poniedziałek 6 grudnia 2021

Rekord turystów w 2015 roku. Turystyka, Małopolska, Kraków, Zakopane.

Rekord turystów w 2015 roku. Turystyka, Małopolska, Kraków, Zakopane.

Rekord turystów w 2015 roku. Turystyka, Małopolska, Kraków, Zakopane.

Małopolska to bez wątpienia jedno z najbardziej znanych województw, które równie często jest odwiedzane. Szacuje się, że w 2015 roku było tu ok. 14 milionów turystów. Warto tu dodać, że 2,9 milionów turystów przyjechało z zagranicy.

Wszyscy turyści zostawili w tym regionie ponad 13 miliarda złotych co przełożyło się na niecały 19% wzrost w porównaniu z 2014 rokiem. Jak przyznaje jeden z członków zarządu województwa – Małopolskę odwiedza faktycznie bardzo dużo turystów. Warto to zatem spieniężyć, bo przecież turystyka to biznes i to nie byle jaki. Tym bardziej, że województwo to odwiedza tam dużo turystów.

Kto najczęściej odwiedzał ten region? Patrząc na turystów z Polski to góruje tu województwo śląskie (ok. 16%). Tuż za nim znajduje się województwo mazowieckie (ok. 13%) i podkarpackie (ok. 6%). Ale Małopolskę odwiedzają także zagraniczni turyści. I tutaj na pierwszym miejscu uplasowała się Wielka Brytania (ok. 20%), następnie Niemcy (ok. 16%). Kolejne państwa to Francja, Stany Zjednoczone Hiszpania czy Włochy (każde z nich stanowi ok. 5%).

malopolska statystyka

Wśród ciekawych statystyk możemy również zauważyć, że częściej przyjeżdżają tu kobiety. Patrząc na rubrykę wieku to są to osoby w przedziale od 26 do 45 lat. Co piąta osoba, która przyjechała do Małopolski nie ukończyła 25 roku życia.

Warto również zauważyć, że przeważającą połowę osób stanowią gości i turyści, którzy mają wyższe wykształcenie i pochodzą z miast liczących ponad 500 tysięcy mieszkańców. 2/3 tych osób jest aktywnych zawodowo, co 6 osoba to turysta, który jest w trakcie nauki. Ludzie odwiedzający Małopolskę posiada polskie pochodzenie – 37%, a nieco ponad 40% z nich ma tu rodzinę.

Dlaczego odwiedzamy to województwo?

Głównie w celu wypoczynku, ale również  dużo zwiedzamy, warto tu także dodać turystykę aktywną. Nie sposób nie zgadnąć, że zwiedzać chcą głównie turyści zagraniczni, natomiast Polacy chcą tu aktywnie spędzić swój czas. Nie można również nie wspomnieć o tym, że wiele osób przyjeżdża tu, by spotkać się ze swoją rodziną czy znajomymi. Dodatkowo Polacy interesują się tutejszą turystyką religijną.

Jakie atrakcje znajdują się w czołówce?

Najczęściej wymieniamy Kraków, ale również znajduje się tu Zakopane i Wieliczka. Większości turystów chce także zajrzeć do Wadowic, a szczególnie do Domu Jana Pawła II.

ranking małopolska

Wielu jest także zainteresowanych Oświęcimiem, gdzie znajduje się Muzeum Auschwitz-Birkenau. Nie możemy również nie wspomnieć o pięknych krajobrazach górskich, które od lat kuszą aktywnych turystów.

Najbardziej cieszy jednak inna rubryka badań – to stopień zadowolenia gości i turystów. Ponad 90% odwiedzających oceniło poziom na wysoki i bardzo wysoki.

Ogólnie we wszystkich kategoriach Małopolska może cieszyć się oceną 4,3 (w skali 1-5). Kolejną bardzo dobrą wiadomością wynikającą z badań jest fakt, że 99% turystów poleci odwiedziny w Małopolsce swojej rodzinie czy znajomym. Dość dużo osób wyraża także swój powrót do województwa małopolskiego – 97%.

Podobne artykuły:

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź