Rynek nieruchomości w 2022 roku

Ostatnie lata są niezwykle korzystne dla deweloperów. Ceny nieruchomości systematycznie wzrastają, a popyt w ogóle nie maleje. Pandemia nie odbiła się w znaczący sposób na cenach nieruchomości, jak początkowo przypuszczano. Czy wzrost inflacji będzie miał wpływ na ceny? Co przyniosą kolejne miesiące 2022 roku?

Skutki kwarantanny na nieruchomości?

Kwarantanna dała się dość polakom we znaki i zaczęli oni bardzo dostrzegać fakt, iż w takich sytuacjach dom z ogrodem lub mieszkanie z tarasem lub loggią są znacznie lepsze od ciasnych kawalerek, czy mieszkań pozbawionych balkonów. Mieszkania zaczęto wykorzystywać jako miejsca pracy. Często wybierano domu oraz osiedla z terenami zielonymi. Ciasne przestrzenie z kolei znacznie potaniały.

Inflacja a nieruchomości?

Inflacja zaczyna w znaczący sposób wpływać na ceny nieruchomości. By utrzymać inflację stopy procentowe rosną, a to powoduje, iż nie każdego stać na płacenie wysokich rat kredytów. Na rynku przez to pojawiają się mieszkania oraz domy w niższych cenach. Zauważa się tendencję spadku cen również w małych miejscowościach, ponieważ tam chętnych na zakupienie nieruchomości jest znacznie mniej, niż w Warszawie, Poznaniu, czy Katowicach. W dużych miastach ceny stoją, a wręcz w Warszawie nadal rosną.

Szybki spadek cen?

Wiele osób czekało na obniżenie cen nieruchomości, które miało nastąpić przez spowolnienie gospodarcze. Spadki jednak nie miały zbytnio miejsca, z powodu wzrostu inflacji i stóp procentowych obserwujemy większe obniżenie cen mieszkań i domów. Deweloperzy znajdą jednak i w obecnej sytuacji sposób, by przekonać Klientów do zakupu nieruchomości. Różne promocje typu miejsce postojowe gratis, gwarancje wycofania się z umowy rezerwacyjnej, wyposażenie kuchni i inne przekonają praktycznie każdego. Ceny nie będą wprawdzie już tak dynamicznie rosły, ale z pewnością też nie będą spadały.

Rynek pierwotny konta rynek wtórny w 2022 roku

Przez Covid-19 miały potanieć mieszkania z rynku wtórnego, ponieważ wiele z tych mieszkań przeszło dawno remont i może spokojnie konkurować z nowymi – gotowymi do zamieszkania. Rynek wtórny obecnie lokalizacyjnie spełnia bardziej oczekiwania Klientów, ponieważ znajduje się w znacznie atrakcyjniejszych dzielnicach. Najmy krótkookresowe stały się nieopłacalne dla inwestorów, przez co Ci chcą zbyć niektóre z nieruchomości.

Wzmożony popyt w stosunku do podaży w 2022 roku

W naszym kraju jest znacznie większy popyt na mieszkania od ich podaży. Ceny najmu są bardzo wysokie i przeliczając, znacznie taniej jest kupić mieszkanie na kredyt, niż je wynajmować. Obecnie dynamika zależy od dostępności kredytów hipotecznych.

Podsumowując

Dobrze jest śledzić lokalny rynek nieruchomości, ponieważ nieruchomości w stolicy będą stabilnie drożały, a w innych częściach kraju mogą nieco tanieć.

Prev Dalej
0 opinii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *