środa 10 sierpnia 2022

Podział domu na mieszkania przeznaczone pod najem

Podział domu na mieszkania przeznaczone pod najem

Podział domu na mieszkania przeznaczone pod najem

Chcesz kupić kilka mieszkań pod wynajem? Może posiadasz dom, który stoi pusty od dłuższego czasu? Dobrym rozwiązaniem jest zakupienie lub podzielenie mieszkania pod wynajem. Sprawdź jakie formalności musisz dopełnić.

Podział domu na oddzielne mieszkania

Podział domu na odrębne mieszkania może mieć różne podłoża. Najczęściej spotykaną jest podział pod inwestycje. Zamiast inwestować w zakup różnych mieszkań w bloku, można zainwestować w zakup domu i zainwestować resztę środków w jego podział. Rozwiązanie to jest idealne dla osób będących już właścicielami domów. Dom jest z reguły trudniej wynająć niż mniejsze powierzchnie mieszkalne. Najlepiej jest wynająć studentom lub młodym osobom pracującym.

Dom można podzielić poziomo i pionowo. Każda nieruchomość musi spełniać określone wymogi. Czasami będzie konieczna przebudowa domu tak, aby było możliwe stworzenie większej ilości mieszkań. Generuje to dodatkowe koszta związane z remontem, aczkolwiek zwrócą się one stosunkowo szybko w postaci zysków, kiedy mieszkania zostaną już wystawione.

Podział domu – pionowy

Jak najlepiej pionowo podzielić dom? Najłatwiej jest podzielić dom oraz działkę na pół, wedle ściany pionowej. Wytyczy ona oś podziału. Ściana ta określana jest stykową i musi przechodzić przez każdą kondygnację we wnętrzu budynku. W dodatku powinna być w tej samej linii co podział działki. Dzieląc dom w ten sposób, tworzy się tzw. bliźniaki.

Pionowy podział powinien być zgodny z obowiązującym planem miejscowego zagospodarowania przestrzennego. Znaleźć w nim można informacje o tym, jaki budynek może powstać na danym terenie, zasadach dojazdu czy parkowania samochodu. Plan ten, jednak często nie jest dość precyzyjny, przez co kwestie wymienione w nim reguluje Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz Rozporządzenie ministra infrastruktury.

Jeżeli w danej miejscowości nie występuje plan przestrzennego zagospodarowania, to niezbędne będzie wystąpienie o wydanie decyzji dotyczącej warunków zabudowy. W warunkach zabudowy są jasno określone wytyczne, jakie powinien spełniać dom i działka – mowa tutaj o minimalnej wielkości działki lub dostępu do drogi publicznej. Nowo powstałe nieruchomości powinny posiadać również własne dostępy do instalacji oraz mediów, plus dwa oddzielne wejścia do budynków.

Do poziomego podziału domu należy najpierw w gminie złożyć wstępny plan podziału. Po jego akceptacji korzysta się z pomocy geodety, który wykonuje właściwy plan. Kiedy ten również będzie przyjęty w gminie, składa się wniosek o założenie księgi wieczystej dla drugiej nieruchomości.

Podział domu – poziomy

Można także w podziale poziomym wydzielić w domu dwa oddzielne mieszkania, wytyczając piętro i parter. Takie rozwiązania stosuje się z reguły w mniejszych domach albo jak technicznie nie jest możliwy podział pionowy. Do podziału poziomego należy uzyskać zaświadczenie o samodzielności lokalu. W każdym z nich muszą znajdować się trwałe ściany oraz kuchnia, łazienka i pokoje. Z zaświadczenie warto się udać do notariusza celem wyodrębnienia lokalu. Ostatnim krokiem jest założenie księgi w wyodrębnionych lokalach.

Podobne artykuły:

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź