawczo-odbiorczy powinno się sporządzić jeszcze przed spisaniem umowy sprzedaży lokalu. Jeżeli sprzedający zadeklarował się na pozostawienie wyposażenia w mieszkaniu, a po sprzedaży lokalu odda go w stanie surowym, wówczas Kupujący może wnosić o roszczenia z tego tytułu, ponieważ w akcie notarialnym oświadczył, że zapoznał się ze stanem technicznym i faktycznym mieszkania. 

Co powinno się znaleźć w protokole zdawczo-odbiorczym sprzedawanego mieszkania?

Jak i w przypadku wynajmowanego mieszkania, tak i tutaj wszystko, jak najdokładniej powinno zostać opisane, jeżeli chodzi o stan i wyposażenie lokalu. Dodatkowo dobrze, jeśli będzie:

  • wskazywać akt notarialny lub umowę kupna-sprzedaży lokalu,
  • posiadał wzmiankę o ilości przekazywanych kompletów kluczy,
  • zawierał datę oraz miejsce spisania protokołu oraz podpisy obu stron,
  • dokładnie opisywał stan techniczny lokalu wraz ze sprzętami oraz meblami, które mają pozostać po sprzedaży lokalu,
  • zawierał aktualny spis liczników z wody, prądu oraz gazu w chwili przekazania lokalu, ponieważ pomoże to przy rozliczeniu późniejszych mediów

Protokół zdawczo-odbiorczy wykonuje się zawsze w dwóch takich samych egzemplarzach.

 

5/5 - (5 głosów)
Prev Dalej
0 opinii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *