poniedziałek 6 grudnia 2021

Turystyka biznesowa. Warszawa, Kraków, Poznań…

turystyka biznesowa liderzy

Statystyki są naprawdę imponujące – w Polsce odbywało się ok. 34 tysięcy spotkań, w których uczestniczyło prawie 7 milionów ludzi!

To pokazuje jak niedoceniana jest turystyka biznesowa. A co ważne jest to branża, która cały czas się rozwija. Warto przy tym dodać, że dzięki niej tworzą się nowe miejsca pracy (ponad 30 tysięcy miejsc). Mówimy tu głównie o branży hotelowej i gastronomicznej. Nie powinien nas zatem dziwić fakt, że gospodarka w ten sposób zyskuje ponad 1,5 miliarda złotych!

Liczby naprawdę zadowalające. Również to samo możemy powiedzieć o prognozach na przyszłość. Według dyrektor Departamentu Turystyki w Ministerstwie Sportu i Turystyki jest plan, który zakłada promocję naszego kraju, aby turystyka biznesowa czy turystyka przejazdowa mogła się dalej rozwijać.

Jednak czy faktycznie te liczby mogą być jeszcze bardziej imponujące?

Dysponujemy raportem 2015 roku pt.: „Przemysł spotkań i wydarzeń w Polsce”, w którym to można zauważyć, że w tym czasie zostało zorganizowanych ponad 33 tysięcy spotkań i wydarzeń, a uczestniczyło w nich dokładnie 6 960 303 osób.

Warto te dane porównać z tymi, które ukazały się rok wcześniej – w tym przypadku mówimy o ponad 18 tysiącach spotkań i niespełna 4 tysiącach uczestnikach. W przeciągu tego roku różnica jest naprawdę widoczna.

Warto tu również wspomnieć o rankingu miast. Nie zdziwi zapewne fakt, że przoduje tu stolica Polski – Warszawa, w której odbywało się ponad 13 tysięcy spotkań (40%).

Tuż za nią plasuje się odpowiednio Kraków (ponad 5 tysięcy spotkań), Gdańsk (nieco ponad 3 tysiące spotkań) i Poznań (3 tysiące spotkań).

O jakich dokładnie mówimy spotkaniach?

Przeważają głównie konferencje czy kongresy (ponad 40%), następnie plasują się spotkania motywacyjne, targi czy wydarzenia korporacyjne.

Powyższe spotkania i wydarzenia w przeważającej ilości odbywają się w hotelach (ok. 70%). Tuż za nimi plasują się obiekty wynajmowane na specjalne wydarzeni (ok. 15%). Na podium znajdują się także centra wytawienniczo-kongresowe (ok. 10%), a tuż za podium znalazły się uczelnie wyższe (ok. 4 %).

Te statystyki mają być jeszcze lepsze. Tak w dużej mierze oceniają sami eksperci. Według nich dzięki rozwojowi infrastruktury turystyka biznesowa się również rozwijała. Będą powstawały hotele, nowoczesne centra konferencyjne i inne obiekty stworzone głównie pod takie spotkania.

Cieszy również fakt rozbudowanej infrastruktury komunikacyjnej. Na polskim rynku jest już dużo firm, które specjalizują się w obsłudze spotkań biznesowych.

turystyka biznesowa konferencje

Jednocześnie Ministerstwo Sportu i Turystyki zauważa, że najwięcej uczestników spotkań biznesowych stanowili Polacy (ponad 80%). Jest to impuls to działania, by również polepszyć statystyki obcokrajowców.

Plan jest prosty – zapraszać więcej zagranicznych biznesmenów oraz turystów. Z resztą nie ma czasu na marnowanie czasu co widać po tworzonymi projektami: „Polska za pół ceny” i „Wypoczywaj w kraju”.

Autorzy raportów nie ma złudzeń – turystyka przejazdowa jest niezwykle ważna dla gospodarki, dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i wielu innych powiązanych branżach. Dzięki niej na pracę może liczyć dodatkowo ponad 30 tysięcy osób, a sama gospodarka jest napędzona gotówką o wartości ponad 1,5 miliarda złotych.

Podobne artykuły:

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź