poniedziałek 6 grudnia 2021

Rynek e-commerce 2013-2018

e-commerce 2013-2018

Świat internetowy rozwija się niezwykle szybko. To samo możemy również powiedzieć o zakupach internetowych. Jako ciekawostkę warto wiedzieć, że nieco ponad dwadzieścia lat temu mogliśmy korzystać z pierwszego sklepu internetowego. Zaryzykowała firma Pizza Hut. Każdy z ciekawością śledził co z tego wyniknie. Zapewne niektórym nawet nie śniło się, że dziś sprzedaż internetowa to rynek wart 1 bilion dolarów!

Co mówią statystyki?

Są one naprawdę imponujące. Według wiele badań możemy zauważyć, że w 2014 roku sklepy internetowe na całym świecie zainkasowały w sumie ponad 840 miliardów dolarów.

wykres1 prognoza
źródło: www.statista.com

W 2015 roku te wyniki były lepsze i wyniosły sporo ponad 900 miliardów dolarów. Możemy zatem zauważyć, że wzrost w przeciągu roku by naprawdę imponujący.

Jak to będzie jednak wyglądało w przyszłości?

źródło: growwithtrellis.com
źródło: growwithtrellis.com

Również bardzo ciekawie. Sklepy internetowe mogą zarobić nawet  1 500 miliardów dolarów! Jak widać liczny te są niewiarygodnie wysokie. Ale prawda jest taka, że coraz więcej osób decyduje się na zakupu w sieci, a to przekłada się na owe statystyki. Z uwagi na fakt, że mówimy tu o sprzedaży globalnej to warto przypatrzeć się największych rynkom e-commerce.

Chyba nikogo nie zdziwi to, że pierwsze miejsce zajmują Chiny. Sklepy internetowe w tym państwie mogły liczyć na zyski wynoszące ponad 426 miliardów dolarów. Drugie miejsce należy do Stanów Zjednoczonych – tu sklepy internetowe sprzedały towary za kwotę wynoszącą nieco ponad 305 miliardów dolarów. Trzecie miejsce należy do Wielkiej Brytanii – tutaj te zyski wynoszą 82 miliarda dolarów. Na owe liczby duży wpływ ma zamieszkiwana ludność, a także ich zarobki. Stąd też nie powinno nas dziwić pierwsze miejsce Państwa Środka.

Jak na tym tle wypadła Polska?

Nie najgorzej.

wykres2 prognoza
źródło: www.research-pmr.com

Choć wiadomo, że te liczby są o wiele mniejsze. W ubiegłym roku polskie sklepy internetowe sprzedały towary na sumą ok. 32 miliardów złotych, gdzie jeszcze w 2011 roku było to nieco ponad 18 miliardów złotych.

Warto przy tym wszystkim zwrócić uwagę, że rynek ten w Polsce rozwija się bardzo szybko. Niemal każdy sprzedawca woli oferować swoje towary w sieci niżeli sklepie stacjonarnym, gdzie te obroty są coraz niższe.

Jak już kupujemy przez Internet, to co najchętniej wybieramy?

 

źródło: www.statista.com
źródło: www.statista.com

Skoro mowa już o zakupach to warto przypatrzeć się co tak chętnie kupujemy w sieci?

źródło: www.statista.com
źródło: www.statista.com

Jeśli chodzi o Polskę to jest to ponad 60% osób. Co ciekawe co trzeci ( 75%) Hindus robi zakupu w sieci, za to najmniej osób robi zakupy w Szwajcarii. Polska w tych statystykach plasuje się po środku tabeli. Góruje oczywiście elektronika, a zaraz po niej różnego rodzaju usługi. Chętnie kupujemy także ciuchy czy książki. Najmniejszą popularnością cieszą się artykuły spożywcze. Jednak najbardziej ciekawe statystki dotyczą tego ilu internautów kupuje przez Internet.

Podobne artykuły:

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź