środa 29 listopada 2023

Jaka jest prowizja pośrednika nieruchomości? Od czego jest ona uzależniona?

Jaka jest prowizja pośrednika nieruchomości? Od czego jest ona uzależniona?

Jaka jest prowizja pośrednika nieruchomości? Od czego jest ona uzależniona?

Prowizja pośrednika nieruchomości dotyczy każdego, kto sprzedaje nieruchomość lub chce ją kupić. Głównym tematem rozważań jest kwestia wysokości oraz strony opłacającej usługę agentowi nieruchomości.

Co wpływa na prowizję pośrednika nieruchomości?

Prowizja pokrywana przez sprzedającego lub kupującego jest wynikiem paru elementów. Chcąc jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, należy dokładnie określić koszta ponoszone przez pośrednika nieruchomości. Kwestia ta dotyczy nie tylko prowadzonej działalności, ale wszelkich prac realizowanych dla stron transakcyjnych. Nie zważając na wartość nieruchomości, biuro ponosi koszta zawsze związane z obsługą i promocją.

Promocja sprzedawanej nieruchomości zawsze się wiąże z kosztami, które dotyczą wszelkiego typu reklamy w sieci, prasie, radiu, billboardach i innych miejscach. Pośrednik nieruchomości bierze na siebie koszty związane z dodawaniem ogłoszeń na portalach z ogłoszeniami, kampanią banerową, czy reklamą w wyszukiwarce Googla.

Biuro musi pokryć koszta wiążące się z prowadzeniem swojej strony internetowej, na jakiej publikuje oferty. Do kosztów można zaliczyć szybki hosting, modyfikacje strony, utrzymanie domeny i jej promowanie, czy systemy informacyjne zewnętrznych firm ułatwiające pracę. Ogłoszenia często publikowane są też w lokalnej prasie. Koszta kampanii nie są niskie, zwłaszcza jeśli będzie prowadzona ona długo.

Najważniejszym elementem pracy agenta nieruchomości jest konieczne sporządzenie treści ogłoszenia oraz dokumentacji zdjęciowej oraz jego wystawienie po spotkaniu z właścicielem. Zdjęcia czasami wymagają kadrowania i opisu. Ogłoszenia lądują nie tylko na stronie własnej pośrednika, ale też na portalach ogłoszeniowych oraz mediach masowego przekazu – tutaj z reguły kampania jest zlecana innemu podmiotowi.

Większość kosztów generują spotkania z potencjalnymi nabywcami oraz prezentacja danej nieruchomości. Doprowadzenie do finalizacji równa się często z koniecznością odbycia kilku spotkań z różnymi kupującymi.

Czy prowizja pośrednika jest zatem odpowiednio uzasadniona? Na to pytanie każdy sam będzie mógł sobie odpowiedzieć. Sprzedaż za pośrednictwem biura nieruchomości z pewnością daje większe bezpieczeństwo oraz przyśpiesza samą finalizację. Obecnie obie te dwie rzeczy są dość ważne dla sprzedających. 

 

Podobne artykuły:

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź