piątek 22 września 2023

Jakie są wady i zalety leasingu nieruchomości? Jakie można spotkać rodzaje umów?

Jakie są wady i zalety leasingu nieruchomości? Jakie można spotkać rodzaje umów?

Jakie są wady i zalety leasingu nieruchomości? Jakie można spotkać rodzaje umów?

Czym tak naprawdę jest leasing nieruchomości? Czy umowa będzie przypominała tę z leasingu pojazdu? Co tak naprawdę się kryje pod tym pojęciem? Kto powinien się tym interesować i co to ma wspólnego w kredytem hipotecznym?

Czym jest leasing nieruchomości?

Praktycznie każdy już słyszał i leasingu samochodu. Słowo leasing kojarzone jest bardzo często z autami, jednak swoje zastosowanie znajduje też w nieruchomościach. 

Chcąc określić czym tak naprawdę jest leasing nieruchomości, warto jest się przyjrzeć definicji leasingu samego w sobie. Samo określenie dotyczy umowy zawieranej pomiędzy leasingobiorcą a leasingodawcą. Umowa daje możliwość korzystania z określonej w umowie rzeczy. Leasingobiorca może korzystać z niej za uiszczeniem określonej zapłaty leasingodawcy. Rzecz musi być zgodnie z KC być materialna, nie może być usługą albo wartością prawną lub niematerialną. 

Leasing nieruchomości może obejmować budynki o różnym przeznaczeniu. Znaczy to, że nie musi dotyczyć oko mieszkań, ponieważ leasingodawca może też udostępnić budynki usługowe, handlowe, produkcyjne czy lokale tego typu. Cała operacja może przypominać umowę najmu, ale jednak się od niej różni. W umowie najmu nie można przenieść prawa własności do mieszkania, a w przypadku leasingu jest to możliwe. Moment przeniesienia praw własności jest zależny od formy leasingu wskazanego w umowie. 

Jakie mamy typy leasingu nieruchomości?

Można wyróżnić trzy formy leasingu nieruchomości:

* leasing operacyjny – nieruchomość będzie przez cały czas obowiązywania leasingu własnością leasingodawcy, bowiem stanowi jego środek trwały. Leasingobiorca może nabyć nieruchomość po zakończeniu umowy,

* leasing finansowy – nieruchomość zostaje środkiem trwałym leasingobiorcy z chwilą zawarcia umowy, zakup nieruchomości następuje zaś z automatu w chwili opłacenia ostatniej raty leasingowej,

* leasing zwrotny – jest to najmniej popularna forma leasingu, gdzie leasingobiorca kupuje nieruchomość od leasingodawcy, gdzie ten drugi w pełni zachowuje prawo do jej używania. 

Leasing nieruchomości kontra kredyt hipoteczny?

Niekiedy leasing nieruchomości jest odpowiednią alternatywą dla kredytu hipotecznego. Spójrzmy jak wyglądają poszczególne kwestie związane z leasingiem nieruchomości, a jak w przypadku kredytu.

Leasing nieruchomości:

  • brak zbędnych formalności i prosta procedury celem uzyskania leasingu, 
  • krótsze terminy spłaty w porównaniu do kredytu hipotecznego,
  • zdolność kredytowa nie jest brana pod uwagę,
  • opcja wpisania części z poniesionych kosztów w koszta firmy, przez co jest mniejszy do zapłacenia podatek dochodowy.

Kredyt hipoteczny:

  • spora ilość formalności w celu uzyskania kredytu oraz długie oczekiwanie na decyzję banku,
  • bardzo długi czas spłaty,
  • dużą rolę odgrywa zdolność kredytowa,
  • brak możliwości wpisania kredytu w koszta firmowe, przez co nie ma on wpływu na koszta kredytowe. 

Co wybrać leasing nieruchomości czy kredyt hipoteczny? Odpowiedź nie do końca jest jednoznaczna. Leasing wypada porównując z kredytem znacznie atrakcyjniej, ale po symulacji kosztów wiążących się z rozrachunkiem, okazuje się, że kredyt jest tańszy. Wszelkie koszta związane z kosztami notarialnymi, sądowymi, usługami rzeczoznawcy oraz audytami prawnymi są przerzucone na leasingobiorcę. Koszta te jednak stanowią indywidualną kwestię, przez co nie wiadomo ostatecznie co jest lepsze. 

Wady i zalety leasingu nieruchomości

Leasing nieruchomości ma wiele zalet. Krótszy czas podjęcia decyzji, minimalne formalności, może być brak zdolności kredytowej, a wszystkie koszta można wrzucić w koszta prowadzonej działalności gospodarczej. 

Leasingodawcy narzucają minimalną wartość, jaką warta jest nieruchomość, aby mogła zostać zakupiona w tego typu formie, co nie do końca jest zaletą. Jest to duże utrudnienie dla małych i mikro firm. Jeśli nie opłaci się kilku rat, to leasingodawca może rozwiązać umowę, a leasingodawca utraci wszystkie środki, które do tej pory wpłacił. Dodatkowo nie można tutaj nadpłacać rat, w przeciwieństwie do kredytu hipotecznego.

Podobne artykuły:

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź